Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

  Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

  (mm) TVN Turbo/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Popularność zyskały ostatnio niskoprocentowe piwa, które mają nieco ponad 3% alkoholu. Pojawiła się więc plotka, że to piwa dla kierowców.
  W tym eksperymencie wzięło udział czworo ochotników w wieku od 28 do 36 lat. Spożywali oni przez półgodziny popularne ostatnio piwa typu light o zawartości alkoholu 3,5%. Sprzedawane są one w butelkach lub puszkach o pojemności 330 ml.

  Czytaj także: Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?


  Do pomiaru użyty został alkomat z czujnikiem elektrochemicznym stosowanego przez policję oraz inne służby mundurowe. Pierwsze pomiary wykonano po 15 minutach od zakończenia picia. U jednego z ochotników (wiek 31 lat, waga 73 kg, wzrost 192 cm) po wypiciu jednego piwa 330 ml, alkomat wykazał zerową dawkę alkoholu w wydychanym powietrzu. - To, że alkomat wykazał wartość 0,0 to nie oznacza, że po spożyciu piwa możemy bez problemu jechać samochodem. U innej osoby alkohol może wykazać zdecydowanie wyższe stężenie - wyjaśnia Piotr Polak, toksykolog.

  Wszystko zależy m.in. od wieku, wagi, płci czy posiłku spożywanego przed piciem. Jedna z ochotniczek biorących udział w eksperymencie ma 28 lat, waży 60 kg i mierzy 163 cm. Na pełen żołądek wypiła dwa piwa 330 ml. Po kwadransie od zakończenia picia, w wydychanym powietrzu miała blisko pół promila. Teoretycznie za kierownicę mogłaby wsiąść po upływie 1,5 h. Zupełnie trzeźwa byłaby dopiero po upływie 2,5 h. Kolejny z ochotników, 29-latek, waży 79 kg, mierzy 177 cm, wypił trzy piwa i wydmuchał mniej o 0,4 promila. Czwarty uczestnik eksperymentu wypił aż cztery piwa. 36-latek ma 83 kg i mierzy 183 cm. Pierwszy pomiar wykazał ponad pół promila. Gdyby wsiadł za kółko popełniłby przestępstwo.

  Czytaj także: Droższe ubezpieczenie OC za mandaty i punkty karne - wszystko w imię poprawy bezpieczeństwa?

  Co za to grozi?
  W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania.

  Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia.

  Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.
  50 g wódki to 20g etanolu
  100 ml wina to 12g etanolu
  0,5 l piwa to 25g etanolu

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pijane

   pedalot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   łódzkie burasy samochodowe.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popatrz Pan Panie Pedolocie...

   ŁodzianinPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ...ilu pedolotów wypożycza rowerki miejskie zaraz po wyjściu z ogródków piwnych na Piotrkowskiej....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet jak to piwo dla kierowców to nigdy dzień przed jazdą nie piję

   inny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   jak w temacie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie pij przez tydzień

   Hehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Albo i dwa!
   Dla pewności.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cały dzień? To ile ty pijesz?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Następnego dnia jest się trzeźwym po wypiciu ćwiartki wódki. A słabe piwo po godzinie daje zero.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dostajesz

   szajby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   dlatego nie pijesz.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ew

   we (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Najlepiej niech wszystko będzie za darmo i niech nikt nie pracuje hehe PiS skłóci nas z Niemcami i nie dostaniemy juz ani grosza z funduszy unijnych bo nawiedzeni idioci zamarzyli sobie o...rozwiń całość

   Najlepiej niech wszystko będzie za darmo i niech nikt nie pracuje hehe PiS skłóci nas z Niemcami i nie dostaniemy juz ani grosza z funduszy unijnych bo nawiedzeni idioci zamarzyli sobie o reparacjach wojennych hehe a Polska będzie rosła w sile i ludziom będzie żyło sie dostatniej tak jak chciał tow. Gierek bo z nieba sypnie kasa i cukierkami bozia i marycha zawsze dziewica ( podobno nawet królowa polski no napewno princesa Częstochowy i okolicznych wioch hihi choć nikt jej nie widział i nie słyszał no ale to taki katolicki wirtualny pokemon na miarę naszych możliwości haha )zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama