Ministerstwo kultury broni Muzeum na Majdanku: Używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”

EP
Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku
Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku Małgorzata Genca
"Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp." - zapewnia w specjalnym komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oświadczenie zostało opublikowane po tym, jak wojewoda lubelski zaapelował o zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. W jego opinii brakuje w niej przymiotnika „niemiecki”.

"Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku" - tak, zdaniem wojewody lubelskiego powinno nazywać się Państwowe Muzeum na Majdanku. Swoją propozycję Przemysław Czarnek przedstawił ministrowi kultury w specjalnym piśmie. Wojewoda zasugerował w nim, że warto rozważyć też zmianę nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

WIĘCEJ: TVP 3 atakuje Muzeum na Majdanku. A sama pomija przymiotnik "niemiecki"

Na odpowiedź ministerstwa kultury nie trzeba było czekać długo. W specjalnym komunikacie resort przypomina, że w Polsce funkcjonuje osiem Pomników Zagłady. Wśród nich jest Muzeum na Majdanku w Lublinie. Przedstawiciele ministerstwa przypominają, że nazwa placówki "funkcjonuje od czasu powołania instytucji i wynika z obowiązujących przepisów prawa".

Powszechne "niemieckie obozy"
Resort kultury podkreśla, że wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp.

"Nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu" - czytamy w komunikacie.

Resort zaznacza też, że to muzea martyrologiczne pierwsze podjęły walkę z określeniem „polskie obozy śmierci”. "W 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską" - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo kultury podkreśla ponadto, że w fundamentalne znaczenie w tym kontekście miała zmiana nazwy „byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu” na „Auschwitz-Birkenau: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 – 1945)” na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO. Modyfikacja nastąpiła w 2007 r. Resort podkreśla, że była możliwa głównie dzięki staraniom śp. Tomasza Merty, ówczesnego wiceministra KiDN, ale także m.in. przy wsparciu Izraela.

Na zakończenie resort kultury podkreśla, że wszystkim pracownikom i dyrektorom muzeów martyrologicznych w Polsce należą się "wielkie wyrazy uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz dokumentowania i edukacji o prawdzie nt. Holocaustu".

WIĘCEJ: Pracownicy Muzeum na Majdanku: Nie godzimy się na próby zdyskredytowania naszej pracy

"Podczas gdy większość krytyków ich działań ten temat dotyka okazjonalnie, ludzie Ci poświęcają całe swoje życie zawodowe na dawanie świadectwa prawdzie i jednoczesne łagodzenie wszelkich sporów i aktów agresji poprzez rzetelną informację i prace edukacyjną" - czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Co było w niewyemitowanym programie "Pod ciśnieniem" TVP3 Lublin? Dotarliśmy do nagrania

ZOBACZ TEŻ: Droga Krzyżowa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurrol
Tak jak super niezależni Szwedzi zwinęli napis " Arbeit macht frei". To młodzi mosadowcy lub bundeswehrowcy zwinęli z Majdanka "szkopski k l". A reszta nasi z agitki szkopskiej z Lublina to wszystko opisali.
M
Możel
Jeżeli miał być napis zgodny z wytycznymi sprzed lat to dlaczego nie było? To wg POkrak wina kotka Jarka.
k
kotek jarka
do rymu...
R
Ron
Czarnek chciał błysnąć i się podlizać a tylko się ośmieszył
s
srul
nie uda się niedogolonemu łyknąć kasy za prawa autorskie do nazwy Muzeum na Majdanku w Lublinie.
k
kumaty - koleżka dr Marco
... takiej informacji w jednym z niemieckich obozów , gdzie brzmi taki napis : " Tutaj ginęli Żydzi i nie Żydzi ..... " . Pytanie : Kto , co to jest '' nie żyd " ? Może w komentarzach doszukam się odpowiedzi ?
z
zwykły
jednak piwo pod budą było smaczniejsze niż nauka
L
Lumpenn
Bo news szkopskiej agitki głosi jak komunikat mośkowego radia;" jest ósma albo w pół do ósmej".
B
Brruna
A kto wtedy rzundził Polską i tam uszczęśliwiał gojów?
M
Marek
Po poziomie intelektualnym Twojego wpisu wnioskuję, że do szkoły było pod górkę? A i tornister był zbyt ciężki, więc lepiej było pójść na piwo... Wiele widziałem już wpisów, które sięgały dna, ale Twój bije tamte na głowę w kategorii głupota i żenada. A może żenada i głupota?
Nie pozdrawiam...
M
Miglanz
I wtedy mośki ucichną jak zdobędą taką własność. Nie będą musieli przybywać do Tej wrednej Polski i Polaków co Ich mordowali do 1944r. Bo od 1945 do 1956 r to katem byli tu mośki.
Wróć na i.pl Portal i.pl