Nowe zasady tranzytu ukraińskich produktów rolnych. Od piątku konwoje, elektroniczne plomby i funkcjonariusze KAS na granicy

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od piątku rusza tranzyt ukraińskiego zboża.
Od piątku rusza tranzyt ukraińskiego zboża. 123rf/ygrek
W czwartek 20 kwietnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, obejmujące systemem SENT przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich. Przepisy weszły w życie w piątek 21 kwietnia. Jak będzie wyglądał tranzyt ukraińskich produktów rolnych?

Spis treści

Tranzyt ukraińskiego zboża i innych produktów wznowiony

W czwartek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Na mocy nowych przepisów dotyczących systemu SENT, objęty nim zostanie przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich z Ukrainy.

Tranzyt odblokowano o północy, z czwartku (20 kwietnia) na piątek (21 kwietnia). Z kolei transporty, które rozpoczęły się wcześniej i nie zostały zakończone przed wejściem w życie nowych przepisów, mają odbywać się według dotychczasowych zasad.

Jak będzie wyglądał tranzyt ukraińskich produktów?

Zgodnie z rozporządzeniem, monitoringowi będzie podlegać:

  • przewóz zbóż o masie brutto przekraczającej 500 kg,
  • transport mięsa drobiowego o masie ponad 250 kg,
  • produktów pszczelich o wadze ponad 10 kg oraz jaj, jeśli ich liczba w przesyłce przekracza 900 sztuk.

Jednocześnie z monitoringu zwolnione będą te towary, których przewóz będzie odbywać się na podstawie art. 5 ustawy o systemie monitorowania, w ramach którego transport odbywa się na podstawie zgłoszenia oraz wydawanego na jego podstawie numeru.

Pełny monitoring wjeżdzających z Ukrainy towarów

Tranzyt będzie monitorowany systemem SENT. Przez pewien czas ma być konwojowany, pojawią się elektroniczne plomby GPS. Na granicy będą również stacjonować funkcjonariusze KAS.

- Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej są delegowani np. na granicę w woj. lubelskim - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń w Tłit WP, odnosząc się do tranzytu zboża z Ukrainy.

Soboń zapewnił, że będzie „pełna kontrola nad tym tranzytem” i nie ma możliwości, by w trakcie przewozu nastąpiła zmiana miejsca czy sposobu przeznaczenia towaru. Z kolei ze strony ukraińskiej padło zapewnienie, że ukraińscy eksporterzy, którzy złamią procedury, stracą licencję.

Drobiarze zadowoleni z działań rządu

W ramach rozporządzenia udało się nie tylko wprowadzić działania na rynku zbóż, ale także utrzymać mięso drobiowe i jaja w grupie artykułów objętych dokumentem.

- Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj z zadowoleniem przyjęła wprowadzone 15 kwietnia 2023 roku ograniczenia w imporcie drobiu i jaj z Ukrainy na teren Polski. Od wielu miesięcy nasza branża informowała o negatywnym wpływie niekontrolowanego importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy - przekazali związkowcy.

Jak wskazali w przesłanym stanowisku, problem został zauważony także na szczeblu europejskim, potrzeba jednak ciągłych działań, które pomogą ustabilizować sytuację żywnościową i zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia
Mnie tylko ciekawi, kto za to wszystko zapłaci? Za konwoje, za plombowanie, za czas pracowników przygranicznych, KAS i innych... Rozumiem, że Państwo Polskie jest tak bogate, że stać nas na tych wszystkich pracowników (oddelegowanych do kontroli przewozu). Jak zwykle, żeby Ukrainie było lepiej, szkoda że kosztem Polaków... eh...
Wróć na i.pl Portal i.pl