Możemy pochwalić się wieloma projektami inwestycyjnymi

Materiał informacyjny IMPERIAL TOBACCO POLSKA S.A
Rozmowa z Sandrą Magdziak, dyrektor fabryki Imperial Tobacco w Tarnowie Podgórnym

Jakie plany na 2024 rok ma Fabryka z Tarnowa Podgórnego? Co jej szefostwo chciałoby w 2024 roku osiągnąć?

Przed nami intensywny czas i wiele szans na dalszy rozwój. Proces doskonalenia naszej fabryki cały czas trwa - wciąż modernizujemy zakład, wymieniamy maszyny i zwiększamy efektywność obecnego parku maszynowego. W planach na 2024 r. skupiamy się przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju, poprzez inwestycje w nowe technologie oraz transformację energetyczną, wzrost kompetencji naszych zespołów, redukcję strat, a także na zwiększeniu mocy produkcyjnej zakładu

Jako Imperial Tobacco konsekwentnie promujemy wykorzystanie materiałów odnawialnych oraz wdrażamy ekologiczne rozwiązania w procesie produkcji swoich wyrobów. W ramach zielonej transformacji fabryki w Tarnowie już teraz podejmujemy szereg rozwiązań w zakresie zrównoważonej produkcji. Przykładowo, planujemy do 2025 roku zredukować zużycie energii o 25%, a do 2030 roku osiągnąć neutralność emisyjną. Wprowadzamy także projekty, których celem jest redukcja plastiku w odpadach. Podstawą wszelkich działań jest po pierwsze, sprawdzenie czy możemy wyeliminować jakiś materiał, jeżeli nie jest to możliwe, to dbamy o jego prawidłową segregację. Właśnie dzięki takiemu działaniu zmniejszyliśmy ilość wytwarzanych odpadów komunalnych o 50% oraz od maja 2021 roku całkowicie zaprzestaliśmy przekazywania odpadów na składowiska. Odpady, które nie trafiają do ponownego użycia czy recyklingu trafiają do spalarni odpadów, gdzie następuje odzysk energii.

Możemy pochwalić się wieloma projektami inwestycyjnymi, ale również organizacyjnymi i procesowymi ukierunkowanymi na redukcję energii, np. wymiana przestarzałych suszarek, co powala redukować zużycie gazu, wymiana oświetlenia w całym zakładzie na LED, modernizacja sterowania kotłami parowymi, optymalizacja parametrów procesu technologicznego czy zakup nowoczesnej kamery ultradźwiękowej i wdrożenie programu redukcji wycieków sprężonego powietrza. Niemniej ważna jest w naszej branży redukcja plastiku w odpadach, dlatego w ramach recyklingu fabryka dzieli je na 7 frakcji. Dzięki temu udało się zmniejszyć ilość odpadów komunalnych o 50%.

Z każdym rokiem zwiększamy również moce produkcyjne obiektu. Obecnie zakład dysponuje maszynami, które są w stanie wyprodukować nawet 1 000 paczek na minutę.

Produkty, które powstają w Tarnowie Podgórnym dostarczane są aktualnie do klientów z około 30 rynków, m.in. Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Słowenii, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji oraz poza Unię Europejską.

Na jakie stanowiska prowadzona będzie rekrutacja pracowników w 2024 roku, jeśli takowa prowadzona będzie?

Jesteśmy otwarci na fachowców przychodzących z zewnątrz, ale stawiamy również na drogę awansu wewnętrznego. Mamy ścieżki rozwoju praktycznie dla każdego profilu — liderów i specjalistów. Przede wszystkim, będziemy poszukiwać specjalistów z obszaru właśnie produkcji.

Naszymi największymi atutami na lokalnym rynku pracy są stabilne zatrudnienie i duże możliwości rozwoju. Mamy na pokładzie wielu pracowników, którzy zaczynali karierę u nas od programów stażowych, czy też podstawowych aktywności operacyjnych. Jeśli ktoś chce się rozwijać ekspercko lub lidersko w produkcji, logistyce, jakości, finansach, technice, jakości, bezpieczeństwie i ochronie środowiska, czy też doskonaleniu procesów, to jest to miejsce z dużymi możliwościami.

Zaangażowanie Imperial Tobacco w rozwój kadry pracowniczej widoczne jest w licznych programach stażowych i praktykach. Przykładowo, wspieramy edukację zawodową i od 2019 roku obejmujemy patronatem zawód mechatronika w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Dzięki temu zapewniamy warunki do kształcenia osób, które posiadają potencjał do rozwoju w obszarze nauk technicznych. Program został przygotowany we współpracy z ekspertami technologii stosowanych w parku maszynowym Imperial Tobacco.

Na jakie pozapłacowe benefity może liczyć pracownik zatrudniony w Waszej fabryce?

Podstawą rozwoju naszej firmy są ludzie, ich indywidualne talenty, umiejętności i nastawienie do wykonywanych zadań. To dzięki naszym ekspertom i ekspertkom możemy się dynamicznie rozwijać. Ich dobrostan, zadowolenie i sukces przekuwają się w nasz sukces.

Imperial Tobacco w Polsce od lat wyróżnia się dbałością o pracownika oraz stabilnymi warunkami zatrudnienia. Potwierdzeniem jest nagroda Top Employer, którą firma zdobyła już 12 razy. Jesteśmy również sygnatariuszem Karty Różnorodności, wspierając tym samym budowanie otwartego i inkluzywnego środowiska pracy. W tym roku rozpoczęliśmy w naszej fabryce kampanię dot. różnorodności, w której podkreślamy, że „wspaniałe umysły myślą inaczej”

Oferujemy także możliwość konsultacji w ramach zewnętrznego programu EAP (ang. employee assistance program), dzięki któremu każdy z pracowników może liczyć na wsparcie w obszarze, w jakim zachodzi taka potrzeba, np. psychologicznym, prawnym czy finansowym. Oczywiście, w pełni anonimowo.

Oprócz tego zapewniamy także dodatkowe świadczenia i opiekę medyczną dla przyszłych rodziców, oferujemy atrakcyjne programy oszczędzania i ubezpieczenia, jak również dofinansowania do wyjazdów rodzinnych, posiłków czy aktywności sportowej.

Czy powiat poznański jest przyjaznym miejscem dla inwestorów?

Zdecydowanie tak. Pamiętajmy co zdecydowało o budowie naszego zakładu w Tarnowie Podgórnym - dobra lokalizacja, odpowiednie warunki przemysłowe, dostęp do wykwalifikowanej kadry czy bliskość uczelni wyższych. To wszystko sprawiło, że dziś fabryka w Tarnowie Podgórnym jest największym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym w grupie Imperial Brands.

Kluczowe okazały się jednak dwa elementy: wysokie kompetencje i wiedza na temat niezbędnych procesów, pozyskana w obu polskich fabrykach należących do Imperial Tobacco (grupa ma również zakład produkcyjny w Radomiu) oraz względy geograficzne. Tarnowo Podgórne było odpowiednim miejscem do budowy od podstaw nowoczesnego zakładu produkcyjnego, zgodnego z założeniami tzw. inwestycji greenfield.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Możemy pochwalić się wieloma projektami inwestycyjnymi - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl