Nowe podstawy programowe. Czego będzie uczyć szkoła od września 2017? [OCENY EKSPERTÓW]

Monika Jankowska, Anna Mizera-Nowicka
PRZEDSZKOLEOd września rodzic ma prawo (ale nie obowiązek) posłać do przedszkola dziecko 3-letnie. Ten obowiązek pojawia się dla 6-latka. Co musi umieć przedszkolak?- zgłaszać potrzeby fizjologiczne, ubierać się i rozbierać, w tym np. zapinać guziki, wiązać sznurowadła;- jeść z użyciem sztućców, nakrywać do stołu i sprzątać po posiłku;- sprzątać, pakować - także małe przedmioty;- posługiwać się swoim imieniem, nazwiskiem oraz znać swój adres;- używać chwytu pisarskiego podczas rysowania i pierwszych prób pisania;- rozpoznawać litery, którymi jest zainteresowane, odczytywać krótkie wyrazy;- rozpoznawać cyfry od 0 do 10;- wymieniać nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznawać symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywać wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientować się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;- rozwijać samodzielność, kształtować nawyki dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym;- majsterkować, planować, malować, konstruować;Nauczyciel może - zgodnie z potrzebami - organizować zajęcia, które umożliwią dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego - kaszubskiego.Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdańsku [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI]Od początku nowe podstawy krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.Wskazuje m. in., że dziecko powinno nie tylko posługiwać się swoim nazwiskiem i znać swój adres, ale również wiedzieć, komu można podawać takie informacje. Związek zwracał też uwagę  na brak treści dotyczących ochrony środowiska naturalnego.Dr Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy: Dobre jest to, że dopuszczono możliwość uczenia liter, ale nie ma takiej konieczności. Nauczyciel sam ocenia, czy grupa jest na to gotowa. A to oznacza, że obowiązek nauki liter, czytania i pisania pojawia się dopiero w klasach 1-3. Dotąd często nauczyciele klas 1-3 oczekiwali, że dzieci przyjdą do szkoły z tą umiejętnością.Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdyni [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI]
PRZEDSZKOLEOd września rodzic ma prawo (ale nie obowiązek) posłać do przedszkola dziecko 3-letnie. Ten obowiązek pojawia się dla 6-latka. Co musi umieć przedszkolak?- zgłaszać potrzeby fizjologiczne, ubierać się i rozbierać, w tym np. zapinać guziki, wiązać sznurowadła;- jeść z użyciem sztućców, nakrywać do stołu i sprzątać po posiłku;- sprzątać, pakować - także małe przedmioty;- posługiwać się swoim imieniem, nazwiskiem oraz znać swój adres;- używać chwytu pisarskiego podczas rysowania i pierwszych prób pisania;- rozpoznawać litery, którymi jest zainteresowane, odczytywać krótkie wyrazy;- rozpoznawać cyfry od 0 do 10;- wymieniać nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznawać symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywać wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientować się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;- rozwijać samodzielność, kształtować nawyki dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym;- majsterkować, planować, malować, konstruować;Nauczyciel może - zgodnie z potrzebami - organizować zajęcia, które umożliwią dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego - kaszubskiego.Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdańsku [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI]Od początku nowe podstawy krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.Wskazuje m. in., że dziecko powinno nie tylko posługiwać się swoim nazwiskiem i znać swój adres, ale również wiedzieć, komu można podawać takie informacje. Związek zwracał też uwagę na brak treści dotyczących ochrony środowiska naturalnego.Dr Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy: Dobre jest to, że dopuszczono możliwość uczenia liter, ale nie ma takiej konieczności. Nauczyciel sam ocenia, czy grupa jest na to gotowa. A to oznacza, że obowiązek nauki liter, czytania i pisania pojawia się dopiero w klasach 1-3. Dotąd często nauczyciele klas 1-3 oczekiwali, że dzieci przyjdą do szkoły z tą umiejętnością.Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdyni [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI] 123rf
Minister edukacji 14.02.2017 r. podpisała rozporządzenie ws. podstaw programowych kształcenia ogólnego. Podstawy przygotowano dla przedszkola, 8-letniej szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia, szkoły specjalnej oraz policealnej. Do końca marca ma być też gotowy projekt podstaw dla liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Tymczasem eksperci załamują ręce nad tempem procedowanych zmian.

Już na etapie prekonsultacji podstawy programowe budziły wiele wątpliwości. Lawina uwag zasypała MEN również podczas konsultacji społecznych, które trwały do końca stycznia 2017 r.

- Otrzymaliśmy uwagi z 13 resortów, 20 wpłynęło od strony samorządowej. Swoje opinie zgłosiło również 43 partnerów społecznych - informuje Justyna Sadlak.

TOP 13 ZMIAN W EDUKACJI. Co nas czeka w szkołach od września 2017 r.

Już od września według nowej podstawy programowej będą się uczyć m. in. uczniowie klasy pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy szkoły branżowej. Sprawdziliśmy, czego będą się uczyć dzieci na poszczególnych etapach kształcenia oraz poprosiliśmy ekspertów o ocenę propozycji ministerstwa. Szczegóły w galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe podstawy programowe. Czego będzie uczyć szkoła od września 2017? [OCENY EKSPERTÓW] - Dziennik Bałtycki

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
moher z Niemodlina
W dniu 19.02.2017 o 13:48, ateista napisał:

Nie ważne co będzie uczył nauczyciel. Najważniejsza w szkole jest i będzie religia. Bez akceptacji kleru żadnej zmiany nie będzie.

Też tak myślę i proponuję zmniejszyć w tygodniu po godzinie z matematyki ,geografii i wf.W zamian dołożyć dwie godziny religii i jedna wychowania patriotycznego.Lekcje religii powinny być opłacane jako dodatkowo 100 % aby w przyszłości katecheci i księża mieli wyższe emerytury.Myślę,że wielu podziela mój pogląd.

O
Opolanin
Ta wladza pokazuje po raz kolejny ze nie dojrzala do rzadzenia w stylu demokratycznym. Kolejny wstyd, choc obserwujac ta Pania mozna tego bylo byc pewnym.
G
Gość

to będzie indoktrynacja

a
ateista

Nie ważne co będzie uczył nauczyciel. Najważniejsza w szkole jest i będzie religia. Bez akceptacji kleru żadnej zmiany nie będzie.

G
Gość
Szkoła nauczy trzech podstaw!
Bóg, Kaczyzm, i Wolszczyzna!!!
A jego Prorokiem jest Antonio M.!!
Wróć na i.pl Portal i.pl