Mała firma mały ZUS. Przedsiębiorcy nie zostawiają suchej nitki na ustawie o zryczałtowanym ZUS [aktualizacja 25 czerwca]

Agnieszka Moryc/AIP
Slawomir Mielnik / Polska Press
Wyczekiwany przez wielu przedsiębiorców pomysł obniżenia ZUS i wprowadzenia składek proporcjonalnych do dochodów, może okazać się fikcją. Planowane zmiany spotkały się ze sporą krytyką właścicieli firm, którzy zarzucają twórcom ustawy brak pojęcia na temat realiów prowadzenia działalności. We wtorek 26 czerwca projektem ustawy nowelizującej zasady płacenia składek przez przessiebiorców, a konkretnie wprowadzającym zryczałtowany zysk promowany przez Mateusza Morawieckiego jako "mała firma, mały ZUS" zajmie się Rada Ministrów - z intencją skierowania projektu do prac sejmowych.

Po tegorocznej podwyżce składek na ubezpieczenie społeczne polscy przedsiębiorcy są zmuszeni do opłacenia składki w wysokości 1228,7 złotych (razem z chorobowym). Kwota ta dla wielu małych przedsiębiorców lub dopiero zaczynających biznes stanowi duży wydatek, nieproporcjonalny do ich zarobków.

Zgodnie z danymi z pierwszego kwartału 2018 roku, blisko 300 tys. drobnych przedsiębiorców zalega ze składkami w ZUS.

Rządowy projekt zmian w sposobie odprowadzania składek na ZUS zakładał wprowadzenie mniejszej składki na ubezpieczenie społeczne dla tych przedsiębiorców, którzy miesięcznie zarabiają mniej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 5 250 złotych. Byłaby to spora ulga dla najmniejszych firm, gdyby nie zapis o kryterium przychodowym.

Aby skorzystać z niższego ZUS, przychód przedsiębiorcy nie może być większy niż 5 250 złotych, a każdy przedsiębiorca wie, że przychód nie jest dochodem i firma może mieć duży przychód a niski dochód przy którym składka ZUS jest bardzo dużym obciążeniem.

Przedsiębiorcy zarzucają twórcom ustawy brak znajomości realiów prowadzenia małej działalności oraz brak elementarnej wiedzy ekonomicznej. Ze zmian przepisów skorzystają tylko nieliczni. Kryterium przychodowe wyklucza właścicieli firm, którzy mają duży przychód, ale też duże koszty np. zajmujących się handlem. Wyklucza tak naprawdę wszystkie firmy, które mają więcej przychodu niż 5250 złotych miesięcznie niezależnie od kosztów i tego ile im zostaje po ich opłaceniu.

Polska traci przedsiębiorców

Polska powinna brać przykład z innych europejskich krajów. Wielka Brytania stosuje kryterium dochodowe do wyliczania składki na ubezpieczenie społeczne, jednocześnie zwalnia z niej przedsiębiorców zarabiających na czysto mniej niż około 2500 zł miesięcznie. Składki obowiązkowe dla pozostałych jednoosobowych działalności wynoszą tylko około 12 zł tygodniowo. Wyższe składki (9 proc. nadwyżki) zapłacą przedsiębiorcy, którzy zysk mają większy niż około 3500zł. W Polsce wysokość ZUS jest całkowicie nieadekwatna do zarobków i niesprawiedliwa dla tych, którzy zarabiają najmniej.

Polscy przedsiębiorcy wielokrotnie wolą założyć firmę poza Polską, gdyż związane jest z tym mniejsze ryzyko finansowe, choćby w postaci konieczności opłacania wysokiego ZUS w Polsce, nawet jeśli firma na stratę.

Wielka Brytania, czy Irlandia które od lat stawiana są za przykład krajów idealnych warunków do prowadzenia biznesu stosują przede wszystkim sprawiedliwe i adekwatne do zarobków stawki składek na ubezpieczenie społeczne oraz bardzo wysoką kwotę wolną od podatku, co sprawia, że przedsiębiorcy chętniej zakładają tam spółki niż w innych krajach.

Osoby zaciągające kredyty hipoteczne w złotych czują się bezpiecznie, tymczasem czyha na nich niebezpieczeństwo wcale nie mniejsze niż doświadczyli go frankowicze. Nadciąga kryzys o niewyobrażalnych skutkach? Kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

W Wielkiej Brytanii czy Irlandii firmę zakładają wszyscy, którzy mają pomysł na biznes lub świadczą usługi. Jest to opłacalne i mało ryzykowne nawet dla tych których przychody są nieregularne i niepewne.
Zarówno grafik, programista czy też właściciel bloga, który zarabia na reklamie, nie muszą martwić się dużym ZUS czy zaliczkami na podatek. W Polsce niejednokrotnie najmniejsze firmy borykają się z problemem czy firma w danym miesiącu “zarobi na ZUS”. Statystyki przytaczane przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz mówią o ponad 60 tys. polskich firm założonych w Wielkiej Brytanii, co nikogo nie powinno dziwić i firm tych będzie przybywać coraz więcej.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Mała firma mały ZUS. Przedsiębiorcy nie zostawiają suchej nitki na ustawie o zryczałtowanym ZUS [aktualizacja 25 czerwca] - Strefa Biznesu

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ty głupoty piszesz
Człowieku!
Co ty możesz wiedzieć ma temat prowadzenia działalności gospodarczej!!
M
Marek
Im mniejszy ZUS, tym więcej mojego własnego wyboru, na co przeznaczę moje własne pieniądze. Każda ustawa, zmniejszająca daniny, jest dla mnie - jako szefa jednoosobowej działalności o małych obrotach - zbawienna.
S
Stefan
23 lata prowadzenie biznesu informatycznego; ludzie dalej przychodzą abym coś im zrobił lub doradził. Niestety tak jak teraz mnie przyduszono, nie dało się więcej. Firmę musiałem zamknąć. to jest grabież abym prawie cały dochód musiał oddać na ZUS, a za co mam chleb kupić. Moja prośba - niech wypowiadają się tu tylko osoby prowadzące działalność.
A
Andrzej
To, że rząd PIS wprowadza zmiany to jedno i chwała im za to. Ale nie można bezczynnie patrzeć jak wprowadzają złe przepisy. Dość tego minimalizmu, Polacy zasługują na normalne przepisy, nie na licytacje kto kradł mniej. PiS czy PO, to jedna banda. Porównaj jak wygląda to w UK i dlaczego tam można a u nas się nie da? Bo tam nie ma takiej bandy urzędników i biurokracji, państwo podchodzi przyjaźnie do obywatela a nie strzyże go na podatkach. W Polsce prawo podatkowe jest pisane pod duże koncerny (w większości zachodnie), które często w ogóle nie płacą podatków przez optymalizacje podatkowa.
M
Mały przedsiębiorca
Głupoty piszecie żeby tylko postawić w złym świetle nasz rząd. To co zrobił rząd PIS to jest świetny i długo wyczekiwany ruch w dobrą stronę i na pewno ulży małym przedsiębiorcom takim jak Ja. Osobiście czekałem na taki rząd i takie działania od 30 lat, bo dotychczas każdy rząd nie dość że kradł, to jeszcze przykręcał nam śrubę i mówił że inaczej się nie da. Przestańcie już napuszczać ludzi na PIS, bo to jest obrzydliwe. Kiedyś nawet o połowę tak dobrze nie było i chwaliliście lewaków . a teraz rząd prawicowy i ciągle Wam źle.
Wróć na i.pl Portal i.pl