Mali oskarża Francję o pogorszenie się sytuacji w kraju

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Malijskie władze oskarżają Francję o pogorszenie sytuacji w kraju zmagającym się z dżihadystami
Malijskie władze oskarżają Francję o pogorszenie sytuacji w kraju zmagającym się z dżihadystami Fot. Flickr/LenDog64
Malijska junta w piątek po wycofaniu się wojsk francuskich oświadczyła, że Francja jest współodpowiedzialna za sytuację w kraju nękanym przez dżihadyzm i przemoc oraz że sytuacja poprawi się po jej odejściu. To pierwsza oficjalna reakcja władz ogłoszona w cztery dni po opuszczeniu Mali przez ostatnich francuscy żołnierze z trwającej dziewięć lat misji Barkhane.

Rząd zdominowany przez wojsko, który doszedł do władzy w wyniku puczu w 2020 roku, „odnotowuje to ostateczne wycofanie się”, powiedział jego rzecznik, pułkownik Abdoulaye Maiga.

- Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Mali i Sahelu jest bezpośrednią konsekwencją interwencji Francji i jej sojuszników w Libii – powiedział rzecznik, odnosząc się do regionalnego efektu wielonarodowej interwencji przeprowadzonej w 2011 roku.

Siły francuskie wspierały rząd Mali w walce z islamistycznymi rebeliantami od prawie dekady. Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował się wycofać te oddziały w wyniku sporu, do którego doszło pomiędzy Paryżem a malijską juntą po wojskowym zamachu stanu w Mali w sierpniu 2020 roku.

Od tego czasu władze malijskie zwróciły się do Rosji o wsparcie wojskowe. Na początku 2022 roku do Mali przybyły rosyjskie oddziały paramilitarne z grupy Wagnera. Rząd w Bamako zaprzecza ich obecności, podczas gdy Moskwa przekonuje, że kontrakt między „wagnerowcami” i władzami Mali ma „komercyjny” charakter.

Piątkowe oświadczenie malijskiego rządu nie wspomina o tym sojuszu, ale mówi, że rząd jest gotowy do współpracy „ze wszystkimi państwami na świecie” przeciwko terroryzmowi, pod warunkiem poszanowania suwerenności i interesów narodowych.

ONZ oceniła, że w kraju panuje „niebezpieczny klimat”, który grozi gwałtownym pogorszeniem sytuacji w obszarze praw człowieka i możliwymi naruszeniami w tym względzie ze strony grup ekstremistów i malijskich sił bezpieczeństwa.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl