Naukowcy z Gdańska pracują nad lekiem na raka trzustki

Monika Jankowska
123rf
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej odkryli związki, które mogą być podstawą leku na raka trzustki. Prace z tym związane trwały od siedmiu lat.

Zespół kierowany przez prof. Jerzego Konopę zaprojektował struktury i zsyntetyzował 40 nowych związków chemicznych. Zbadano m.in. ich aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Ku zadowoleniu naukowców, aż trzy spośród przebadanych związków pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Prace z tym związane trwały około siedmiu lat.

Ibuprofen może znacznie zwiększać ryzyko zawału serca

- Przetestowaliśmy nasze nowe związki wobec kilkunastu typów nowotworów litych, w tym okrężnicy, wątroby, płuc, prostaty, piersi oraz trzustki. Bardzo nas podbudował fakt, że kilka z nich wykazało obiecującą aktywność wobec nowotworów trzustki, stanowiących typ znany z wysokiej złośliwości i oporności na terapię - mówi prof. Zofia Mazerska, jedna z realizatorek grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego przeprowadzano badania na PG.

Czytaj też: Politechnika Gdańska drugą najbardziej popularną uczelnią w kraju

Związki zostały już zgłoszone do międzynarodowej ochrony patentowej. Zespół naukowy z Katedry Technologii Leków i Biochemii wysłał też opis efektów swoich badań do prestiżowego National Cancer Institute, z wnioskiem o przeprowadzenie dalszych prac.

- Dalsze badania są długotrwałe i kosztowne, wymagające testów z udziałem ludzi. Powinny być finansowane przez podmiot zamierzający doprowadzić do zarejestrowania związków już pod postacią leku przeciwnowotworowego. Bardzo byśmy chcieli, aby była to firma polska - tłumaczy Jerzy Buszke, broker innowacji z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.

Dodaje też, że obecnie prowadzone są intensywne działania handlowe zmierzające do pozyskania inwestora, który albo kupi wyniki badań, albo zleci politechnice dalsze prace nad kandydatem na lek.

Czy substancja odkryta przez chemików z gdańskiej uczelni faktycznie będzie przełomem w leczeniu nowotworu?

- Podkreślić należy, że nawet w sprzyjających okolicznościach odkrycie naukowców z Katedry Technologii Leków i Biochemii przekształci się w rozwiązanie przedłużające życie ludziom chorym na nowotwory najwcześniej za kilka lat - zastrzega Buszke.

Do tematu ostrożnie podchodzą też lekarze. - To bardzo wczesny, przedkliniczny etap. Przed zespołem z politechniki jest jeszcze dużo pracy - komentuje dr Krzysztof Konopa, onkolog z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, a prywatnie syn prof. Jerzego Konopy. To właśnie ojciec zainspirował go do wybrania takiej kariery zawodowej. Dr Konopa jednak z delikatną rezerwą ocenia dokonania szefa zespołu z Katedry Technologii Leków i Biochemii.

[email protected]

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Naukowcy z Gdańska pracują nad lekiem na raka trzustki - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Henryk
Naukowcy z koreii południowej wykonali badania nad skutecznoscia Grawioli w raku trzustki s stwierdzili jesj wyskoką skuteczność w raku trzustki. Grawiola jest skuteczna i naturalna w 12 typach nowotworów .A ludzie z PG się napracowali ,aby amerykanie się zainteresowali ich wynikami.A może tak państwo pochyla się nad takimi grzyb Reishi, Grawiola i to będzie tańsze.
M
Michał Moś
Ktoś tu kogoś wyraźnie chce wyprzedzić. Może i to pod wpływem tego, że w Gdańsku zmarła Ania Przybylska. Ale...zauważam jedno...ktoś tu chce utrzeć nosa profesorowi Lampemu, który trzustkę operuje od lat i nada uważa, że nowotworu tego narządu nie da się wyleczyć.
Wróć na i.pl Portal i.pl