Menu Region

Zalewski: Nie wszyscy politycy PiS byli przygotowani na...

Zalewski: Nie wszyscy politycy PiS byli przygotowani na zmianę ustroju poprzez łamanie konstytucji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

15Komentarzy Prześlij Drukuj
Paweł Zalewski: PiS staje się zakładnikiem wizji swojego twórcy, czyli Jarosława Kaczyńskiego, a z drugiej strony - jej realizacji przez Zbigniewa Z Paweł Zalewski: PiS staje się zakładnikiem wizji swojego twórcy, czyli Jarosława Kaczyńskiego, a z drugiej strony - jej realizacji przez Zbigniewa Z

Paweł Zalewski: PiS staje się zakładnikiem wizji swojego twórcy, czyli Jarosława Kaczyńskiego, a z drugiej strony - jej realizacji przez Zbigniewa Ziobrę (© Bartek Syta)

Nie wszyscy politycy PiS byli przygotowani na zmianę ustroju poprzez łamanie konstytucji. Dzisiaj to właśnie się dzieje i spór o ogłoszenie orzeczenia TK, ujawnia te różnice w Prawie i Sprawiedliwości - mówi Paweł Zalewski
Zaskoczyło Pana orzeczenie, czy raczej opinia Komisji Weneckiej?
Nie, ono było do przewidzenia. Wobec potwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny, że tzw. „ustawa naprawcza” narusza konstytucję, trudno było sobie wyobrazić, że Komisja Wenecka przyjmie argumenty PiS-u. Jest oczywiste także, że domaga się ona także niezwłocznego opublikowana i wykonania orzeczenia Trybunału. Komisja Wenecka, to grono wybitnych prawników, z doświadczeniem w sprawach oceny praworządności postępowania władz państwowych, które w takich sprawach się wielokrotnie wypowiadało. Linia takich stanowisk jest wypracowana i znana.

Myśli Pan, że rząd zdecyduje się opublikować ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?
Rząd nie ma wyjścia i na pewno opublikuje to orzeczenie. Pytanie jest tylko, kiedy i jak dużo straci do tego czasu Polska.

Język polityków PiS, jakby się zmienia. Przed wydaniem opinii przez Komisję Wenecką wydawało się, że ją nieco lekceważą, po wydaniu opinii ton ich wypowiedzi się zmienił. Czyżby politycy Prawa i Sprawiedliwości trochę się przestraszyli?

Od początku dziwiłem się opiniom, że PiS jest monolitem i wszyscy w PiS-ie myślą, jak prezes Jarosław Kaczyński. To oczywiście nieprawda. Im głębiej PiS zaczyna łamać prawo, im bardziej anarchizuje polski system prawny, tym więcej odzywa się w tej partii głosów wątpliwości. I to jest dla mnie zrozumiałe. Szkoda tylko, że głosy takie jak opinia Kazimierza M. Ujazdowskiego, odzywają się tak późno.

PIS CHCE ROZMAWIAĆ O TRYBUNALE W SEJMIE. ROZWAŻA TEŻ REFERENDUM WS. ZMIAN W KONSTYTUCJI DOT. TK


Uważa Pan, że Prawo i Sprawiedliwość jest podzielone?
Uważam, że nie wszyscy politycy PiS byli przygotowani na zmianę ustroju poprzez łamanie konstytucji. To jest możliwość, która się pojawiła dopiero po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że jest grupa posłów, którzy uznawali, iż należy naprawiać to, co sami uznawali za wadliwe w funkcjonowaniu państwa, ale na pewno nie chcieli w sposób oczywisty, ewidentny łamać konstytucji. Dzisiaj to właśnie się dzieje i spór o ogłoszenie orzeczenia TK, w moim przekonaniu, tylko ujawnia te różnice w Prawie i Sprawiedliwości.

Myśli Pan, że Prawo i Sprawiedliwość dostosuje się do rekomendacji Komisji Weneckiej? Bo wydaje się, że Jarosław Kaczyński jakoś specjalnie opinią Europy się nie przejmuje.
Bardzo agresywne wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Łomży odebrałem raczej jako defensywne. Ktoś, kto jest pewny siebie, kto ma wszystkie instrumenty w państwie i wie, że może z nich bezpiecznie korzystać nie zwraca się wyłącznie do swojego twardego elektoratu, a szuka szerszego poparcia dla swojej polityki. Celem Jarosława Kaczyński w Łomży było wyłącznie zmobilizowanie swoich wiernych wyborców. Całkowicie zlekceważył on tych, którzy poparli go w wyniku kampanii prezentującej umiarkowany program reform, a nie rewolucji. Otóż ci wyborcy być może zostali uznani przez Jarosława Kaczyńskiego za straconych. A konsolidacja twardego elektoratu wokół siebie oznacza, iż Jarosław Kaczyński widzi istotne ograniczenia dla swojej polityki.

I co się teraz stanie?
To zależy jak zareaguje pani premier , która wcześniej już raz opublikowała wbrew Kaczyńskiemu orzeczenie Trybunału. Dziś jest ona zakładnikiem rewolucyjnych celów stawianych przez prezesa partii i Zbigniewa Ziobry, który bardzo silnie radykalizuje działania rządu, wymuszając łamanie konstytucji na swojej szefowej. Widać wyraźnie, że ton nadaje Jarosław Kaczyński swoimi wystąpieniami, podczas których mówi o wielkiej zmianie, narodowej rewolucji systemowej, o tworzeniu nowego wymiaru sprawiedliwości, nowej armii, nowej polityki zagranicznej, itd. itp. Ale jego najwierniejszymi, ale zarazem najbardziej radykalnymi wykonawcami są minister Zbigniew Ziobro i minister Beata Kempa. To oni - „ciągną” rewolucję PiS-u właśnie przez to, że są najbardziej radykalni. Mechanizm jest więc taki: ton podaje Jarosław Kaczyński, ale melodię pisze Zbigniew Ziobro i pani minister Kempa. Premier siłą bezwładności podąża za nimi.

Jaki cel ma w tym wszystkim Zbigniew Ziobro? Chce umocnić swoją pozycję? Przejąć za jakiś czas rząd dusz na prawicy?
W rządzie jest trzech polityków, którzy mają swoje niezależne od Jarosława Kaczyńskiego plany. Najdalej idące, najambitniejsze ma Zbigniew Ziobro. Obok niego jest jeszcze Jarosław Gowin, który stał się swego rodzaju zakładnikiem PiS-u, bo został zmuszony do popierania rzeczy, których pewnie normalnie by nie popierał, ale zaszedł w tym tak daleko, że nie ma już odwrotu. A także Antoni Macierewicz budujący swoją pozycję na teorii o zamachu smoleńskim. Zbigniew Ziobro bardzo dojrzał w ciągu ostatnich lat. Teraz prowadzi do bardzo radykalnych zmian ustrojowych, dostarcza PiS-owi argumentów dla łamania konstytucji. Sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego miało służyć fundamentalnej zmianie ustrojowej, czyli przyjęciu ustawy o prokuraturze. Tu nawet nie chodzi o to, że łączy ona funkcję prokuratora generalnego ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości. Najważniejsze są uprawnienia, które dostał prokurator generalny i które całkowicie ubezwłasnowolniają wszystkich prokuratorów, czynią ich całkowicie podległymi władzy prokuratora generalnego. Kompetencje, które ma prokurator generalny są ogromne - jest panem materiału dowodowego na całym etapie śledztwa, może go ujawnić osobom trzecim bez podawania przyczyny. Otóż widać, że to Zbigniew Ziobro jest politykiem, który ma najbardziej skrystalizowany plan i konsekwentnie go realizuje. Z jednej strony jest Jarosław Kaczyński, któremu pozostali politycy PiS-u są całkowicie podlegli, chociaż nie wszyscy się z nim zgadzają, a na pewno mają dyskomfort, jeśli chodzi o metody, którymi Jarosław Kaczyński się posługuje, a z drugiej strony najważniejszym politykiem w tym rządzie jest Zbigniew Ziobro, bo on ma najszersze pole manewru i wie, jak je wykorzystać.
1 3 »
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wątpię, aby PiS-u...

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Wątpię, aby z PiS-u, w ogóle, jacyś politycy byli przygotowani do zetknięcia się wprost z wyrachowanym łamaniem Konstytucji i przez, nieźle poznany, w czasie ośmioletniego panowania, rząd, i przez samego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Czy zaistniały fakt nie jest zaskoczeniem dla wielu Polaków?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niemal każdy, wyciepany z PiSu poza szeregi, natychmiast staje się psychologiem Kaczyńskiego

+3 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

I następnie, ląduje na liście płacowej organu GW lub WSI24 (gość)  •

To jest objaw jakiejś poważnej choroby, no bo przecież żadną normalnością nie jest. Jak Zalewskiemu jego PO złamała serce, nie wspominając o tysiącach innych z PO, a tutaj Kwaśniewskiego konstytucję, wtedy zaraz mógł interweniować. Ale gdzież tam, nic z tych rzeczy, i ten siedział cicho sza licząc na granty. Jak granty się skończyły, włożył w butonierkę jedwabną szmatkę i lata po studiach i gazetach z poradami psychologicznymi, ze specjalizacją:„Kopnięty PiS”. Jednak dlaczego wcześniej do tego „kopniętego” przynależał i nazwiskiem parafował?

Nawiasem mówiąc, jak niem. Gazeta Times będzie zapraszać do siebie samych nawiedzonych, niech wtedy nie będzie zdziwioną i rozczarowaną, że straciła uznanie. Po to różne telewizje ktoś wymyślił, ażeby widz mógł w nich coś dla siebie wybrać, i analogicznie jest z prasą i portalami. Na co komu w kilku podróbkach ekscentryczny i mało akceptowalny KOD-Michnik, kiedy jest nonsens i zarazem śliski biznes gdyż bez żadnej przyszłości. Obecnie to nawet nisko rozwinięty wie, że PO jest Samoobroną i która już do łask wyborców nie powróci. Więc na cóż kasę w ten stracony biznes roztrwaniać... A co do „łamania konstytucji” to właśnie jej „złamanie” nastąpiło w czerwcu 2015 i czego dokonała PO, natomiast PiS wyprostował, nie dając zwieść się na manowce! Tego nie da się zamazać flamastrem ani zaperfumować „Old Spicem”.

skomentuj

PL!

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sarmata (gość)  •

https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc

POLSKA WIELKA NIEPODLEGŁA!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Teatr żałośnie kończy!

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

św.NH (gość)  •

Koniec PELO nazywa się KOD śmierci politycznej

odpowiedzi (0)

skomentuj

Obrotowy Zalewski

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przyspawany do koryta PO (gość)  •

niech zamilknie, bo zdradki nie mają prawa głosu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ślązok z wyboru.

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Macisław Płatow (gość)  •

Ale kwik,od koryta odrywają.Legitymacje ZMS,PZPR w ramce oprawione?

skomentuj

Logiko...

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lifter (gość)  •

Zapytaj o to panow Piotrowskiego i Kryze, masz pod reka dobre zrodla przeciez.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Smacznego

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tak to widze (gość)  •

Smacznego życzę tym wszystkim, którzy dorwali się do koryta. Dla nich to na pewno dobra zmiana. Ale kolejne wybory już za rogiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pełna zgoda tow. Zalewski

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bwana Kubwa (gość)  •

Politycy PIS nie byli przygotowani do łamania Konstytucji w przeciwieństwie do polityków PO.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co wy tow. Zalewski wciągacie że aż tak wali na głowę ?

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

31wB (gość)  •

Trzymałeś kaczorom rękę w d...e a jak ciebie odsunęli to POpluwasz...Jesteś śmieciem. 31

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeszcze jeden

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mark (gość)  •

PO-idiota.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Długo musiał czkać Paweł Zalewski zanim otworzyły sie drzwi POlsza Times

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i zaproszono "na konstruktywna rozmowę o sprawach bieżących". (gość)  •

Podobno wierny kundel waruje też pod budynkiem WSI-24, ale ja tego nie widziałem,
tak gadają na mieście.
Co ma ciekawego do powiedzenia pan Zalewski ? Ano nic.
Każdy kto śledzi wydarzenia na bieżąco, zna te slogany na pamieć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nosz@#$%&! — odezwał się bezczelny przedstawiciel Partii Oszustów

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

# (gość)  •

«Polska za czasów Platformy Obywatelskiej starała się budować wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej»
— przypomnieć POkemonowi pozostawienie przez Ewę Kopacz Węgier samych w kwestii kwot uchodźców?

«Kiedyś do Kijowa jeździli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski, dziś nie ma tam ministra Waszczykowskiego.»
— przypomnieć POkemonowi „Schetynową” duplomację w sprawach Ukrainy?

«I Polska, która była partnerem Berlina i Paryża»
— przypomnieć POkemonowi partnerską gazrurę i blokadę portów w Świnoujściu i Szczecinie?

«Demolowany jest budżet, który z pewnością nie będzie miał środków na rosnące programy socjalne w 2017 roku. Dalsze zadłużanie będzie skutkowało we wszczęciu procedury nadmiernego deficytu, która wymusi działania naprawcze.»
— przypomnieć POkemonowi, kto przez 8 lat pomimo unijnych dotacji zadłużył państwo na kwotę prawie 1 biliona złotych — o ukrytym długu lepiej nie wspominać?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »