Ludzkość wraca na księżyc. Startuje misja Artemis

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Artemis, czyli Artemida to w mitologii greckiej siostra Apolla. Właśnie tę nazwę nosiły misje kosmiczne, które umożliwiły dotarcie na księżyc w XX wieku.
Artemis, czyli Artemida to w mitologii greckiej siostra Apolla. Właśnie tę nazwę nosiły misje kosmiczne, które umożliwiły dotarcie na księżyc w XX wieku. AA/ABACA /PAP
Na poniedziałek planowany jest start misji Artemis, której celem jest powrót człowieka na Księżyc. Będzie to pierwszy bezzałogowy start rakiety SLS, który ma umożliwić przetestowanie systemów bezpieczeństwa i w przyszłości organizację misji załogowej.

Ludzie ostatni raz postawili swoją stopę na Srebrnym Globie w 1972 roku. Jak mówi Jerzy Rafalski, popularyzator astronomii z Planetarium w Toruniu, 50 lat temu misja Apollo była kosmicznym wyścigiem między USA a ZSRR, a dziś misja Artemis ma konkretne zadanie. Celem powrotu na księżyc mają być surowce. Uwagę naukowców przykuwa zwłaszcza jeden izotop, Hel-3.

- Ach! Gdybyśmy się dobrali do takiego bardzo wysokoenergetycznego paliwa przyszłości, gdybyśmy nauczyli się go wydobywać i sprowadzać na Ziemię. To świetna odpowiedź na pytanie, do czego może nam się przydać Księżyc - powiedział Jerzy Rafalski.

W poniedziałek po raz pierwszy Ziemię opuści rakieta NASA SLS. Olbrzymia, ponad stumetrowa konstrukcja porównywalna z Saturnem V, największą rakietą w historii, dzięki której ludzie w 1969 roku dotarli na księżyc.

- To jest największa moc, która zostanie używa do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną najpierw manekinów. Ale chodzi o to, żeby pokazać, że NASA jest gotowa - powiedział popularyzator astronomii.

Planowany start rakiety SLS i tym samym początek misji Artemis planowany jest na godzinę 14:33 czasu polskiego. Misja ma bezzałogowy charakter. Jej celem jest okrążenie Księżyca i bezpieczny powrót na Ziemię specjalnych manekinów. Od powodzenia testów systemów bezpieczeństwa zależy start misji załogowej, która jest planowana w przyszłości.

Artemis, czyli Artemida to w mitologii greckiej siostra Apolla. Właśnie tę nazwę nosiły misje kosmiczne, które umożliwiły dotarcie na księżyc w XX wieku.

Źródło: Polskie Radio 24

lena

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl