Menu Region

PiS chce Marka Belkę na prezesa Europejskiego Banku...

PiS chce Marka Belkę na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy. "Chcą się go pozbyć z NBP"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

14Komentarzy Prześlij Drukuj
Marek Belka w czerwcu przestanie być prezesem NBP Marek Belka w czerwcu przestanie być prezesem NBP

Marek Belka w czerwcu przestanie być prezesem NBP (© Bartek Syta)

Marek Belka, to człowiek, który umiał się dogadać z politykami różnych opcji politycznych, teraz może powalczyć o prezesurę Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
To był news dnia. Oto okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość poprze kandydaturę prof. Marka Belki na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Spora niespodzianka, zwłaszcza biorą po uwagę fakt, że prof. Belka do ulubieńców PiS-u chyba nie należał. Kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego była w opozycji wzywała nawet prof. Belkę do dymisji po tym, jak został jednym bohaterów tzw. afery taśmowej. Inna rzecz, że podsłuchane rozmowy u Sowy pokazały zupełnie nowe oblicze pana profesora.
Konstytucja RP mówi, że prezes NBP nie może prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością urzędu. Belka, rozmawiając z Bartłomiejem Sienkiewiczem, wtedy szefem MSW, najwidoczniej o tym zapomniał. Budzący najwięcej emocji punkt rozmowy, czyli sprawa nowelizacji ustawy o NBP, zaczynała się monologiem Belki, że Polska wychodzi z kryzysu. W pewnym momencie Sienkiewicz zapytał o teoretyczną możliwość obsługi deficytu budżetowego przez NBP. Belka tłumaczył, że jest to możliwe, ale nie w obecnym systemie prawnym. I nie z Rostowsk (wówczas ministrem finansów), który na pewno na to się nie zgodzi. Tłumaczył też, że musiałaby zajść sytuacja kryzysowa, żeby NBP mogło skupować obligacje. Padła sugestia zdymisjonowania Jacka Rostkowskiego. Panowie rozmawiają długo i soczyście. W każdym razie kilka dni po opublikowaniu przez „Wprost” owych nagrań, Marek Belka wydał oświadczenie zaczynające się od słów: „Prezes NBP wyraża głębokie ubolewanie z powodu języka używanego w czasie tej prywatnej rozmowy”. Ale było za co przepraszać. Na ujawnionych nagraniach prezes NBP używa słownictwa rodem z szatni piłkarskiej: dyskutuje o długości penisa Jerzego Hausnera, Jacka Rostowskiego nazywa „hrabią”, a to wszystko obficie podlewa sosem złożonym z wulgaryzmów.

Po czymś takim wielu oczekiwało dymisji szef NBP, ale ten bynajmniej nie zamierzał dobrowolnie rezygnować z zajmowanego stanowiska. Chciał przeczekać, bo kadencja kończyła mu się w 2016 roku i przeczekał. Na nic zdały się słowa oburzenia ówczesnej opozycji, czyli PiS-u. Teraz okazuje się, że partia Kaczyńskiego chętnie wyśle prof. Belkę do poważnej pracy w międzynarodowej instytucji. - Nie ma to nic wspólnego z polityką miłości, PiS chce się po prostu Belki pozbyć i przejąć wpływy w NBP - mówi nam jeden z polityków prawicy.

Podobne informacje podaje Bloomberg. Według agencji PiS zależy na wysłaniu prof. Belki do pracy w EBOR, aby ułatwić sobie drogę do przejęcia wpływów w Narodowym Banku Polskim, a jednocześnie ograniczyć obawy inwestorów rynku finansowego o to, że wpłynie to negatywnie na niezależność NBP, której gwarantem jest dla nich obecny prezes.

Potwierdzają to ekonomiści, byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej: chodzi o przejęcie kontroli nad NBP, bo to jeden ze strategicznych celów PiS-u.

Jak podaje Bloomberg przedstawiciele partii rządzącej w październiku zeszłego roku mocno wystraszyli inwestorów zapowiadając ustami Henryka Kowalczyka, który jest obecnie doradcą ekonomicznym premier Beaty Szydło, że będą pracować nad ustawą o banku centralnym, aby pobudzić wzrost gospodarczy. Od tamtego czasu rząd próbuje uspokoić rynki finansowe. Minister Finansów Paweł Szałamacha już kilkakrotnie powtarzał, że rząd nie planuje dokonywać zmian w statucie NBP, a jego prezes prof. Marek Belka ocenił, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla niezależności banku centralnego. Tak, prof. Belka, to swego rodzaju stabilizator w polskim systemie finansowym. Teraz według Bloomberga na stanowisku szefa NBP ma go zastąpić Adam Glapiński, były członek RPP, bliski przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Prof. Belka pewnie z poparcia PiS-u się cieszy, chociaż raczej nie wierzy w to, że nagle Prawo i Sprawiedliwość chciałoby z nim współpracować, ale przyznać trzeba, że prof. Belka ma dar dogadywania się z politykami różnych opcji politycznych. Inna rzecz, że uchodziła fachowca, profesjonalistę, świetnego ekonomistę.

O tym, że ma sporą rzeszę zwolenników, świadczy chociażby fakt, że w sondażach przeprowadzonych po ogłoszeniu przez ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego jego kandydatury na prezesa NBP ponad połowa Polaków uznała, że to słuszny wybór. Ale też od lat ciągnie się za Belką opinia prymusa: najmłodszego, najzdolniejszego, najbardziej pracowitego, takiego chłopaka z ambicją i charakterem. Poszedł do szkoły jako sześciolatek, ale zaoszczędził dwa lata, bo załapał się na ostatni rocznik siedmioklasowej podstawówki. Na Wydziale Ekono-miczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie Marek Belka studiował handel zagraniczny i uczęszczał m.in. na seminarium z ekonomii politycznej kapitalizmu, uchodził za jednego z najlepszych studentów: sumiennego, pracowitego, błyskotliwego. Odbywał długoterminowe staże na Columbia University i uniwersytecie w Chicago, potem wysłano go na krótki staż do London School of Economics.
1 3 »
14

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak prof. nie jest zausznikiem PO-KOD-Petru-Bruksela, wtedy jegomościa pozostawić na miejscu

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A jeśli odwrotnie, amoralna duszyczka, natychmiast wyeksportować do ukochanej Unii (gość)  •

Unia uwielbia przeróżnych miglanców w odzieniu z Armani i w skórzanych trzewikach wprost z węgierskiej manufaktury. Kiedy prof. Belka w Brukseli będzie, wówczas może nastąpi i taki pożytek: król Europy pocznie zarabiać europejską średnią, miast najwyższą rosyjskiego oligarchy! Ostatecznie, i jakby nie patrzeć, również prof. Belka jest europejskim podatnikiem. A jeśli stricto wizualnie, to gość o pogodnym usposobieniu, więc obciachu w tej Unii nam nie poczyni.
PS. A dlaczego prof. Belkę nie wprost na pol. MinFin... Bo niby dlatego iż rodem z SLD... Eee, obecnie żadna ujma, i kiedy nie jest typowy bankster światowej finansjery z NY wraz z kilkoma kontami na ABC-Islands

odpowiedzi (0)

skomentuj

brednie polskojęzycznych mediów

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

są jak komsomolska PRAWDA (gość)  •

Belce kończy sie kadencja, a to PO chciało w czerwcu zmienić na swojego , jak w TK i naciskało na Belkę, żeby sie poddał do dymisji.
11.06.2015

Pomimo nacisków politycznych szef NBP nie planuje zostawać się ze swoim stanowiskiem.

„NBP jest instytucją niezależną, wolną od wpływów i nacisków natury politycznej. Prezes Belka kontynuuje swoją misję, jego kadencja wygasa w czerwcu 2016 roku” – jest to cytat z jednego z dziennikarzy PAP, którzy rozmawiali z Belką.

Wśród polityków sugerujących, że Belka powinien odejść znalazła się też Hanna Gronkiewicz-Waltz.

skomentuj

//

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Właśnie na tym polega wolność słowa, chcesz czytasz, nie chcesz nie czytasz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co za bzdurny tytuł "chcą sie go pozbyć z NBP ", w czerwcu Belce kończy się kadencja

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

więc pisiory mogą sobie potem wybrać kogo zechcą (gość)  •

bo szefa NBP wybiera Sejm na wniosek Prezydenta . PiS popiera Belkę z czystego pragmatyzmu bo to jedyny Polak który ma szansę by zostać szefem EBORu Ten portal jest tak obiektywny ,że aż smiech bierze :)) do wszystkiego co pisiory robią muszą tu dopisać złe intencje

odpowiedzi (0)

skomentuj

Może warto zapytać prezesa Belką, co takiego wydarzyło się po 16-10-2016,

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

że średni kurs Euro (gość)  •

z 4,23 skoczył nagle do 4,35 osiągając w 21 stycznia 2016 nawet 4,49.
Obecnie, na poziomie 4,32.
Proszę to Polakom wytłumaczyć, panie Belka.

skomentuj

Sorry...

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Miało być; "wydarzyło się po 16-10-2015". (gość)  •

....

odpowiedzi (0)

skomentuj

...co takiego wydarzyło się po 16-10-2015? .... Jak to co się stało?

+2 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

"i" (gość)  •

Pan Naczelnik państwa zaczął zmieniać w 3Rp prawo i wprowadzać sprawiedliwość. Zawsze tak się dzieje w republikach bananowych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Marek Belka - gdy był SLD-owskim premierem rządu był zwalczany jako wróg kato-prawicy

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

punkt widzenia (gość)  •

Teraz, gdy nie ma szans aby go odwołać ze stanowiska prezesa NBP stał się wybitnym finansistą do zagospodarowania poza katolickim kondominium.

skomentuj

piszesz bzdury :)) przecież kadencja prezesa NBP właśnie się kończy w czerwcu , więc

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pisiory mogą sobie wybrać kogo zechcą (gość)  •

Prezes NBP jest powoływany na 6-letnią kadencję przez Sejm na wniosek Prezydenta RP . Opozycja zawsze premiera mniej czy bardziej zwalcza :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy ten człowiek nie powinien od dawna

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

# (gość)  •

chodzić w pasiastym wdzianku?

skomentuj

No cóż, nawet wybitny pan Zbyszek musi stworzyć chociaż pozory

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w cieniu latającej hostii (gość)  •

żeby wtrącić do lochu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wstawi sie swojaka bierny ale wierny i wydoi sie kase i całe zapasy a póżniej drukowanie jak w PRL-u

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dobra zmiana damy rade (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Taśmy prawdy z restauracji SOWA&WSI nie pozostawiają złudzeń

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

po której stronie stoi Belka. (gość)  •

Nie można rządzić państwem, gdy na stanowisku prezesa NBP zasiada człowiek
którego decyzje mogą torpedować działania rządu lub celowo wywołać niepodziewany chaos
na runkach finansowych.

skomentuj

No cóż, problem polega na tym, że Belka nie dał żadnych argumentów

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Puchacz (gość)  •

Gdyby było inaczej już od 3-4 miesięcy mielibyśmy innego prezesa NBP. Przecież pan Naczelnik państwa wszystko może i ma mobilne tajne służby.

odpowiedzi (0)

skomentuj