Marszałek Witek podczas wizyty w Wilnie. NATO skutecznym partnerem Polski. Są także wiarygodni

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania w Wilnie, gdzie zgromadzili się szefowie rządów państw, które należą do NATO, powiedziała: W godzinę próby NATO okazało się skutecznym i wiarygodnym partnerem; niestety samo istnienie Sojuszu nie okazało się wystarczające, by odstraszyć Putina; konieczne jest wdrożenie planów ze szczytu w Madrycie, dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki.

W piątek 2 czerwca 2023 roku, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wygłosiła oświadczenie podczas spotkania szefów parlamentów państw NATO w Wilnie. Spotkanie odbyło się przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się właśnie w stolicy Litwy 11-12 lipca.

- Silniejsze NATO zaadaptowane do nowych wyzwań globalnych i bezpieczniejsze środowisko międzynarodowe. O ile w sferze deklaracji istnieje swoisty konsensus, o tyle w dyskusji nad rozwiązaniami szczegółowymi jest jeszcze wiele pracy – rozpoczęła marszałek Sejmu.

NATO jest wiarygodnym sojusznikiem Polski

Według marszałek Witek, w godzinę próby, NATO jest wiarygodnym i skutecznym partnerem Polski. Niestety, Sojusz nie powstrzymał Putina przed rozpoczęciem i kontynuowaniem wojny na Ukrainie.

- Niestety, samo istnienie NATO nie okazało się wystarczająco skuteczną gwarancją i straszakiem, powstrzymującym zbrodniarzy takich jak Putin przed wywołaniem okrutnej i bezwzględnej wojny – oceniła Witek.

Polska cały czas oczekuje wdrożenia decyzji, które zostały podjęte na poprzednim szczycie Sojuszu w Madrycie. Było to w 2022 roku. Do tych decyzji należą: wzmacnianie wschodniej flanki NATO i tworzenie nowej formuły sił szybkiego reagowania Sojuszu o liczbie 300 tys. żołnierzy. Marszałek Witek podkreśliła także pomoc i zaangażowanie w sprawy Europy, Stanów Zjednoczonych.

- Liczymy na kontynuację amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym poprzez utrzymanie i wzmocnienie obecności wojskowej, a także udział we wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach - kontynuowała Witek.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dno
2 czerwca, 14:39, Goss:

Janus kowalski niech robi referendum w sprawie wyjścia z nato

Komisja powołana na mocy tzw. lex Tusk będzie miała dostęp do dokumentów ze służb specjalnych. Również służb wojskowych. Część tych dokumentów musi mieć nałożone klauzule tajemnic NATO. Odtajnienie lub udostępnienie takiego dokumentu przez szefa służby poważnie podważy zaufanie do Polski w NATO.”

„Art. 16. ustawy mówi wyraźnie, że komisja będzie miała wgląd w materiały ABW, AW, CBA oraz dwóch wywiadowczych służb wojskowych: SKW i SWW. Do tego dochodzą takie instytucje jak Prokurator Generalny, prokuratorzy, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądy powszechne, wojskowe i administracyjne.

Na koniec: organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego, podległe im jednostki organizacyjne, organy samorządów zawodowych. Komisja otrzyma dostęp do materiałów archiwalnych, zawierających informacje niejawne, informacje z działań operacyjnych, a także do innych dokumentów niezbędnych do pracy.”

„Jest jednak inny problem. Wiele dokumentów służb specjalnych pochodzi od służb partnerskich. Jest rzeczą naturalną, że służby specjalne w pewnym ograniczonym zakresie wymieniają się informacjami ze swoimi odpowiednikami. To najtajniejsze informacje, które nie powinny wychodzić poza służbę specjalną i najściślejszy krąg politycznych decydentów.”

E
Edvard
Witek wypowiada się o NATO jak o jakimś obcym tworze. Zapomniała tylko, że NATO to również my.
G
Goss
Janus kowalski niech robi referendum w sprawie wyjścia z nato
G
Gos
Znow przerośnięte ego , my jesteśmy częścią nato , a oni piszą jakby byli pępkiem świata
Wróć na i.pl Portal i.pl