Nie żyje Benedykt Czuma – zasłużony działacz opozycji PRL. Miał 82 lata

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Benedykt Czuma był represjonowany przez władze komunistyczne - internowany podczas stanu wojennego, wielokrotnie zatrzymywany, zaś jego rozwój zawodowy był odgórnie blokowany.
Benedykt Czuma był represjonowany przez władze komunistyczne - internowany podczas stanu wojennego, wielokrotnie zatrzymywany, zaś jego rozwój zawodowy był odgórnie blokowany. pixabay.com/pl/users/webandi
Nie żyje Benedykt Czuma – zasłużony działacz opozycji PRL. Miał 82 lata. W czasach „Solidarności” zaangażował się bardzo czynnie w budowę jej struktur łódzkich. Był delegatem podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów „Solidarności”. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Solidarności Ziemi Łódzkiej”.

Kim był Benedykt Czuma?

Benedykt Czuma był współzałożycielem „Ruchu” – największej opozycyjnej organizacji podziemnej po 1953 roku. Współtworzył deklarację „Mijają Lata”, która była programem wolnej Polski. Za działalność antykomunistyczną został skazany na 6 lat ciężkiego więzienia (zwolniony na mocy amnestii po ponad 4 latach, jako ostatni z procesu przywódców „Ruchu”).

W 1977 roku Benedykt Czuma współtworzył Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela - największą organizację niepodległościową tamtych lat. W swoim mieszkaniu założył punkt konsultacyjno-informacyjny, dzięki któremu pomagał represjonowanym przez reżim komunistyczny. Organizował ponadto szereg inicjatyw obywatelskich - klub swobodnej dyskusji, odczyty czy wydawanie czasopisma „Opinia”.

W czasach „Solidarności” zaangażował się bardzo czynnie w budowę jej struktur łódzkich. Był delegatem podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów „Solidarności”. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Solidarności Ziemi Łódzkiej”.

Benedykt Czuma był represjonowany przez władze komunistyczne - internowany podczas stanu wojennego, wielokrotnie zatrzymywany, zaś jego rozwój zawodowy był odgórnie blokowany. Po 1989 roku zaangażował się w budowę wolnej Polski. Współtworzył ZChN oraz struktury wojewódzkie, pełniąc funkcję dyrektora w Urzędzie Wojewódzkim.

Działacz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP na uchodźstwie w 1989 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku oraz Krzyżem Wolności i Solidarności w 2016 roku.

Benedykt Czuma zmarł 16 listopada 2023 roku w Łodzi, we własnym domu, otoczony najbliższą rodziną, po walce z chorobą nowotworową. Pochodził z wielodzietnej rodziny, jego bratem jest Andrzej Czuma.

Kiedy pogrzeb Benedykta Czumy?

Msza pożegnalna odbędzie się we wtorek 21 listopada w Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu w Łodzi o godzinie 13:00. Po niej nastąpi pogrzeb o godzinie 14:15 na cmentarzu Św. Rocha przy ul. Zgierskiej 141.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mira
17 listopada, 11:15, Karol:

A co myślał że będzie żył wiecznie. Bóg go sprawiedliwie osądzi czy on jest taki zasłużony.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen

K
Karol
A co myślał że będzie żył wiecznie. Bóg go sprawiedliwie osądzi czy on jest taki zasłużony.
Wróć na i.pl Portal i.pl