Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Obrońcy "Łupaszki" przynieśli m.in. jego portret
Obrońcy "Łupaszki" przynieśli m.in. jego portret Wojciech Wojtkielewicz
Już dawno na sesjach rady miasta nie było takich emocji. Radni KO (oprócz Rafał Grzyba) przegłosowali likwidację nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i zastąpienie ją nazwą ul. Podlaskiej. Przeciwnicy tej uchwały nazwali to zdradą i atakiem na polskiego bohatera.

Co przyzwoity historyk ma powiedzieć? Że kilku radnych się sprzedało, bo dla pana prezydenta trzeba było udzielić poparcia, bo syn kandydował w wyborach? - mówiła łamiącym się głosem radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

Stwierdziła, że jako Polka czuje się obrażona. - Odebrano Polakowi - bohaterowi narodowemu godność i cześć. To hańba i jeszcze raz hańba. Jestem wnuczką żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. On też oddał życie za ten kraj - krzyczała radna.

Czytaj też: Nazwa ulicy Łupaszki jednak do likwidacji? Zastąpi ją ul. Podlaska, a nie 100-lecie Praw Kobiet

Wtórowały jej oklaski obrońców pamięci "Łupaszki", którzy tłumnie stawili się na poniedziałkowej (28 października) sesji. A głosami Koalicji Obywatelskiej (oprócz Rafała Grzyba, który głosował przeciw) zlikwidowana została nazwa ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Z wnioskiem wystąpili radni Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład KO) i radny niezależny Maciej Biernacki. Pierwotne założenie było takie, by kontrowersyjnego patrona zastąpić nazwą 100-lecia Praw Kobiet. Jednak na wniosek Karola Masztalerza z komitetu Truskolaskiego (też wchodzi w skład KO) przegłosowano ul. Podlaską. Czyli nazwę, którą w poprzedniej kadencji zaproponował prezydent, a która została nieoczekiwanie zastąpiona głosami większościowego wówczas PiS nazwą ul. Łupaszki.

28 października radni miasta Białystok zdecydują, czy Łupaszko nadal będzie patronował ulicy na Skorupach. Zobacz jak przez ostatnie lata w stolicy Podlaskiego narastało napięcie wokół jednego z najważniejszych żołnierzy wyklętych.

Radni zdecydują, czy Zygmunt Szendzielarz Łupaszko nadal będ...

- Co twoi wyborcy powiedzą w parafii? - krzyczeli obrońcy "Łupaszki gdy Karol Masztalerz uzasadniał taką decyzję KO (Masztalerz jest organistą jednej z parafii katolickich - przyp. red.)

A po jego słowach "Powiem dlaczego dziś zagłosuję za zmianą", jeden z obrońców krzyknął "Bo nie jesteś Polakiem". Masztalerz mówił, że w Wilukach, Potoce czy Dubinkach ginęły nawet dzieci w kołyskach. Radny opowiadał też o swoim dziadku, który był zwykłym chłopem i walczył w 1920 roku.

- W tej okolicy był Mościcki - wnuk czy dalsza rodzina Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Choć nie było już wtedy pańszczyzny, wszyscy chłopi i tak u niego pracowali, bo miał ziemię. Mościcki mówił do mojej babci "A czemu twój chłop idąc przede mną, czapki nie zdejmuje?" Taka była przedwojenna Polska - mówił Masztalerz.

Dodał, że "Jeśli myślicie, że na wioskach zaraz po wojnie wszyscy opowiadali się za tymi z lasu, to się mylicie". - I wcale nie musieli być komunistami. Bo po raz pierwszy dzieci mogły pójść do szkoły, dostawały stypendia - mówił radny.

Czytaj też: Radny PiS chce, by miasto powiesiło kamery przy ul. Łupaszki. By wyłapać tych, co ochlapują nazwę ulicy farbą

Tu obrońcy Łupaszki przerwali mu śmiechami i buczeniem. Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym musiał ich uciszać. - Wcześniej było nie do pomyślenia, żeby dziecko ze wsi mogło kontynuować naukę wyżej niż te cztery czy siedem klas podstawówki - zakończył myśl Masztalerz.

Kamil Sienicki z Młodzieży Wszechpolskiej określił w kuluarach wypowiedź Masztalerza jako pochwała systemu totalitarnego. - Oczywiście nie powiedział "Tak, ustrój totalitarny był świetny". Ale gdy wychodzi radny i mówi, że ludzie woleli mieć spokój, bo mogli posłać dzieci do szkoły, to jest to niejako pochwała ustroju totalitarnego - mówił.

Oburzało go też, że na wniosek Tomasza Kalinowskiego z FMP dyskusja została przerwana i nie dopuszczono do niej obrońców Łupaszki. Kalinowski stwierdził, że nie składałby tego wniosku, gdyby nie zachowanie obrońców - czyli okrzyki i buczenie. Nam w kuluarach przyznał, że obawiał się eskalacji konfliktu i tego, by nie doszło do takich sytuacji jak na lipcowym Marszu Równości.

Czytaj też: Likwidacja nazwy ulicy Łupaszki. Radni starli się na komisji. PiS sprzeciwia się pomysłowi prawosławnych radnych

A pierwsze okrzyki jakie się pojawiły były skierowane we wnioskodawcą podjęcia uchwały - Stefana Nikiciuka z Forum Mniejszości Podlasia. Obrońcy krzyczeli: TW, TW (jak pisaliśmy w maju 2017 roku, Stefan Nikiciuk był w latach 1984-1989 zarejestrowany najpierw jako kandydat, a potem tajny współpracownik służb PRL o pseudonimie „Andrzej”).

- Jest mi wstyd za Białystok. Jestem wzburzony i zniesmaczony - mówił w kuluarach mieszkaniec Stanisław Kopciewski.

Natomiast Wojciech Wójcicki z Konfederacji podkreślał, że nie ma żadnych przesłanek, aby nie czcić "Łupaszki". - Jestem prawnikiem. Nie ma żadnego orzeczenia sądu, które potwierdzałoby okoliczności, którymi forują adwersarze - mówił.

Natomiast Wiesław Bielawski z Konferedacji stwierdził wręcz, że "Łupaszko" powinien zostać honorowym obywatelem Białegostoku.

- Dziś jednak honoruje się ludzi podejrzanej proweniencji typu zabity prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który tłumaczył się, że ma 36 kont, ale nie ufa bankom i pieniądze dostał od teścia w walizce. I o tym, że zapomniał, ile ma mieszkań - podkreślał Bielawski.

Natomiast radny PiS Paweł Myszkowski nazwał to co się stało na sesji skandalem. - Jeśli podnosi się w przestrzeni medialnej zarzuty w stosunku do majora, a nikt nie pokusi się do wystąpienia do sądu o weryfikację wyroku z 1993 roku (uchylił wyrok sądu z 18-krotną karą śmierci z początku lat 50. - przyp. red.), to tak można krytykować i oceniać każdego - mówił w kuluarach.

Stwierdził, że radny Karol Masztalerz mówiąc o mordach na dzieciach przytoczył garść jakichś zdarzeń nie podając źródeł i nie odnosząc się do tego jak pozycjonować te zdarzenia w stosunku do "Łupaszki". - Wiadomo, że kiedy ginie dziecko, jest to tragedia, ale szermowanie emocjami bez podania źródeł i faktów to demagogia - stwierdził.

Czytaj też: Łupaszko jako postać kontrowersyjna. Bohater czy morderca?

Na sesji odczytał opinię prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, który stwierdził m.in., że śmierć 27 cywilów w litewskiej wsi Dubinka nie była wynikiem rozkazów wydanych przez "Łupaszkę". Natomiast mieszkańcy wsi Potoka na Białostocczyźnie zostali ukarani za to, iż w miejscowości istniała uzbrojona bojówka komunistyczna.

Zastrzelono czterech mężczyzn - z czego dwóch członków PPR-u - z powodu zaangażowania we wspieranie reżimu komunistycznego. Natomiast jak czytamy w opinii "śmierć osoby dorosłej i trójki dzieci, które ukryły się w zabudowaniach czy też w ich pobliżu, nie leżała w zamiarze oficera dowodzącego w Potoce, por. "Zygmunta". Nie wiedział on w ogóle, że doszło do takiego zdarzenia".

Doktor Szarek stwierdził, że zawarta w uzasadnieniu informacja, jakoby w 1946 roku "Łupaszko" był odpowiedzialny za spalenie wsi Zanie w powiecie hajnowskim jest nieporozumieniem. - Nie miał on nic wspólnego z tym zdarzeniem, spowodowanym przez oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - czytamy w opinii.

Karol Masztalerz, Radny KO

Paweł Myszkowski, Radny PiS

Robert Targoński, mieszkaniec Białegostoku

Stanisław Kopciewski, mieszkaniec Białegostoku

Tomasz Sulima, Związek Białoruski w RP

Wiesław Bielawski, Konfederacja

Wojciech Wójcicki z Konfederacji

Kamil Sienicki, Młodzież Wszechpolska

Sesja rady miasta na temat zmiany ulicy Łupaszki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba - Kurier Poranny

Komentarze 120

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
6 listopada, 17:08, Gość:

wszystkie dowody (a nie bolszewickie i antypolskie pomówienia) wskazują, że nic takiego nie miało miejsca. W oskarżeniach chodziło i chodzi o oplucie polskiego Bohatera i zamanifestowanie wrogiej postawy do nas

jeżeli "dowody" to tylko urojenia lokalnego hejtera , to jestem nieprzekonany.... ludzie zginęli ... a nie powinni....

G
Gość

wszystkie dowody (a nie bolszewickie i antypolskie pomówienia) wskazują, że nic takiego nie miało miejsca. W oskarżeniach chodziło i chodzi o oplucie polskiego Bohatera i zamanifestowanie wrogiej postawy do nas

G
Gość

JAK BOHATEREM MOŻE BYĆ KTOŚ KTO MORDOWAŁ KOBIETY DZIECI?!!!!!!!!??????!

G
Gosia

Idioci i durnie glosuja za Lupaszka .W tym ten IPN !

Madrzy - przeciwko temu zbrodniarzowi.

Ci obroncy Lupaszki to chyba dostali pier....lca.

POWINNI LECZYC SIE U PSYCHIATRY.

G
Gość
1 listopada, 19:17, nie pozdrawiam:

przynajmniej wiemy, jaki jest stosunek mniejszości do polskich Bohaterów

2 listopada, 19:37, Gość:

CIEKAWE KTO JEST TĄ MNIEJSZOŚCIĄ ?????

3 listopada, 14:19, Gość:

ci, którzy kolportują sowiecko-banderowską propagandę antypolską

3 listopada, 21:43, Gość:

bierzesz pod uwage,że oni mówią prawdę a ty zakłamujesz rzeczywistość brunatny wyznawco pana z wąsikiem pod nosem.

nie biorę, bo opieram się na oficjalnych wypowiedziach IPN (w tym z ostatnich dni, po tym haniebnym, antypolskim akcie). I proszę mi nie insynuować jakichś brunatnych koneksji, bo nie jesteś anonimowy.

G
Gość
1 listopada, 19:17, nie pozdrawiam:

przynajmniej wiemy, jaki jest stosunek mniejszości do polskich Bohaterów

2 listopada, 19:37, Gość:

CIEKAWE KTO JEST TĄ MNIEJSZOŚCIĄ ?????

3 listopada, 14:19, Gość:

ci, którzy kolportują sowiecko-banderowską propagandę antypolską

bierzesz pod uwage,że oni mówią prawdę a ty zakłamujesz rzeczywistość brunatny wyznawco pana z wąsikiem pod nosem.

G
Gość
2 listopada, 19:43, Gość:

Ruska mniejszość nie będzie rządzić większością won na białoruś .!!!

znowu zaczynasz mowę nienawiści?przypomnieć ci ostrzezenie,które dostałeś?nastepnym razem wylądujesz w prokuraturze na przesłuchaniu.mam wszystkie twoje wypociny....cos ci się nie podoba to sam się wynieś.najlepiej do czubków.

G
Gość
1 listopada, 19:17, nie pozdrawiam:

przynajmniej wiemy, jaki jest stosunek mniejszości do polskich Bohaterów

2 listopada, 19:37, Gość:

CIEKAWE KTO JEST TĄ MNIEJSZOŚCIĄ ?????

CIEKAWE KTO JEST TYM BOHATEREM BO NA PEWNO NIE MORDERCA DZIECI I STARCÓW.

G
Gość
1 listopada, 19:17, nie pozdrawiam:

przynajmniej wiemy, jaki jest stosunek mniejszości do polskich Bohaterów

CIEKAWE KTO JEST TĄ MNIEJSZOŚCIĄ ?????

n
nie pozdrawiam

przynajmniej wiemy, jaki jest stosunek mniejszości do polskich Bohaterów

G
Gość

Prezydentowi i 13 radnym słowa uznania od dwóch …

https://www.youtube.com/watch?v=pJ3uFtQoCJE

U
Ulka S.

Brawo dla tych, którzy głosowali przeciwko zmianie nazwy ulicy, a zwłaszcza dla pana z KO, który się wyłamał. Brawo dla mieszkańców, którzy przyszli, żeby wyrazić poparcie Pułkownikowi Łupaszce.

G
Gość
29 października, 10:09, Gość:

Nikt nie odbiera czci Łupaszce nie nadając jego imienia jednej z ulic. Jest wiele ulic noszących nazwiska osób czymś tam zasłużonych, o który większość ludzi nie ma zielonego pojęcia, kim byli. Ulice powinny nosić numery, zwłaszcza w krajach, które zamieszkują ludzie różnych opcji światopoglądowych. Człowiek broniący mordercy staje się współwinnym zbrodni.

Zgoda , że nie odbierze bo jej nie ma !!!!!!

G
Gość
29 października, 12:14, wyborca:

Łupaszko powinien mieć na terenie woj. Podlaskiego pomnik wdzięczności za niezłomną walkę.

Pomnik oczywiście z monitoringiem, żeby dzicz usiłującą niszczyć wyłapać.

W każdej ubikacji powinien stać z wyciągnietym palcem a na palcu rolka papieru .

H
Halinka
30 października, 07:52, wyborca:

Nie wydaje się żeby państwo Białoruś wspierało inicjatywę tych pseudobiałorusinów, którzy podszywają się pod Białoruś. Te pętaki mają pewnie wsparcie z Niemiec o czym świadczy haniebne głosowanie radnych PO jawnie proniemieckich.

Proszę Pana , skąd Pan wie co zamierza lub czyni Białoruś ? I skąd przypuszczenia o wsparciu Niemiec ? Jak rozumiem , jest Pan pracownikiem polskiej dyplomacji .

Wróć na i.pl Portal i.pl