Niebo nad Polską znowu zamknięte. Do odwołania

Redakcja
Paweł Relikowski
We wtorek rano przestrzeń powietrzna nad Polską została ponownie zamknięta dla samolotów rejsowych, do odwołania - poinformował rzecznik Polskiej Agenci Żeglugi Powietrznej Grzegorz Chlebowicz.

- Ok. godz. 6 zdecydowaliśmy o zamknięciu naszego nieba dla samolotów pasażerskich. Oznacza to, że na żadnym lotnisku w Polsce nie mogą one lądować i startować - powiedział Hlebowicz. Dodał, że z wyłączeniem Polski północnej, może odbywać się ruch tranzytowy samolotów pasażerskich na wysokości powyżej 6,1 km. Poniżej tego pułapu nadal mogą się odbywać tzw. loty na widzialność, czyli mogą je wykonywać m.in. samoloty wojskowe, policyjne, ratownicze, przewożące głowy państw. PAŻP zwraca się z prośbą o szczególną uwagę do tych, którzy wykonują takie loty.

Agencja w poniedziałek ok. godz. 17 zdecydowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską. Jedynym lotniskiem, które przyjmowało samoloty był Rzeszów. Wcześniej, przez ok. sześć godzin niebo nad Polską było otwarte.

PLL LOT odwołał w poniedziałek do godz. 14 we wtorek wszystkie rejsy pasażerskie. - Prognozy pogody wskazują na to, że pył wulkaniczny znad Islandii znów rozprzestrzeni się nad całą Polską w godzinach wieczornych i nocnych. Nadal zamknięta pozostaje duża część przestrzeni powietrznej nad Europą, a jej otwarcie następuje często na zbyt krótki czas dla uruchomienia siatki połączeń - argumentował przewoźnik.

W poniedziałek ministrowie transportu UE podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym wideokonferencji, uzgodnili podział europejskiego nieba na trzy strefy lotów, by od wtorku rano stopniowo przywracać do normy ruch lotniczy, sparaliżowany po erupcji wulkanu na Islandii. Jak zapewniła KE, na europejskim niebie ma być więcej samolotów.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński powiedział w poniedziałek, że w wideokonferencji wziął udział wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz, odpowiedzialny za transport. - W ministerstwie odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami m.in. Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskich Linii Lotniczych LOT, warszawskiego lotniska. Rozmawiano o unijnych ustaleniach ministrów - powiedział Karpiński.

Jak wyjaśnił, poszczególne służby będą analizować i przygotowywać się do wdrożenia postanowień wideokonferencji. - Jest tendencja do udrożnienia ruchu lotniczego - dodał. PAŻP decyzję o zamykaniu i częściowym otwieraniu polskiego nieba podejmuje od czwartku, po tym, jak pyły wydobywające się z wulkanu Eyjafjoell na Islandii zanieczyściły atmosferę, drastycznie ograniczając widoczność. Popioły wulkaniczne mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl