Menu Region

Brunon Hołyst: Kajetan P. pasjonował się zbrodnią. Jego...

Brunon Hołyst: Kajetan P. pasjonował się zbrodnią. Jego motywy są nieczytelne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Cezary Jaszczyk

14Komentarzy Prześlij Drukuj
Brunon Hołyst: Kajetan P. pasjonował się zbrodnią. Jego motywy są nieczytelne Brunon Hołyst: Kajetan P. pasjonował się zbrodnią. Jego motywy są nieczytelne
Kajetan P. nie jest przestępcą, który jeszcze raz dokonałby jakiejś zbrodni. Wygląda na to, że to, co zrobił, raczej mu wystarczy - mówi prof. Brunon Hołyst, kryminolog z Uczelni Łazarskiego.
Jak ocenia Pan zatrzymanie Kajetana P.?
Policja spisała się świetnie. Warto podkreślić dobrą współpracę międzynarodową naszej policji z policjantami z innych państw. Szczególnie z Interpolem i Europolem.

Czemu Kajetan P. wybrał akurat Maltę?
Malta została ciekawie wybrana, ponieważ bardzo wielu przestępców z Polski ucieka zwykle do Wielkiej Brytanii, czy Niemiec, natomiast Kajetan P. chciał zgubić trop pościgu. Celowy wybór tego miejsca świadczy o jego inteligencji. Myślał, że Malta jest azylem, w którym będzie mógł chwilowo mieszkać, a potem przenieść się z niej do innego państwa, wszystko wskazuje na to że do jakiegoś kraju w Afryce.


KAJETAN POZNAŃSKI ZATRZYMANY NA MALCIE. PODEJRZANY O MORDERSTWO W WARSZAWIE ARESZTOWANY NA MALCIE


Jak ocenia Pan zachowanie społeczeństwa, które polegało na podawaniu policji przeróżnych (często dziwnych) miejsc, w których podobno widziano Kajetana P.?
Ta sprawa przynosi coraz to nowe fakty. Ludzie chcą poinformować o tym co rzekomo widzieli. Policja musi się zająć każdą z tych informacji, bo któraś z nich może okazać się cenna i pomóc w ustaleniu miejsca pobytu poszukiwanego. Nie należy się temu dziwić. Sprawa Kajetana P. ma szeroki rezonans społeczny, ogólnonarodowy, nawet światowy - w końcu zajął się nią Interpol. Każdy, ktokolwiek coś wie w rzeczywistości lub fikcyjnie, zawiadamia policję.

Czy duży szum medialny wokół zbrodni jest sprzymierzeńcem czy przeciwnikiem w ujęciu sprawcy?
Według mnie jest sprzymierzeńcem. Gdyby ludzie nie wiedzieli o zbrodni, to w rezultacie mniejsza byłaby ich aktywność obywatelska. Kiedy wiedzą, że mogą pomóc lub zaistnieć, to angażują się w sprawę. Wtedy podnosi się ich pozycja społeczna. Czują, że przyczynili się do ustalenia miejsca pobytu sprawcy zabójstwa. Krótko mówiąc, szum medialny nie przeszkadza w ujęciu sprawcy.

Czy Pana zdaniem, gdyby Kajetan P. nie został zatrzymany, to popełniłby kolejną zbrodnię?
Wydaje mi się, że nie. To nie jest przestępca, który dokonałby jeszcze jakiejś zbrodni. Czyn, którego już dokonał, zbliżył jego świat fantazji do jego świata rzeczywistego i to mu chyba powinno wystarczyć. To jest osoba, która jest zamknięta w sobie - introwertyk. Zerwał kontakty z otoczeniem. Właściwie ostatnio nie miał jakiś bliskich przyjaciół. Proszę zwrócić uwagę na to, że nic się nie mówi ani nie pisze, o jego kontaktach z kobietami, życiu erotycznym. Problematyka, którą się zajmował, raczej nastrajała go ku swojej osobowości, a nie na zewnątrz. Prędzej przypuszczam, że popełniłby samobójstwo niż kolejne zabójstwo.

Czy Kajetanowi P. zależy na rozgłosie?
Nic na to nie wskazuje. W tym momencie już nie zależy mu na rozgłosie, bo osiągnął go poprzez zbrodnię. To, co dzieje się dalej, to implikacje, które nie mają wpływu na jego stan i zakres upublicznienia tej zbrodni.

POLIGLOTA, SPORTOWIEC, WIELBICIEL NALEWEK... CO WIEMY O KAJETANIE POZNAŃSKIM?


Czy Kajetana P. można uznać za psychopatę?
Są dwie możliwości, albo jest on psychicznie chory i zabójstwo stanowiło dla niego pewną przyjemność, poznanie naprawdę tego co do tej pory o zbrodni czytał w literaturze antycznej, ewentualnie oglądał na deskach teatru. Jeśli nie jest psychicznie chory, czyli w pełni poczytalny, to jest po prostu klasycznym psychopatą, pozbawionym uczuć wyższych. Pewną zagadką jest motyw. W jakim celu dokonał tego zabójstwa? Motyw to bardzo ważny czynnik, który wywiera wpływ zarówno na wybór taktyki i techniki przestępczej jak i śledczej. Na razie domyślamy się co może być motywem, ale właściwie to nie mamy punktów zaczepienia. Po przesłuchaniu Kajetana P. może dowiemy się czegoś o motywie.

Co mogłoby przemawiać za jego ewentualną niepoczytalnością?
Sam fakt dokonania tak potwornej zbrodni i rozkawałkowania zwłok. Nie jest to normalne w kategoriach czystego rozumu. Szalone myśli trafiły do szalonej głowy.
1 »
14

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

GÓWNO MNIE TO OBCHODZI JAKA WIEDZE MIAL I ILE JEZYKOW ZNAŁ !!!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EQUILIBRIUM (gość)  •

ZABIŁ KOBIETE !!! JEST DLA MNIE ŚMIECIEM !!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

ZAMKNAC GNOJA

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EQUILIBRIUM (gość)  •

I CODZIENNIE MOWIC MU, ZE DZIS ZOSTANIE STRACONY, NAJPIERW GO WYKONCZYC PSYCHICZNIE, A WTEDY POTEM - ZABIC !!! ZROBIC MU TO SAMO, CO ON ZROBIL JEJ !!! FUCK YOU KANIBALU !!! INTELIGENT SIE ZNALAZL, BIBLIOTEKARZ ZASRANY !!! A TERAZ KARA SMIERCI DLA ZWYROLA !!! JAKO POLAK MIESZKAJACY W POLSCE, ZYWIC GO NIE MAM ZAMIARU !!! Z MILA CHECIA SAM WYSZKOLE SIE NA KATA !!! ZABIJE DRANIA I PRZYSLUZE SIE KRAJOWI !!! KOMUNO WRÓĆ !!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

wczoraj Kajetan Poznański

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pokazywany we wszystkich mediach (gość)  •

dzisiaj Kajetan P. z zamazaną twarzą... bo trzeba dbać o dobre imię i wizerunek bandyty i zwyrodnialca

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kanibal

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jan na gumnie (gość)  •

W sprawie smakosza -kanibala i jego ochrony przez zawodowców:

Wystarczy przywrócić śledztwa, ale uczciwe, w sprawach:

- Tancerki Moniki 28 lat,

- Agaty 21 lat,

- Oli 21 lat,

- Agnieszki 27 lat.

- i zbezczeszczonych ciał dwóch młodych mężczyzn, to tylko 2015r.

Postępowania te prokuratura zakwalifikowała jako nieumyślne spowodowanie śmierci lub samobójstwa, mimo śladów na okoliczności mordu.

Kilku oficerów z pionu kryminalnego pracowało nad serią zabójstw młodych kobiet i mężczyzn w 2015r. Nigdy wcześniej nie było takiej serii.

Mimo tego, że wszystkie dowody wskazywały na seryjnego, Prokuratura umarzała dochodzenia.

Prokurator Nowak informował [w sprawie Kajetana Poznańskiego] w pierwszej połowie lutego, że motyw zabójstwa jest niejasny. Dopytywany, czy mężczyzna był wcześniej karany lub mógł mieć związek z innymi zabójstwami mówił, że na tym etapie śledztwa nie ma żadnych danych, które by to potwierdzały. - Takich danych nie ma i nic na to nie wskazuje..

skomentuj

?

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Podejrzewasz, że to jego sprawka??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ja

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EQUILIBRIUM (gość)  •

tak

odpowiedzi (0)

skomentuj

No nie wiem...

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Nie zgadzam się z opinią, że nie popełniłby już nigdy mordersrwa, gdyby nie został złapany.
Po jakimś czasie pewnie ochłonąłby, zdystansował się do sytuacji, wrażenie zatarłoby się, a zostało głównie niezadowolenie z partacko wykonanego planu. Uważam, że osoba, która tyle mówiła o dyscyplinie w wykonaniu planu, pewnie chciałaby jeszcze raz sprobować, żeby się "poprawić", żeby polepszyć swoje mniemanie o sobie, jeśli było to dla niej takie ważne.

skomentuj

co więcej

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Co oczywiste, mógłby lepiej przygotować się, ma już przecież doświadczenie, no i poczułby się pewniej, mniej bał, a przez to działał spokojniej i logiczniej, skoro poprzednio nie został by złapany. Przez to nie tylko łatwiej mógłby się zdecydować ponownie na taki czyn, ale i prawdopodobne, że lepiej zatarł by ślady. Tak więc uważam, że taki typ nie tylko po jakimś czasie mógłby chcieć spróbować jeszcze raz, ale mógłby też chcieć "eliminować" ludzi, którzy mogliby coś wiedzieć o tym czynie lub tych, którzy wydawałoby mu się, że coś mogą wiedzieć, a przez strach mogłby typować w ogóle nietrafnie, po jakichś swoich urojeniach lub dziwnych zachowaniach tych osób.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dzieci prokuratorów mordercami

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Oszołom z radia maryja (gość)  •

to nie pierwszy tego typu przypadek. Niedawno media podały ze w Krakowie dyń zabił swoją matkę która była prokuratorem. Wyglada mi na to ze Obaj sprawcy tych mordówusiwliuec dostęp do dpkentow prowadzonych przez ich matki spraw. Pewnie robili to od lat nastoletnich. Rozczytywali sie w tym i przesiąkli tym na wylot w myśl przysłowia czym skorupka za młodu nasiąknie . I mamy tego efekt. Matki raczej nie posuwały swoim synom akt. Oni sami po kryjomu pewnie to czytali i oglądali. Dzieci są bystre i wcipskie i mamy tego niedopatrzenia tragiczny efekt

skomentuj

albo

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

A może głównie to świadomość, ile przestępców unika odpowiedzialności wpływa na nich tak patogennie? Mogą sobie wytworzyć obraz świata, w którym nie ma sprawiedliwości. Uważam, że obecna sytuacja, w ktorej cała Zorganizowana Grupa Przestępcza PO - żydowska mafia chodzi sobie wolno działa ogromnie patogennie na społeczeństwo, tak nie może zostać, że te osoby pozostaną bezkarne. Powinny jak najszybciej trafić do więzienia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to jest odpowiedni moment, żeby przywrócić karę śmierci

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janina (gość)  •

Nie żyjemy w kraju demokratycznym. Jeżeli większość społeczeństwa chce, żeby ten zbrodniarz nie żył i nie można mu tej kary wymierzyć, to demokracja jest fikcją, kłamstwem, i sami siebie oszukujemy, że głosując mamy na cokolwiek wpływ.

skomentuj

są granice

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Są granice demokracji, nie o wszystkim może decydować wiekszość. O takich podstawowych prawach, jak prawo do życia jakiejś innej osoby nie może decydować nawet większość. Uważam, że już bardziej może większość decydować o obywatelstwie. Można by przeprowadzić referendum: czy chcesz pozbawienia Żydów obywatelstwa, o tym mogłaby zadecydować większość, bo społeczność powinna mieć prawo wykluczać jednostki niepożądane, to przymus jest w tym momencie naruszeniem prawa. Przymusowy członek społeczności?? Dziwaczne!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co więcej...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Uważam, że powinniśmy przeciwstawić się terrorowi. To że ktoś posiada pieniądze, może nam wmuszać co chce i kogo chce? Mam na myśli Sorosa i jego fundację, a także podobne fundacje walcząće z wolnością słowa. Jakim prawem ten złodziej za kradzione pieniądze zatyka nam usta i wmusza swoich rodaków, finansuje, żeby mieli u nas lepiej? To terrorysta. Szantażem wmusza nam te osoby w społeczności, podczas gdy jest OCZYWISTE, że my ich u siebie w swojej społeczności nie chcemy. Co to ma być?? Żeby dorośli ludzie nie mogli sami decydować o sobie?? Jakim prawem ten Wstrętny Żyd decyduje o moim kraju??? On nie ma nic z Polską wspólnego, jakim orawem ten szmaciarz wtrąca się w moje sprawy??? Wypierdalaj Soros, ty kurwo, łapy precz od Polski!!! Ty śmieciu gówniany, żebyś się wypierdolił raz nosem w gówno.

odpowiedzi (0)

skomentuj

jeśli

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuituja (gość)  •

Jeśli wiemy, że administracja sądowa jest zdominowana przez Żydów, to groźba pozwania do sądu jest już terrorem. Bo sąd nie jest wtedy bezstronny, Żydy nie będą postępować fair w stosunku do pozwanych Polaków o obrazę Żydów. Jest to przestępstwo, a więc w tym wypadku groźba pozwania do sądu jest już terrorem, jeśli wiadomo, że sąd będzie działał w przestępczy sposób. Tak więc Żydy zdecydujcie się, albo pozywacie, albo sądzicie. Jak chcecie pozywać o coś Polaków, to wypierdalajcie z sądów. Bo jak nie, to jesteście przestępcami. Jeśli jakieś Żydy siedzą jako urzędniki po sądach, to nie jesteście w stanie zapewnić bezstronnego sądzenia, więc nie pozywajcie, proste? A najlepiej to wypierdalajcie do swojego kraju i nie będzie w ogóle problemu.

odpowiedzi (0)

skomentuj