Media: Wycofanie USA z Syrii spowoduje odrodzenie Państwa Islamskiego

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Magazyn "Foreign Policy" przedstawił szeroką analizę sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wskazał niebezpieczeństwo, jakim może okazać się wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii. Ich zdaniem może być to krok w kierunku odbudowy Państwa Islamskiego.

Spis treści

Odrodzenie Państwa Islamskiego jest możliwe?
Odrodzenie Państwa Islamskiego jest możliwe? wikipedia.org

Czy USA wycofa się z Syrii?

Według "FP" nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji o wycofaniu się, ale cztery źródła w departamentach obrony i stanu potwierdziły, że Biały Dom uważa misję za niepotrzebną i obecnie trwają żywe dyskusje w celu ustalenia, w jaki sposób i kiedy może nastąpić wycofanie wojsk.

Wskazano, że USA odgrywa bardzo ważną rolę w hamowaniu działań Państwa Islamskiego w północno-wschodniej części Syrii, głównie poprzez swoją współpracę z lokalnymi partnerami, takimi jak Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Sprawia to, że w około 20 prowizorycznych więzieniach przetrzymywanych jest 10 tysięcy sprawdzonych w boju wojowników Państwa Islamskiego. Dodatkowo pięć razy więcej kobiet i dzieci powiązanych z bojownikami przetrzymuje się w innych zabezpieczonych obozach.

"Podczas gdy żołnierzom amerykańskim i ich partnerom z SDF udaje się powstrzymać odrodzenie Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii, sytuacja jest znacznie bardziej niepokojąca na zachodzie – po drugiej stronie rzeki Eufrat, gdzie na papierze sprawuje kontrolę reżim syryjski" - przestrzega "FP".

Państwo Islamskie dąży do odrodzenia

Magazyn uważa, że na tym obszarze Syrii Państwo Islamskie dąży do powolnego, ale stałego odrodzenia, do czego wykorzystywać ma obojętność reżimu i jego niezdolność do walki z bojownikami na pustyni.

Wskazano, że w ciągu ostatnich lat terroryści ustawili obecność operacyjną w kontrolowanym przez reżim mieście Daraa na południu kraju, a także zwiększyli zaawansowanie swoich działań w pustyni centralnej. Efektem tego są m.in. przejęcia obiektów związanych z wydobyciem gazu.

USA ostrzega przed Państwem Islamskim

"FP" przypomina, że Centralne Dowództwo USA ostrzegało wielokrotnie, że zabezpieczenie "armii w stanie oczekiwania" i "następnego pokolenia" Państwa Islamskiego jest żywotnym interesem bezpieczeństwa narodowego USA.

Dowodzą tego nawet ostatnie wydarzenia związane z rozpoczęciem walk pomiędzy Izraelem a Hamasem. Tylko od października ubiegłego roku wojsko amerykańskie co najmniej stukrotnie było celem ataku bojowników ISIS w Iraku i Syrii.

Obecnie USA posiada około 900 żołnierzy w Syrii i 2500 w Iraku, a ich misją jest pomaganie lokalnym wojskom walczyć z odrodzeniem Państwa Islamskiego. ISIS zostało zniszczone, a Syria wyzwolona w 2019 roku po pięcioletniej interwencji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl