Minister Marlena Maląg: W Kodeksie praca zdalna będzie unormowana na trwałe

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się za dalszym procedowaniem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają się pojawić w Kodeksie już w sierpniu
Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się za dalszym procedowaniem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają się pojawić w Kodeksie już w sierpniu Fot. Pixabay/Tumisu
- Chodzi o to, aby w Kodeksie pracy było to unormowane, aby praca zdalna funkcjonowała na trwałe. Zastąpi telepracę, która bardzo rzadko była wykorzystywana i nie spełniała oczekiwań pracodawców ani pracowników - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24. Innym ważnym tematem porannej rozmowy była aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy.

Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie pracy. Nowe przepisy mają uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej.

- Sprawdziła się praca zdalna, która funkcjonuje na mocy covidowej specustawy. Te zmiany chcemy wprowadzić do Kodeksu pracy. Jesteśmy już po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu zmian Kodeksu pracy, wdrożenia pracy zdalnej. Rozwiązanie wypracowano wspólnie z Radą Dialogu Społecznego - powiedziała minister Maląg.

Minister zaznaczyła, że zostanie wprowadzona definicja pracy zdalnej oraz możliwość pracy hybrydowej.

- Będzie to porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca wypracuje je z organizacjami związkowymi, które funkcjonują w danym zakładzie pracy, lub z przedstawicielami pracowników na podstawie regulaminu. Pracodawca będzie partycypował w kosztach i w wyposażeniu w sprzęt potrzebny do pracy zdalnej. Będzie to zawarte w regulaminie - wyjaśniała minister.

- Wniosek będzie wiążący dla osoby, która wychowuje dziecko do czwartego roku życia. Wprowadzamy także 24-dniową pracę zdalną okazjonalną, którą pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi, bo będzie to wynikało z nadzwyczajnej sytuacji w konkretnym zakładzie pracy - wyjaśniła Maląg.

Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Stosowne zmiany mają się pojawić w Kodeksie już w sierpniu.

Aktywizacja uchodźców na rynku pracy

Minister Marlena Maląg przypomniała o narzędziach ułatwiających uchodźcom z Ukrainy dostęp do rynku pracy. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wymieniła procedury ułatwiające legalne zatrudnianie.

- Pracodawca ma 14 dni od momentu zatrudnienia danej osoby, aby zgłosić to poprzez systemy teleinformatyczne publicznych służb zatrudnienia. Jest to uproszczenie maksymalne, jakie może być - stwierdziła Marlena Maląg. Dodała, że do obywateli Ukrainy można dotrzeć przez formularz zgłoszeniowy Pomagamukrainie.gov.pl. - Tam jest zakładka związaną z pracą, infolinia i dostęp do centralnej bazy ofert pracy - powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że z szacowanych 500 tys. ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, pracę podjęło ponad 260 tys. osób, 92 proc. to kobiety.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl