Menu Region

Paweł Śpiewak: Hasło "dobra zmiana" nic nie znaczy. Przez...

Paweł Śpiewak: Hasło "dobra zmiana" nic nie znaczy. Przez PiS zmierzamy ku katastrofie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński

55Komentarzy Prześlij Drukuj
Paweł Śpiewak: Wpadliśmy w pustkę. Chyba w żadnym kraju w Europie elity polityczne nie zużyły się tak bardzo jak u nas. Mamy poważny kryzys państwa Paweł Śpiewak: Wpadliśmy w pustkę. Chyba w żadnym kraju w Europie elity polityczne nie zużyły się tak bardzo jak u nas. Mamy poważny kryzys państwa

Paweł Śpiewak: Wpadliśmy w pustkę. Chyba w żadnym kraju w Europie elity polityczne nie zużyły się tak bardzo jak u nas. Mamy poważny kryzys państwa (© Bartek Syta)

PiS właśnie narzuca nam nową formę despotyzmu - taką, w której despotą jest większość parlamentarna. Opozycja nie umie przedstawić żadnego alternatywnego rozwiązania. Zmierzamy ku katastrofie - mówi prof. Paweł Śpiewak.
Andrzej Duda właśnie otworzył Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów. Tylko dlaczego musieliśmy na taką placówkę czekać tak długo?
Proszę o to zapytać urzędników państwowych, bo ja nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Choć na pewno jest w tym trochę polityki. Nowa ekipa rządowa zrobiła mocny zwrot w kierunku pamięci. Chce w ten sposób pokazać, że w czasie II wojny światowej wielu Polaków zachowało się godnie. To próba zmiany narracji historycznej, pokazanie szlachetnej strony naszego narodu.

Władysław Bartoszewski zawsze podkreślał, że pośród wszystkich nacji to Polacy mają najwięcej drzewek upamiętniających Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w instytucie Yad Vashem. Tyle, że w Polsce nigdy się o tym prawie nie mówiło.
Bez przesady, sporo na ten temat napisano. A zaczął ten proces Bartoszewski książką „Ten jest z ojczyzny mojej”, którą miała już dużo wznowień. A cały proces zaczął nie rząd, tylko osoby ze środowisk katolickich. One już w czasie wojny budowały „Żegotę”, organizację zajmującą się ratowaniem Żydów. To świetny dowód na to, jak istotnym elementem to udzielanie pomocy było dla wielu katolików. Oddzielną kwestią jest, czy prezydent Duda - podkreślając, że setki tysięcy Polaków pomagało Żydom w czasie wojny - mówi prawdę. Raczej mam poczucie, że to było retoryczne, patetyczne sformułowanie, które nie odpowiada prawdzie. Tak nie było.

MACIEJ NOWAK: WOBEC KAŻDEJ WŁADZY TRZEBA MIEĆ DYSTANS I SIĘ W NIEJ NIE ZAKOCHIWAĆ [WYWIAD]


Ale wiadomo, ile?
Właśnie nie. Były robione badania, ale jedynie szczątkowe. Na przykład karą śmierci w czasie wojny za udzielanie pomocy Żydom było dotkniętych 700-900 rodzin. Nie podejmę się ocenić, czy to dużo, czy mało - ale na pewno jest to inna liczba niż ta, o której mówił prezydent. Wiadomo też, że część osób, które złapano na ratowaniu Żydów, nie karano śmiercią, lecz wysyłano je do Auschwitz, czy zamykano w lokalnych więzieniach. To wszystko dotyka bardziej delikatnych sytuacji. Trudno oczekiwać od kogokolwiek heroizmu w tak skrajnych sytuacjach. Ale też nie można mówić, że Polacy solidarnie pomagali Żydom w czasie wojny.

Nie zmienia to faktu, że przez lata o rodzinie Ulmów, czy o Żegocie mówiło się bardzo niewiele. PiS otworzył temat, który wcześniej był na marginesie. Można to uznać za przykład tej „dobrej zmiany”, który partia obiecała w kampanii?
Wie pan, zwrot „dobra zmiana” nic ta naprawdę nie znaczy. Bardziej istotne jest, czy dana sprawa służy prawdzie historycznej, bo ona jest wartością samą w sobie, lub czy ma funkcję społeczną, pozwalającą umocnić władzę obecnej ekipy. Akurat powrót do mocnej, patriotycznej na granicy nacjonalizmu ideologii na pewno służy tej władzy. Każda forma wzmacniania narodowego ego to element budowy wspólnoty Polaków, wzmacniania dumy narodowej. W ten sposób PiS buduje ideologiczną podstawę swej władzy. Ale czy to służy prawdzie? Bardzo w to wątpię.

W którym miejscu widzi Pan fałsz?
Choćby przy kulcie żołnierzy „wyklętych”. Na pewno warto o nich mówić, to ważny kawałek polskiej historii, ale tak naprawdę nie za bardzo wiemy, kim oni byli. Czy chodzi o tych, którzy walczyli zaraz po wojnie, czy raczej o tych, którzy ciągle się bili kilka lat później?

Nie da się „wyklętych” opisać jednoznacznie jako bohaterów. Ale też omijanie tego tematu nie jest rozwiązaniem - a przez dekady dyskusji o ich dziejach nie było.
Ale przecież nie było żadnego zamiatania pod dywan tematu. Historycy prowadzili na ten temat badania, sporo wiemy o tych żołnierzach. Teraz chodzi natomiast o to, że z ich walki robi się ideologię.

Generalnie PiS w wielu kwestiach mocno przesuwa akcenty, podejmując tematy wcześniej omijane. Skutecznie odświeża nasze życie publiczne?
Każda sytuacja napięcia politycznego sprawia, że zaczynamy poważnie myśleć o sytuacji, głębiej myślimy o problemie. Choć też nie jest tak, że dyskusja jest wartością samą w sobie. Wartością jest szukanie dobrych rozwiązań ustrojowych. Tymczasem dziś znaleźliśmy się w centrum najpoważniejszego od niemal 30 lat kryzysu ustrojowego i politycznego, który zaczął zagrażać pozycji międzynarodowej Polski. To katastrofalna sytuacja i prowadzi do nieznanego. Widzę właściwie tylko negatywnego scenariusze rozwoju sytuacji, trudno mi dostrzec pozytywne.
1 3 4 »
55

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Panie profesorze

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala (gość)  •

jak to rzekl Olechowski - nie chcemy takiej Polski - takiej Polski jaka zafundowalby by nam panski wychowanek a zarazem syn

odpowiedzi (0)

skomentuj

odp

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mm (gość)  •

"Śpiewak każdy może"... Te post-sowieckie elity zainstalowane na miejsce tępionych od czasów wojny i przez kolejne lata polskich elit. Niszczone fizycznie, psychicznie i moralnie. Tak te proste postkomunistyczne oprych którzy przynieśli nam tylko biedę i brak nadziei na lepsze jutro dla nas i naszych dzieci. Odbudujemy. Panie Śpiewak - tak dla dotychczasowych elit - tych podstawionych, niskich prostych ludzi bez żadnego morale, zniszczonych duchowo i zionących prostactwem i pustką intelektualną przyszedł trudny czas. Bo musza zmierzyć się z siłą moralną intelektualna i duchową prawdziwych Polaków którzy próbują odzyskać swój dom - siłą zagrabiony i rozgrabiony. Dla Was to jest bardzo zła zmiana. Haslo "dobra zmiana" nie jest dobra dla wszystkich - z tym się zgadzam. Ale co najważniejsze nie jest dobra zmiana dla: bandziorów, antypolaków, mafiozów politycznych, ubeków i postubeków. Pozdrowienia dla wszystkich ludzi dobrej woli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to kłamstwo

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

huhu (gość)  •

dzięki dobrej zmianie Polacy będą mieć za co wychowywać i kształcić dzieci...dzięki dobrej zmianie zmieniły się stare nudne twarze w TV, których nie dało się już ani słuchać ani oglądać...dzięki dobrej zmianie zmienia się Polska...bo zaczelismy żyć dla własnego kraju a nie dla dobra Europy, która i tak nas ignoruje i zostawia w potrzebie!

skomentuj

odp

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maja (gość)  •

a jest ta zmiana???????

odpowiedzi (0)

skomentuj

a co, dzieci nie masz?

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

huhu (gość)  •

bo wygląda na to, że nie masz...skoro pytasz

odpowiedzi (0)

skomentuj

ty nie rozumiesz

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale (gość)  •

twoje dzieci, jeśli je masz, to cię przeklną , gdy przyjdzie im w przyszłości spłacać te n*500 zł

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zeusie ! Odynie!, Budo ! widzisz a nie grzmisz !

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Amber Gold , Sowa i Przyjaciele , Zegarek Ministra ,Klimaty pani Minister , długo by tak .... (gość)  •

System III Rp i tej udawanej demokracji w której celebryci i kilku profesorów chciało odgrwać rolę sumienia narodu , teraz gdy już znamy taśmy prawdy oraz myślenie o naszym państwie i obywatelach oraz skalę biurokracji , ukałdów korporacyjnych ,zadłurzenia państwa oraz skalę emigracji młodego pokolenia Polaków mogę śmiało napisać że straszenie jakąś katstrofą która ma zaraz nadejść bo PiS rzadzi państwem jest zwykłom ordynarną manipulacją .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Petru

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kijowski (gość)  •

teraz Spiewak, ciekawe ktory nastepny tenor . Z wszystkimi wywiad rzeka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W koncu wladza , ktora cos

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ludziom dala (gość)  •

stad te zale i smutki bo dla nierobow moze braknac.Oni wszyscy chcieliby powrotu do lat 40-tych i 50-tych , tak tak , rzadzili totalnie, falszowali wybory i robili co chcieli. Stale nienazarci i wszytkim im malo i malo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten prof. - tak nieszczęśliwy i tak negujący krajan wśród których

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

odjechał na stałe gdzie sobie tylko zechce (gość)  •

I wówczas mu się polepszy o 100%, albo i więcej. Jednak jest przy tym i wielce interesującym zagadnienie:

• czy profesorek będzie miał w nowym kraju, i do swoich uwłaczających teorii, aż tyle swobody jaką ma w Polsce?
• czy odważy się, będąc w Izrael, wypisywać absurdalny dyktat prezydentowi Rivlin i premierowi Netanjahu?
• czy będzie tym władcom i temu krajowi sciągał na głowę obce i zewnętrzne zastępy „naprawiaczy”?
• czy będzie wypisywał paszkwile w zagranicznych organach i tych będących na zewnątrz kraju?

Nie, profesorek, z**ękniony samym sobą, nie odważy się! Gdyż mieszkając w każdym innym kraju będzie siedział jak przysłowiowa mysz pod wielką miotłą.

I słuchaj pan, profesorku, co też inni mają do powiedzenia i jakie oni odnieśli „wrażenie” z tegoż wszystkiego, co u profesorka wyczytali. Oni napotkali, de facto: typową nagonkę na polski rząd i prezydenta, i absolutnie bezpodstawną, jednocześnie i negację kraju i postawy społeczeństwa. I zarazem pytania:

• od kiedy „zagraniczne gazety” i ich opłacani pisarczycy mają stanowić o status quo parlamentarnej republiki...
• od kiedy przywoływana „presja z zewnątrz”, zapewne armii czerwona czy inna, mają regulować, i w parlamentarnej republice, programy polskiego rządu i prezydenta, oraz ich woli i stanowienia...

Typowe intelektualne wyuzdanie, nachalne i publiczne jego wyrażanie, nie jest zwyczajową przyzwoitością, więc tą istniejącą w wyrażaniu teorii i opinij. Tak, takich upodlających teorii nawet na wyborczej z ogarkiem poszukiwać. Oto co niektóre ich wykwity, cytaty:

• Oddzielną kwestią jest, czy prezydent Duda - podkreślając, że setki tysięcy Polaków pomagało Żydom w czasie wojny - mówi prawdę. Raczej mam poczucie, że to było retoryczne, patetyczne sformułowanie, które nie odpowiada prawdzie. Tak nie było...
• W ten sposób PiS buduje ideologiczną podstawę swej władzy. Ale czy to służy prawdzie? Bardzo w to wątpię...
• Choćby przy kulcie żołnierzy „wyklętych”. Na pewno warto o nich mówić, to ważny kawałek polskiej historii, ale tak naprawdę nie za bardzo wiemy, kim oni byli...
• Ale przecież nie było żadnego zamiatania pod dywan tematu. Historycy prowadzili na ten temat badania, sporo wiemy o tych żołnierzach. Teraz chodzi natomiast o to, że z ich walki robi się ideologię...
• Tymczasem dziś znaleźliśmy się w centrum najpoważniejszego od niemal 30 lat kryzysu ustrojowego i politycznego, który zaczął zagrażać pozycji międzynarodowej Polski...
• Choć odnoszę wrażenie, że celem nadrzędnym jest zmiana ustroju. Jesteśmy świadkami narzucania nam nowej formy despotyzmu - takiej, w której despotą staje się większość parlamentarna...
• PiS pod wpływem nacisków międzynarodowych może się wycofać...
• Ewentualny efekt może przynieść tylko presja z zewnątrz: naciski Amerykanów, Unii Europejskiej...
• Choćby sytuacja z Komisją Wenecką - rząd sam poprosił o jej opinię, a teraz nie zamierza w żaden sposób nią sobie wiązać rąk. Takich przykładów mamy coraz więcej. Proszę poczytać zagraniczne gazety...
• Itd., itd., itd., I dalej nie doczytano, a co z uwagi na szacunek do kraju i normalnego społeczeństwa

Reasumując, ww. teorie, i do kompletu niewymienione, są niczym innym jak tylko ewidentną paranoją, gdyż im nigdzie nie po drodze z normalnością. PiS, jak każda inna partia, ma liczne i własne zasoby intelektualne, a do tego i połowę polskiej akademii nauk. I nikt w PiS naprawdę nie musi: akceptować wariackich teorii indywidualistów , wypełniać ich jednostkowe życzenia, w dodatku tych pochodzących ze źródeł typowych tetryków. To jest tak zrozumiałym, jak czerń i jaka nigdy czerwienią nie jest.

skomentuj

Gdzie mu

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bedzie lepiej (gość)  •

jak nie tutaj, takich profesorkow nigdzie nie porzebuja. A tu to oczywiscie wszystko wielkie moralne autoryteta .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żałosny błazen.

+14 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

małpa w czerwonym (gość)  •

Szalom.

skomentuj

No a ty ..

+4 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rymera (gość)  •

pochodzisz pewno od Boga w czarnym.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czarodziej

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tow. Szmaciak (gość)  •

Dobra zmiana polega na przywróceniu stanu państwa z roku 1989 oraz rozpoczęciu budowy IV RP wg założeń Naczelnika Państwa. I wówczas się okaże kim On naprawdę jest. Ale ciemny lud tego i tak nie skuma. To jest najgorsze...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie profesorze

+15 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala (gość)  •

Moze pan omowi te lepsza zmiane na przykladzie wlasnego syna,

skomentuj

Bo ..

+5 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rymera (gość)  •

wszyjscy polacy to jedna rodzina , tylko ala ma sk...
czy wy zawsze musicie sie czepiac calego drzewa genalogicznego , macie to w genach ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w oczy kole ? (gość)  •

przeciez to oni cala ta elita skamle , wyje i katastroficzny obraz nam przedstawia. Ciekawe gdzie przez ostatnie 8 lat byli, w koncu swoj wlasny klub by sobie zalozyli. Zobacz jakie oni gena maja. za kogo nas maja i co o nas opowiadaja.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »