Niedziela Palmowa już 24 marca. Wsie słyną z pięknych palm. Zobacz, jak tworzyło się je kiedyś i dziś. W całej Polsce odbędą się konkursy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.
Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt. Krzysztof Kapica/Polska Press
W sezonie przedświątecznym na każdym bazarku i w markecie dostępne są gotowe palemki. Mnogość barw, różnorodność materiałów, kilka rozmiarów – każdy może znaleźć coś dla siebie. Na wsiach tworzenie palm to tradycja. Gospodynie z podstawowych produktów potrafią wyczarować dzieła sztuki. W niektórych miejscach odbywają się nawet konkursy na największe i najpiękniejsze dekoracje. Jak zmieniała się tradycja Niedzieli Palmowej?

Spis treści

W tym roku Niedziela Palmowa wypada 24 marca, z kolei tydzień później ma miejsce Niedziela Wielkanocna. Palmy wielkanocne zanosimy do kościoła na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Symbolika palmy wielkanocnej

Dekoracje można wykonać z darów natury, gotowych bibelotów oraz dodatków dostępnych w każdej pasmanterii. Na wsiach zasada jest jedna – musi być kolorowo i bogato. Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.

Jak i z czego zrobić palmę wielkanocną?

W klasycznej wielkanocnej palmie często pojawiają się tradycyjne akcenty – bazie, czyli gałązki wierzbowe, rzeżucha oraz bukszpan. Podstawą wykonania jest stabilny kijek lub patyk. Reszta stanowi już wytwór naszej wyobraźni. O tym, jak dobierać materiały i uwolnić kreatywność, najlepiej wiedzą gospodynie.

Nasze gospodynie robią palmy wielkanocne z zielonych części roślin, tj. bukszpanu, żywotnika, ostrokrzewu, zasuszonych kwiatostanów traw. Kolorowe kwiaty wykonujemy z bibuły lub krepiny. Mocujemy to do wierzbowych gałązek przy pomocy drutu florystycznego i na koniec ozdabiamy wstążką, przekonywały nas rok temu gospodynie z KGW w Konarzycach.

Tradycja współczesnych i dawnych palm jest niezmienna. Najlepiej, aby były duże, pełne barw i naturalnych dodatków.

Tradycyjne palmy wielkanocne w Polsce robiono głównie z witek wierzbowych z baziami. W staropolskiej kulturze wierzbinę uważano za roślinę „miłującą życie”, gdyż jako pierwsza rozkwitała na wiosnę i rosła nawet w najtrudniejszych warunkach. Przybierano je także kwiatami, trzcinowymi pióropuszami oraz gałązkami zimozielonych roślin i wstążkami. Tego dnia, zbliżającą się Wielkanoc zapowiadano słowami: „Palma bije, palma trzaska, od dziś za tydzień będzie Pascha”, informuje Muzeum Wsi Radomskiej w jednej z publikacji.

Choć archiwalne fotografie nie są kolorowe, łatwo dostrzec, że tworzenie palm wielkanocnych odbywało się z taką samą pasją, jak dzisiaj.

Najwięcej palm powstaje na wsiach. Najsłynniejsze konkursy w Małopolsce i na Kurpiach

Największe palmowe zamieszanie odbywa się w tygodniu przed Niedzielą Palmową. Koła Gospodyń Wiejskich organizują warsztaty tworzenia regionalnych palm, a dzieci w szkołach i przedszkolach poznają tradycję kolorowych gałązek.

Wiele dzieł startuje potem w konkursach. A te są znane na całą Polskę! Chyba każdy z nas słyszał o największych i najpiękniejszych palmach z Lipnicy Murowanej w Małopolsce albo Łysych na Mazowszu. W trakcie imprez zazwyczaj odbywają się festyny, jarmarki i warsztaty tworzenia pięknych bukietów gałęzi.

GALERIA: Zobacz Niedzielę Palmową kiedyś i dziś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl