Narzeczeni częściej proszą o ślub urzędnika niż księdza

Redakcja
Większość bydgoszczan, chcących wstąpić w związek małżeński, decyduje się na ślub cywilny
Większość bydgoszczan, chcących wstąpić w związek małżeński, decyduje się na ślub cywilny Pixabay
Więcej małżeństw jest zawieranych w urzędzie stanu cywilnego niż w kościele. Tak wynika z najnowszych danych USC w Bydgoszczy. Wcześniej nigdy podobnej sytuacji u nas nie odnotowano.

W latach 70. czy 80. narzeczeni, planujący zmienić stan cywilny, szli zamówić mszę ślubną do księdza. Tak bywało nawet w 9 na 10 przypadków. Na ślub, udzielony przez urzędnika USC, decydowały się osoby, które jeden ślub (właśnie kościelny) mają za sobą, ale małżeństwo się rozpadło i teraz znowu chcą wyjść za mąż albo się ożenić.

Przez kilka ostatnich lat liczba związków małżeńskich, zawieranych w urzędzie oraz w kościele, była porównywalna. Obecnie jest trochę inaczej. - Od stycznia bieżącego roku udzieliliśmy w urzędzie 551 ślubów, natomiast odnotowaliśmy 456 małżeństw konkordatowych - mówi Iwona Gassowska, kierownik USC w Bydgoszczy.

Tego w naszym mieście jeszcze nie było, żeby więcej par pobierało się przed urzędnikiem niż w kościele. Najwięcej ślubów, jak na razie, było w czerwcu. W samym urzędzie pobrały się wtedy 122 pary. Powyżej 100 będzie też w tym miesiącu (111), a we wrześniu zapowiada się 110 ślubów. Coś jednak magicznego kryje się w miesiącach letnich z literą „r” w nazwie. Najmniej narzeczonych w lutym powiedziało „tak” na ślubnym kobiercu. Wówczas urzędnicy udzielili 42 ślubów.

Zobacz także:Poznaj dawne zwyczaje ślubne mieszkańców regionu. W muzeum w Nakle

Można ślubować nie tylko w urzędzie albo kościele. Na to zezwalają przepisy. - Udzielamy również ślubów w hotelach i restauracjach - zaznacza Gassowska. - Były też związki małżeńskie, zawierane w ogrodach botanicznych: tym przy UKW oraz w Myślęcinku.

Najpierw ślub, a potem dziecko - taka jest najczęściej kolejność. Od początku roku w Bydgoszczy zarejestrowano 3890 noworodków. Wśród dziewczynek prym wiedzie Lena - w 2018 roku już 70 razy urzędnicy USC rejestrowali to imię. Drugie miejsce zajmuje Julia i Zofia (po 67), dalej jest Maja (65) i Zuzanna (63).

Jakub króluje wśród chłopców. W tym roku przybyło 78 maluchów o tym imieniu. Za nim są Franciszek (65), Antoni (60), Jan (59) i Mikołaj (57).

Niektórzy rodzice stawiają na oryginalność. Imiona, jakie wybrali dla córek, to m.in. Chioma, Miriam, Dżenetta, Lorena, Mara i Żywia. Wśród chłopców są Kasjan, Perseusz, Ugur i Wolfgang.

Czasem, mimo tego, że są dzieci, małżeństwo się rozpada. Prawie co 2. żona i mąż się rozwodzą. Od początku roku w Bydgoszczy odnotowano 427 rozwodów.

Dobra wiadomość jest z kolei taka, że więcej nas się rodzi niż umiera. Od stycznia zmarło 3287 mieszkańców. Noworodków przybyło ponad 600 więcej.

Zobacz wideo: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Narzeczeni częściej proszą o ślub urzędnika niż księdza - Gazeta Pomorska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kler to zdrajcy Polski
Kościół katolicki i Watykan zwalczał Polskę i Polskość przez wieki.
Oto kilka przykładów:
1/ rok 1791 - KONSTYTUCJA 3 MAJA. Kościół katolicki uznaje ją za ZAMACH STANU
2/ rok 1792 - TARGOWICA. Prymas Polski i biskupi wzywają Rosję do interwencji w Polsce.
3/ rok 1794 - Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają wypić truciznę.
4/ rok 1832 - POWSTANIE LISTOPADOWE papież Grzegorz XVI potępia Polaków i powstanie
5/ rok 1863 - POWSTANIE STYCZNIOWE papież Pius IX potępia Polaków i powstanie
6/ rok 1894 - papież Leon XII nakazuje polskim biskupom i wszystkim Polakom posłuszeństwo zaborcom.
7/ marzec 1919 - dopiero pod naciskiem państw zachodnich (USA, Wlk Brytania, Francja) Watykan uznaje polską niepodległość. Zajmuje mu to niemal 6 miesięcy.
8/ październik 1939 - Watykan ustanawia niemieckich biskupów na okupowanych ziemiach polskich, łamiąc tym konkordat z Polską.
Z
Zofia
I dobrze. Po co przysięgać przed Bogiem, skoro człowiek nie wie co go spotka następnego dnia. Kto to może przewidzieć czy osoba której dziś się przysięga jutro nie okaże kanalią? ( czyt. mój mąż)
A
Ania
Bo jest coraz więcej osób po rozwodzie. Ale myślę, że też ma na to wpływ to, ile kosztuje ślub w urzędzie a ile w kościele? Może to jest odpowiedź!
G
Gość

I bardzo dobrze. Ludzie mądrzeją ale zbyt wolno.

B
Bartas
Ludzie zmadrzeli. Nie chcą dawać komuś pieniędzy kto żyje w załamaniu A poucza ich i głosi piękne frazesy bez pokrycia
O
Ooo
Kler się cieszy że tyle się dzieje w społeczeństwie. Kasa sama wpada.
..

Jak nie zamierzają ślubować miłości i wierności... na dobre i na złe... do końca życia, to dobrze, że obiecują tylko przed urzędnikiem, są uczciwi przynajmniej:)

b
booloo80
Nie wierze. Co na to kler , przecież kasa ucieka . No tak tego zostawić nie mozna.
K
Kruk
Szanowna Pani K.P., w latach 70-tych i 80-tych, które Pani przywołuje dla przykładu - nie było ślubów konkordatowych. Po II Wojnie Światowej aż do wejścia konkordatu, żeby uzyskać ślub kościelny trzeba było najpierw zawrzeć ślub cywilny. Kto chciał poprzestawał na cywilnym, komu nie wystarczał cywilny, zawierał jeszcze kościelny. Dla ścisłości, w tamtych latach standardem ślubu kościelnego, była ceremonia trwająca około 20 min. Rzadkością były śluby z mszą w pełnym tego słowa znaczeniu. Treść Pani artykułu nie jest ścisła i wprowadza w błąd.
Wróć na i.pl Portal i.pl