Nowa metoda leczenia koronawirusa będzie testowana we Wrocławiu

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
We wrocławskim szpitalu przy Koszarowej będzie testowana kolejna metoda leczenia zakażonych koronawirusem. Dostaną osocze z krwi osób, które wyzdrowiały. Grupa naukowców z Uniwersytetu Medycznego zaczyna badania nad wykorzystanie tej metody do leczenia. Dziś pierwsze osocze pobrane będzie od krwiodawcy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Na przyszły tydzień są zapisani kolejni.

- Zgłaszają się już do nas osoby, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem i chcą oddać osocze, które może być wykorzystane do dodatkowego leczenia pacjentów z COVID-19 - mówi nam Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. I dodaje, że taka osoba chcąca oddać krew,  musi spełniać wszystkie kryteria zdrowotne obowiązujące każdego krwiodawcę. Musi też odczekać czternaście dni od ostatniego negatywnego wyniku badania. Czyli wyniku, pokazującego, że w organizmie nie ma już koronawirusa.

Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie maksymalnie trzech porcji, które mogą zostać podane dwóm lub trzem chorym albo jednemu w odstępie kilku dni.

Projekt badawczy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. - Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia - tłumaczą lekarze . - To bardzo bezpieczna procedura – mówi profesor Grzegorz Mazur, który będzie kierował pracami. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 pacjentów.

To już drugi projekt badawczy związany z koronawirsuem, prowadzony przez naszą uczelnię. Trwają już badania nad wykorzystanie do leczenia zakażonych leku na malarię. Inny projekt badawczy – też związany z koronawirusem – prowadzi zespół naukowców m. in. z Politechniki Wrocławskiej.

Dodajmy, że wrocławski szpital dostał też dla kilku pacjentów remdesivir. To lek na koronawirusa, amerykańskiej firmy Gilead, który jest w fazie badań klinicznych. Został już podany wrocławskim pacjentom - tym najciężej chorym.

Nie przegap tych informacji

Przeczytaj, to ważne

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa metoda leczenia koronawirusa będzie testowana we Wrocławiu - Gazeta Wrocławska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiktot

Najbardziej obiecująca zdaje się być tzw. żywa terapia oparta o komórki mezenchymalne. Uniwersytet Jagielloński, który jest inicjatorem projektu badawczego widzi w żywej terapii bardzo duży potencjał w leczeniu covid-19. Projekt uzyskał nawet rekomendację oraz wsparcie finansowe Agencji Badań Medycznych. Więcej informacji na temat projektu i samej terapii znajduje się w artykule wyborczej https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25897906,naukowcy-z-krakowa-pracuja-nad-zywym-lekiem-na-ostra-niewydolnosc.html oraz na stronie Agencji Badań Medycznych

K
Klementyna

Nie bardzo rozumiem Państwa podejście... Nie ma jednego, skutecznego leku na koronawirusa, więc lekarze na całym świecie próbują różnych metod i uważam, że to bardzo dobrze, bo dzięki temu ratują życie. W Izraelu na przykład zastosowano terapię opartą na komórkach macierzystych u sześciu pacjentów w stanie ciężkim i pop 7 dniach trwania leczenia trzech z nich można było już odłączyć od respiratora. Być może to uratowało im życie. Proszę zobaczyć, załączam link do artykułu https://niezalezna.pl/323290-byli-na-granicy-smierci-ich-stan-sie-poprawia-izraelska-firma-pracuje-nad-metoda-leczenia-covid-19. Patrzmy pozytywnie na takie nowatorskie terapie, to może być dla nas przeełom w leczeniu covid-19

Ś
Śląsk-Wroc-Lower

Osocze-srocze. Nie łuć się i tak zachorujesz albo wykitujesz bo taki chirurk czy pielęgniarka w szpitalu maseczki nie ma nawet?? A ja nie mam meczu w pabie z ziomami i co? Ludzią się wy daje że ile tak wy trzymamy zanim umrzemy?

G
Gość

kroliki doswiadczalne ?

Wróć na i.pl Portal i.pl