Bartosz Głąb
Paris Saint-Germain z awansem do fazy pucharowej LM.
Paris Saint-Germain z awansem do fazy pucharowej LM. PAP/EPA
Liga Mistrzów. Paris Saint-Germain obok Borussii Dortmund awansowało do fazy pucharowej rozgrywek. Francuska drużyna zremisowała w Dortmundzie 1:1, ale dzięki wynikowi w drugim spotkaniu, szczęśliwie awansowała. Jedyną bramkę dla paryżan zdobył 17-letni Warren Zaire-Emery.

Liga Mistrzów. Paris Saint-Germain z awansem do fazy pucharowej

Przed ostatnimi meczami w grupie w najlepszej sytuacji było PSG. Paryżanie mieli dwa punkty przewagi nad Milanem i Newcastle, ale liczyli na korzystny rezultat w wyjazdowym meczu z Borussią Dortmund. Niemiecka ekipa jako jedyna w tej grupie była już pewna gry na wiosnę w Lidze Mistrzów.

Jako pierwsi do roboty wzięli się gracze Newcastle. W 33. minucie pięknym trafieniem popisał się Joelinton dając prowadzenie angielskiej drużynie. W pierwszej połowie w Dortmundzie nie padły bramki i obok Borussii w fazie pucharowej Ligi Mistrzów były "Sroki".

Liga Mistrzów. Huśtawka nastrojów i szczęśliwy awans Paris Saint-Germain

Tuż po przerwach na Signal Iduna Park padła bramka dla gospodarzy, która wprawiła w ekstazę angielskich kibiców na drugim stadionie. Jednak w 55. minucie do wyrównania doprowadził zaledwie 17-letni Warren Zaire-Emery i paryżanie znowu wrócili do gry. Chwilę później rezultat zmienił się także w Anglii. Christian Pulisic trafił na 1:1 i sytuacja w grupie wróciła do tej, sprzed rozpoczęcia meczów.

Na kwadrans przed końcem Kylian Mbappe strzelił gola dla PSG, jednak arbiter po analizie VAR zdecydował się odgwizdać spalonego. Z każdą minutą emocje rosły, ale przy takich rezultatach to wciąż francuska drużyna była najbliżej awansu. W 79. minucie Rafael Leao stanął oko w oko z bramkarzem Newcastle, ale portugalski snajper Milanu trafił tylko w słupek. Pięć minut później Samuel Chukwueze się nie pomylił i uszczęśliwił włoskich kibiców, skutecznie finalizując kontratak swojego zespołu.

Prowadzenie Milanowi jednak nie dawało nic przy równoczesnym remisie PSG w Dortmundzie. Zespoły miały taką samą liczbę punktów, ale korzyść Francuzów przemawiał korzystniejszy bilans bezpośrednich spotkań. Do końca rezultaty nie uległy już zmianie i Paris Saint-Germain mogło cieszyć się z awansu do fazy pucharowej.