Na zakończenie roku szkolnego daje uczniom nietypowy upominek i dołącza go do świadectwa. Pomysł polonistki chwyta za serce

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Polonistka poprosiła uczniów o napisanie samooceny w formie listu. Sama też dała im odpowiedź.
Polonistka poprosiła uczniów o napisanie samooceny w formie listu. Sama też dała im odpowiedź. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press/ zrzut ekranu z FB Montepolski
Wystawianie ocen, podsumowujące miniony rok rady pedagogiczne, a wreszcie uroczyste wręczenie świadectw szkolnych – tak wygląda czerwiec w szkołach. Dla nauczycieli ocenianie uczniów stanowi spore wyzwanie. Ta polonistka znalazła jednak sposób, który – choć zaskakuje – może okazać się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie ocenili się sami, a od swojej nauczycielki wraz ze świadectwem otrzymają upominek, który zostanie z nimi na długo.

Spis treści

Samoocena w szkole to dobry pomysł? „Pisali do mnie listy”

Coraz częściej w przestrzeni publicznej toczone są dyskusje, jak powinno się oceniać uczniów. Niektórzy podkreślają, że oceny liczbowe, a nawet procentowe nie spełniają swojej funkcji. Inni zaznaczają, że niemożliwe jest opisowe ocenienie licznej klasy, bo w szkole zwyczajnie nie ma na to czasu.

Kamila Kukuła – polonistka, która prowadzi w sieci profil łączący zagadnienia polonistyczne z pedagogiką Marii Montessori – znalazła sposób, by innowacyjnie ocenić swoich uczniów. Poprosiła dzieci, by napisały do niej listy, w których zawarta będzie samoocena. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami:

Myślę, że w końcu osiągnąłem cel, ale lekcje polskiego były ciężkie. Lektury przeczytałem i pamiętam przynajmniej większość treści. Follow-upy oddawałem na czas, a nawet jeśli nie, to udawało mi się nadrabiać czarne kropy.

Moim zeszytem w tym roku mogę się pochwalić, bo są tam wszystkie tematy oprócz tych, kiedy nie było mnie w szkole.

Uważam, że 4 to będzie dobra ocena, ale bardzo bym chciała 5.

Jedna z uczennic w swoim liście stwierdziła, że „dość trudno jest ocenić samą siebie”. Trudno się z tym nie zgodzić, to jednak bardzo przydatna umiejętność, którą warto kształtować już od najmłodszych lat. Dodatkowo dzieci mogły przećwiczyć pisanie listu (jak przystało na lekcje języka polskiego), a także przelały swoje spostrzeżenia na papier i miały szansę poczuć się wysłuchane.

Polonistka nie pozostała im dłużna, dzieci również otrzymają od niej prezent – Kamila Kukuła pisemnie odpowiedziała swoim uczniom, podziękowała im i dała wskazówki. Listy te wręczy razem ze świadectwami szkolnymi.

List dołączony do świadectwa. „Cudowne”, „Super pomysł”

Wpis nauczycielki spotkał się z pozytywnych odbiorem. Internauci zaznaczali, że pomysł jest niezwykle wartościowy. Dzielili się swoimi przemyśleniami w komentarzach:

  • Samoocena ucznia, przy okazji informacja zwrotna o pracy nauczyciela. Super!
  • U mnie uczniowie piszą listy z argumentami, gdy chcą wyższą ocenę;
  • Cudowne! „Polski byłby pierwszorzędny”.

Jak zaznaczyła polonistka, listy uczniów stają się dla niej ważną wskazówką, co warto poprawić na lekcjach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na zakończenie roku szkolnego daje uczniom nietypowy upominek i dołącza go do świadectwa. Pomysł polonistki chwyta za serce - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl