Menu Region
Mosty w katastrofalnym stanie? NIK alarmuje

Mosty w katastrofalnym stanie? NIK alarmuje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

(mm)

Prześlij Drukuj
Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg nieprawidłowości w zarządzaniu obiektami mostowymi i przepustami przez administrację drogową. Zwraca uwagę, że mosty, wiadukty, estakady, kładki oraz przepusty nie są utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym.
1/2

(© Archiwum)

NIK podkreśla, że poza drogami krajowymi i częściowo wojewódzkimi, na drogach pozostałych kategorii zarządcy dróg praktycznie nie realizowali nałożonych na nich zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i sprawności ruchu drogowego na obiektach mostowych i przepustach. Często dochodzi do takich sytuacji, że zarządcy nie znają rzeczywistej liczby konstrukcji drogowych, którymi powinni zarządzać.


Główny Urząd Statystyczny podaje, że na sieci polskich dróg publicznych znajduje się ponad 35 tys. obiektów mostowych. NIK szacuje natomiast, że może ich być nawet o kilka tysięcy więcej. Jak zaznacza obiekty mostowe znajdują się w złym stanie technicznym, ponieważ nie przeprowadzano tam prac remontowych ani nie zabezpieczano środków finansowych na ten cel.

Od początku 2014 roku do końca wiosny 2015 NIK skontrolowała łącznie 339 mostów i przepustów różnej kategorii. Inspekcja wykazała, że w co trzecim nie były usuwane nawet uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu ruchu lub grożące katastrofą budowlaną. Zwrócono uwagę, że na drogach powiatowych udział obiektów znajdujących się w stanie niepokojącym lub poniżej tego stanu wynosił od 35 do 90%, a na drogach wojewódzkich od 3 do 73%. 6% budowli w najgorszym stanie odnotowano na drogach krajowych.

Najwyższa Izba Kontroli wnosi do Ministra Finansów, aby w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu zapewnić samorządom stałe, wieloletnie finansowanie remontów obiektów mostowych. Zwraca się także do wszystkich zarządców dróg o przekazywanie GDDKiA corocznych informacji o stanie sieci, w tym o liczbie obiektów mostowych i ich stanie technicznym
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się