MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Międzykulturowość jest w DNA naszego miasta”. W Lublinie o imigrantach i uchodźcach

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy debatuje w Lublinie. Eksperci zapoznają się z lubelskimi rozwiązaniami dotyczącymi integracji cudzoziemców.

Dwudniowe posiedzenie Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy zaczęło się we wtorek (14 maja).

- W ostatnich latach Lublin wdrożył dobre praktyki w zakresie polityki międzykulturowej na poziomie lokalnym, którymi podzieliliśmy się z miastami na całym świecie – mówi Thorsten Afflerbach, dyrektor Wydziału Programów Integracyjnych i Antydyskryminacyjnych Rady Europy.

- Międzykulturowość jest w DNA naszego miasta. Lublin jest otwarty na różne kultury zawsze było i chce być tyglem kulturowym - podkreśla Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Podczas posiedzenia wyjazdowego w Lublinie członkowie komitetu wybiorą nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego. Zapoznają się także z lubelskimi rozwiązaniami dotyczącymi integracji i włączania cudzoziemców, uchodźców i mniejszości etnicznych.

- Lublin od wielu lat wspiera i realizuje działania na rzecz integracji i dialogu międzykulturowego, przeciwdziałania mowie nienawiści czy promowania wartości otwartości i tolerancji. Stale współpracujemy w tych obszarach z organizacjami pozarządowymi, wspólnie uruchamiając kolejne procesy integracyjne i włączające – informuje Banach. I dodaje: - Działania te są szczególnie ważne dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a kolejne uchodźczynie i uchodźcy z Ukrainy stają się nowymi mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta.

Lublin za działania na rzecz uchodźców z Ukrainy został w 2023 r. uhonorowany tytułem „Miasto Ratownik” przyznawany przez prezydenta Ukrainy.

W programie Rady Europy „Miasta Międzykulturowe” zrzeszony jest ponad 160 ośrodków.

- Lublin dołączył do tego szacownego grona jako pierwsze miasto z Polski, a działo się to w 2008 r. To Lublin otworzył drzwi dla innych miast polskich: Wrocławia i Krakowa – przypomina Afflerbach.

To piąte posiedzenie komitetu.

- Te spotkani bardzo rzadko odbywają się poza Strasburgiem, poza Brukselą – wyjaśnia Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej UM Lublin.

W posiedzeniu bierze udział 20 ekspertów. Zaplanowano m.in. wizytę w przestrzeni integracyjnej „Baobab”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski