Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Zobacz budynki, które skrywają okrutną historię

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Te budynki kryją okrutną historię.
Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Te budynki kryją okrutną historię. slady.ipn.gov.pl
Na mapie województwa podlaskiego nie brakuje miejsc represji komunistycznych z lat 1944-56. Takie miejsca były we wszystkich większych miastach naszego województwa, m.in. w Suwałkach, Sokółce, Łomży, Augustowie, Białymstoku czy Bielsku Podlaskim. Zapisały się one krwawymi zgłoskami, bo to właśnie w tych miejscach oprawcy z Urzędu Bezpieczeństwa mordowali tych, którzy nie zgadzali się z siłową okupacją Polski przez siły podporządkowane Moskwie. Poznajcie je wszystkie.

Dokumentację miejsc związanych ze zbrodniczą działalnością UB dokonał Instytut Pamięci Narodowej. W ramach programu naukowo-badawczego "Śladami zbrodni" została sporządzona dokumentacja fotograficzna, filmowa obiektów wykorzystywanych przez „bezpiekę” – tj. siedzib urzędów bezpieczeństwa (powiatowych i wojewódzkich), aresztów, więzień, zidentyfikowanych miejsc zbrodni popełnionych przez: funkcjonariuszy UBP, Informację Wojskową, MO, KBW, ORMO, agenturę resortu bezpieczeństwa, ludowe WP - np. miejsc egzekucji.

Zobacz miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim:

- Szczególną wagę pragniemy zwrócić na zachowane jeszcze w wielu miejscach ślady „substancji zabytkowej” pozostałej w wyżej wspomnianych obiektach - np. na inskrypcje sporządzone przez aresztowanych na ścianach (w tym charakterystyczne kalendarze), pamiątki materialne – np. znalezione przy ekshumacjach itp. Naszym celem jest także zebranie materiałów dotyczących zarówno osób z kręgu aparatu bezpieczeństwa – związanych z konkretnymi – prezentowanymi miejscami, jak i o ich ofiarach - czytamy na stronie slady.ipn.gov.pl.

Liczba ofiar polskiego podziemia niepodległościowego w latach 60'

Liczba zamordowanych członków polskiego podziemia niepodległościowego w latach 60. została określona przez historyków komunistycznych na blisko 9 tys. osób. Dane te są z pewnością wielokrotnie zaniżone. Tylko 64. Dywizja Wojsk Wewnętrznych NKWD przyznawała się w raportach do zabicia do sierpnia 1945 r. 927 żołnierzy AK.

Tylko obława w Puszczy Augustowskiej z lipca 1945 r. zorganizowana przy współudziale jednostek Armii Czerwonej i 1. Armii WP pochłonęła ponad 700 ofiar. Nieoszacowana pozostaje natomiast liczba osób zabitych w wyniku obław, pacyfikacji, w walce lub też bez jakiejkolwiek sankcji karnej przez grupy operacyjne UB, MO, KBW, ludowego WP.
opr. na podst. slady.ipn.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna