Minister kultury odwołał władze mediów publicznych. Powołał się na uchwałę

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. Szymon Starnawski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółe - możemy przeczytać w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Minister kultury odwołał władze mediów publicznych

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawił się komunikat w sprawie odwołania władz mediów publicznych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Konieczność tego rodzaju działań" uzasadniono przyjętą uchwałą

W opublikowanym komunikacie "konieczność tego rodzaju działań" uzasadniono przyjętą we wtorek przez Sejm uchwałą "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej".

"Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek" - głosi dalej oficjalny komunikat.

Do decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się na platformie X (dawniej Twitter) były premier Mateusz Morawiecki.

"Bezprawne działania ministra kultury w odniesieniu do TVP, Polskiego Radia i PAP pokazują jak władza, która rzekomo dba o praworządność łamie ją na każdym kroku. A rządzą tylko tydzień… Nie poddamy się. Nie pozwolimy na budowę dyktatury w Polsce" - napisał poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący KRRiT o decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego: Rażące naruszenie prawa

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski odniósł się na platformie X (Dawniej Twitter do decyzji ogłoszonej na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego" - napisał na platformie X Maciej Świrski.

Marszałek Sejmu mówił, że "uchwała w sprawie mediów publicznych nie rodzi skutków prawnych"

We wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia po tym, jak do Sejmu wpłynął projekt uchwały w sprawie mediów publicznych, tłumaczył, że uchwała jest jedynie "opinią i apelem" i "nie rodzi ona skutków prawnych".

- Żadne działania nie będą podejmowane, na zasadzie, że zaraz wyłączymy komuś prąd. Ja wiem, że niektórzy marzą o takich spektakularnych okazjach do męczeństwa. Takich nie będzie. Zapewniam. Będziemy rozmawiali co do wszystkiego, o co mamy różne zdania. (...) My chcemy porozmawiać w Sejmie o kondycji mediów publicznych. Nasze działania ograniczą się do tego co zapiszemy w tej uchwale. Żadnych innych działań nie mamy zaplanowanych - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu podkreślał również, że "uchwała nie jest ustawą".

- Uchwała jest opinią Sejmu w jakiejś sprawie. Ona nie rodzi takich skutków prawnych, jakie rodzi ustawa - mówił Szymon Hołownia.

ag

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl