Masowe protesty w Uzbekistanie. Czy autonomia Karakałpacji zostanie ograniczona? Prezydent wprowadził stan wyjątkowy

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
W Uzbekistanie trwają masowe protesty wywołane zaproponowaną przez prezydenta tego państwa zmianą konstytucji. Policja miała rozpędzić tłum, zabijając przy tym kilka osób.
W Uzbekistanie trwają masowe protesty wywołane zaproponowaną przez prezydenta tego państwa zmianą konstytucji. Policja miała rozpędzić tłum, zabijając przy tym kilka osób. Fot. Zrzut ekranu/Twitter/NEXTA
W Uzbekistanie w Republice Karakałpackiej trwają protesty przeciwko zaproponowanej przez prezydenta Shavkata Mirziyoyeva reformie konstytucji, która zmieniałaby status Karakałpacji. Policja rozpędziła demonstrantów po tym, jak niektórzy z nich po marszu i wiecu na centralnym rynku miasta próbowali szturmować budynki władz lokalnych w stolicy regionu, Nukusie - poinformowała agencja Reutera.

Karakałpacja jest autonomiczną republiką zamieszkiwaną przez Karakałpaków - mniejszość etniczną posługującą się własnym językiem. Fala protestów wybuchła w tym regionie po tym, jak prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev zaproponował zmiany w konstytucji, które miałyby zmienić status Republiki Karakałpackiej. Prezydent Uzbekistanu wprowadził w regionie objętym protestami stan wyjątkowy do 2 sierpnia, co ma na celu "zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ochronę ich praw i wolności oraz przywrócenie prawa i porządku na tym obszarze". Napisał o tym na Telegramie rzecznik prasowy prezydenta.

Protesty w Uzbekistanie są rzadkością

W autorytarnie rządzonym Uzbekistanie w historii dochodziło do protestów bardzo rzadko. Władze nie pozwalały na sprzeciw społeczeństwa, jednak w wyniku zaproponowanej przez prezydenta państwa zmiany konstytucji, doszło do masowych demonstracji.

W sobotę władze Uzbekistanu poinformowały, że aresztowały "organizatorów masowych zamieszek", którzy chcieli zająć budynki administracyjne w Nukusie. Portal NEXTA opublikował na Twitterze nagranie, które wskazuje na to, że Siły Bezpieczeństwa Uzbekistanu dokonały na ludności cywilnej prawdziwej masakry. Może świadczyć to o tym, że podczas tłumienia protestów w Karakałpacji zginęli ludzie.

Karakałpacja - republika autonomiczna

Jak informuje agencja Reutera, w obecnej uzbeckiej konstytucji Karakałpacja jest określona jako suwerenna republika w ramach Uzbekistanu, z prawem do secesji w drodze referendum. W projekcie zmienionej konstytucji, w sprawie której w najbliższych miesiącach ma się odbyć referendum, suwerenność Karakałpacji lub prawo do secesji nie są już wyraźnie wymienione.

Poza zmianą statusu Republiki Karakałpackiej, zmiana konstytucji przewidywała również wydłużenie kadencji prezydenta z lat pięciu do siedmiu. Jeżeli te propozycje zostaną zaakceptowane w referendum, to spowoduje to reset kadencji Mirziyoyeva i pozwoli mu ubiegać się o dwie kolejne kadencje.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl