Menu Region

Barack Obama chce wreszcie zamknąć Guantanamo

Barack Obama chce wreszcie zamknąć Guantanamo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tim Reid, Catherine Philp

1Komentarz Prześlij Drukuj
Barack Obama chce wreszcie zamknąć Guantanamo Barack Obama chce wreszcie zamknąć Guantanamo

(© Carolyn Kaster/AP Photo)

Jedną z koronnych obietnic Baracka Oamy, gdy szedłdo wyborów, było zamknięcie więzienia dla terrorystów w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie. Dopiero pod koniec swoich rządów chce tę zapowiedź zrealizować.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, żartowali przeciwnicy Baracka Obamy, który do tej pory nie zamknął, choć solennie o tym mówił w czasie swojej pierwszej kampanii prezydenckiej więzienia w Guantanamo. Może stanie się to teraz.

A miało być tak: na początku rządów Obamy jego doradcy poinformowali, iż nowy lokator Białego Domu w pierwszym dniu swojego urzędowania wyda dekret p nakazujący zamknięcie słynnego więzienia.
Dyrektywa miała stanowić bezpośrednie potwierdzenie szybkiej i podjętej na najwyższym szczeblu decyzji - zrywamy z najbardziej kontrowersyjnym aspektami polityki Busha dotyczącymi wojny z terroryzmem.

Doradcy prezydenta elekta twierdzili, iż po objęciu urzędu zawiesi on dotychczasowy system sądzenia więźniów aż do czasu zamknięcie Guantanamo. Oczekiwano się, że Obama wyda także inny dekret kategorycznie zakazujący stosowania tortur wobec podejrzanych o działalność terrorystyczną oraz innych kontrowersyjnych praktyk związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem państwa. Demokratyczny prezydent chciał w ten sposób przekonać świat, iż Ameryka wchodzi w nową epokę, gdzie będzie się szanować postanowienia konwencji genewskich.

Musimy jeszcze poczekać
Obama przyznał jednak, że zamknięcie więzienia potrwa pewien czas, bo jest to problem złożony, którego nie da się rozwiązać szybko i łatwo. Pierwszy krok miał polegać na zawieszeniu, aż do czasu całkowitego zlikwidowania więzienia, procesu tworzenia wszelkich kolejnych komisji wojskowych oraz dalszych przesłuchań.

Szybko pojawiły się informacje udostępnione przez Pentagon, że duża część byłych więźniów Guantanamo. z powrotem dołączyło do walczących z USA i ich sojusznikami

Świat tymczasem grzmiał, że przetrzymywani nie mają żadnych praw, że są torturowani, naciskano na administrację amerykańską, by Obama wypełnił przedwyborcze obietnice. Opisywano kilka lat temu historię Mohammeda Jawada. W 2002 był on zaledwie 12-letnim chłopcem. Aresztowano go pod zarzutem rzucenia granatem w jeepa armii amerykańskiej przewożącego ulicami afgańskiej stolicy Kabulu żołnierzy sił specjalnych. Dwu z nich i towarzyszący im tłumacz odnieśli obrażenia. Jawada zabrano najpierw do bazy wojskowej płożonej na północnych obrzeżach miasta. Następnie - do słynnego więzienia w bazie Guantanamo na Kubie. Tu pozostawał do uwolnienia, które nastąpiło dekadę później. Amerykański sędzia orzekł, iż Jawada zmuszono do zeznań siłą.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Barack Obama chce wreszcie zamknąć Guantanamo ....

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marzenia (gość)  •

.... i zerżnąć jakąś gwiazdeczkę.

odpowiedzi (0)

skomentuj