Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach. Narodowcy maszerowali z pochodniami WIDEO+ZDJĘCIA

LOTA
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł w sobotę przez Katowice. Pochód zorganizowały Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł w sobotę przez Katowice. Pochód zorganizowały Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy LOTA
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł w sobotę przez Katowice. Pochód zorganizowały Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy. Uczestnicy przeszli przez miasto z płonącymi pochodniami i transparentami, skandując „Cześć i chwała”, „Armia wyklęta, dziś o Was każdy pamięta”, czy też „Nie ma litości dla wrogów polskości”. Na trasie marszu pojawiły się dwie niewielkie kontrmanifestacje.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w sobotę w Katowicach. Wydarzenie zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy rozpoczęło się o godz. 17. na placu Chrobrego naprzeciw gmachu Sejmu Śląskiego, a zakończyło przed pomnikiem Żołnierza Polskiego przy osiedlu Paderewskiego.

- Marsz organizujemy już po raz piąty, aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, ale to wydarzenie, to święto (Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony 1 marca – przyp. Red.) powinno też być kierunkowskazem do działań podejmowanych w teraźniejszości. Oni – Żołnierze Wyklęci – dali nam przykład, że trzeba podejmować wyzwania i je realizować – mówił Jacek Lanuszny, prezes Ruchu Narodowego w woj. śląskim.

Uczestnicy marszu, a wzięło w nim udział około 100 osób, przeszli z centrum na osiedle Paderewskiego z płonącymi pochodniami i transparentami, nieśli też tablice ze zdjęciami Żołnierzy Wyklętych. Na placu przed pomnikiem Żołnierza Polskiego odbyły się przemówienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach. Narodowcy maszerowali z pochodniami WIDEO+ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaśko
Mata racje Pepy! Ta juz tylko dziadzia pamieta, jakie to poniemieckie dobra wywozic mozna bylo z Beuthen! Oj szabrowalo sja, szabrowalo!
Tera juz tylko kamienice walace sie ostaly - a z nich tylko rury i kable na zlomie sprzedac - abo na siwuche zamienic - mozno.
Ale my zabuzaki fajne chlopaki!
T
Tyta
to dobrze, ze sie stary ciul z Beuthen wynios,
my pogorolskich agyntow niy potrzebujymy
K
Klachocz - monsz od Cili.
...a Polok na Gornym Sloncku, to jak gow..no w rynsztoku. Ino smierdzi i do niczego sie niy nadowo!
F
Francik Posypa
Jak ci jusz Pepe dali zadanie gupoty osprawiac, to bys sie mozno trocha z gyszichty podciongnou.
Do 1945 jak to szkryflosz bytom (Beuthen je richtig), bou zawsze niymiecki. Dopiyro okupant polcki wyciep rodowitych miyszkancow ( czynsc do swojich obozow koncyntracyjnych w Lambinowicach, na Zgodzie i Oswjyncimiu - a reszta na Zachod, za Oder).
Jak by twoj opa niy piou tyla, to mog w tym Beuthen ostac, bo to polcki okupant do niego prziszou a niy uon by musiou do niego isc..
P
Pepe
Czytając komentarze to niektórym się chyba niemieckiego Śląska zachciewa! Mój pradziadek jak się dowiedział że bytom będzie niemiecki to tego samego dnia przeniósł się na polskie tereny z całym dobytkiem. Bo wiedział jak niemcy traktują Polaków.

A o wyklętych - bohaterach trzeba pamiętać, brawo MW i RN!
K
Katowiczanin
Świetna inicjatywa !
W 100% popieram !
l
lujiki
Oni sa mocno uposledzeni.
g
gota
glupcy hitler bylby z was dumny. ale to parodia, gnoje w faszyzm poszli, dobrze wychowujecie dzisiejsza mlodziez
Z
Zawiercianska Inicjatywa
....Raise high the flag,
The ranks are closed and tight,
Storm Troopers march,
With firm and steady step.
|: Souls of the comrades
Shot by Reds and Countermight
Are in our ranks
And march along in step. :|

Open the road
For these, the brown battalions.
Let's clear the way
For the storm trooperman.
J
Jerry
Przeca to gorolstwo ganba robi.Won ze Slunska.
N
Nieboszka
Akurat statystycznie rzecz ujmując, zawierciańskich wysłanników, było sicher więcej od Żołnierzy Wyklętych na Górnym Śląsku. Możno chcieli nadrobić zaległości.
N
Nieboszka Polska
Blisko lat i żadnych zmian. Hasła manifestacje i tego byłoby na tyle. Te sto lat temu też z Zawiercia i okolic przybywały posiłki. Polska w tym czasie udowodniła, że premier Wielkiej Brytanii mioł 100 % recht. Ryczące Bóg Honor Ojczyzna niedobitki , zapewne nie znające Pierwszego, o drugim i trzecim nie mające najmniejszego pojęcia. Czy zawierciańskie posiłki mają wiedzę jakim miastem był Bytom, Zabrze nim dostał się w polskie łąpy i jak teraz wyglądają. Jeśli zaś chodzi o liczebność tego spędu, więcej ludzi jest w przychodni i ...... w porze obiadowej pod Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym na Sienkiewicza , nota bene prowadzonym wzorowo przez Mniejszość Niemiecką i personalnie Dietmara Brehmera. Kiedyś na Górnym Śląsku powstały Nikiszowiec i Giszewald, Polska też wymyśliła . Zbudowała Kolonią Mościckiego, o której mało kto wie , ale zrujnowała Giszewald. W rujnowaniu zdobyczy materialnych, niematerialnych i kulturowych - klasa światowa.
N
Nieboszka Polska
Więcej ludzi stoi u lekarza i pod jadłodajnią na Sienkiewicza.
W
Wojtek, Ślązak
Na szczęście na Śląsku ta patologia jest nieliczna i ma bardzo małe poparcie.
I to jest jeden z wielu powodów dlaczego jestem dumny z bycia Ślązakiem, bo nie ulegamy ideologii i oszołomstwu.

Pozdrawiam
,
pobieda to Ford!
Wróć na i.pl Portal i.pl