18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nie żyje Nelson Mandela. Zmarł w wieku 95 lat [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Wojciech Rogacin/mm
W czwartek w swym domu w Johannesburgu zmarł Nelson Mandela, jeden z njwiększych polityków XX wieku, ikona walki o wolność i równość. - Straciliśmy naszego największego syna - powiedział prezydent RPA Jacob Zuma. Mandela miał 95 lat.

Zuma zarządził opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu. Poinformował, że Mandela zostanie pochowany z ceremoniałem państwowym.

źródło: CNN Newsource/x-news

Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem w RPA po wygranej w wyborach w 1994 r. Podczas pobytu w więzieniach, w których spędził łącznie 27 lat za walkę z dyskryminacją czarnoskórej ludności Afryki Południowej, zaraził się gruźlicą. W 1988 r. spędził z tego powodu sześć tygodni w szpitalu i od tego czasu często zapadał na infekcje płuc. Przeszedł też operację usunięcia kamieni żółciowych.

Był jednym z największych polityków minionego wieku, mężem stanu, ikoną walki z apartheidem, symbolem wszystkich walczących o wolność.

– Odszedł nasz umiłowany Nelson Rohlihla Mandela, założyciel naszego demokratycznego państwa – powiedział prezydent RPA Jacob Zuma, który ogłosił narodowi i światu odejście Mandeli z tego świata. – Odszedł spokojnie we własnym domu. Teraz odpoczywa. Teraz pozostaje w pokoju. Nasz nród stracił swego największego syna. Niech Mandela odpoczywa w pokoju. Boże błogosław Afrykę – mówił prezydent Zuma.

Nelson Mandela był pierwszym czarnym prezydentem RPA. Nim został wybrany w 1994 roku, całe swe wcześniejsze życie poświęcił walce apartheidem, systemem panującym w RPA, w którym biali stanowili rasę uprzywilejowaną. Za swoją walkę – początkowo siłową, potem pokojową – przesiedział 27 lat w więzieniu – na wyspie Robben. Został skazany na dożywocie za sabotaż. Było to jedno z najsurowszych więzień, a mimo to Mandela potrafił zza krat kierować ruchem wyzwoleńczym.

źródło: CNN Newsource/x-news

Wyszedł na wolność 11 lutego 1990 roku na mocy porozumienia z prezydentem Frederikiem de Klerkiem. Mógł opuścić więzienie wcześniej, jednak pragnął zaczekać, aż wszyscy członkowie jego ruchu – Afrykańskiego Kongresu Narodowego – pierwsi opuszczą mury więzienne.

W 1993 roku Nelson Mandela został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, a w rok później został wybrany prezydentem RPA. Funkcję tę pełnił do 1999 roku. Później coraz rzadziej pojawiał się publicznie. W 2001 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty. Od 2004 roku wyłączył się z życia publicznego. W ostatnich miesiącach był intensywnie leczony w związku z infekcją płuc. W środę jego córka Makaziwe powiedziała mediom, że rodzina zbiera się w domu przy łożu śmierci Nelsona Mandeli.

Prezydent Jacob Zuma przypomniał swoim rodakom, że tym co uczyniło Nelsona Mandelę wielkim, było jego człowieczeństwo. - W nim widzieliśmy to, czego szukamy w sobie samych – dodał Zuma.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl