Licea w Łodzi. Ilu uczniów wybrało religię w łódzkich ogólniakach? Zobacz dane z 19 łódzkich LO

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na kolejnych slajdach naszej galerii poukładaliśmy licea w kolejności, od szkoły z największym procentowym udziałem uczniów w zajęciach religii, do ogólniaka, w którym ten odsetek jest najmniejszy
Na kolejnych slajdach naszej galerii poukładaliśmy licea w kolejności, od szkoły z największym procentowym udziałem uczniów w zajęciach religii, do ogólniaka, w którym ten odsetek jest najmniejszy archiwum
Licea w Łodzi udostępniły dane na temat uczestnictwa swoich uczniów z zajęciach z religii. Zrobiło to 19 z 28 miejskich LO (działających jako samodzielne placówki lub w zespołach szkół ogólnokształcących). Na kolejnych slajdach naszej galerii poukładaliśmy te licea w kolejności, od szkoły z największym procentowym udziałem uczniów w zajęciach religii, do ogólniaka, w którym ten odsetek jest najmniejszy. W galerii podajemy także liczbę uczniów wybierających etykę.

Licea w Łodzi udostępniły dane o całkowitej liczbie uczniów, liczbie uczniów zapisanych na religię oraz na etykę. Szkoły zrobiły to na prośbę „Dziennika Łódzkiego”. Prośbę przesłaliśmy w poniedziałek (5 listopada), zaś na odpowiedzi od liceów ogólnokształcących czekaliśmy do wtorkowego popołudnia.

Na wysłanie prośby do szkół zdecydowaliśmy się pod wpływem reakcji części czytelników „DŁ”, którzy z zaskoczeniem przyjęli naszą sobotnią informację o spadku odsetka łódzkich uczniów, zapisanych na katechezę, poniżej 50 proc. (dokładnie to 45 proc.). Ten odsetek dotyczy łącznie podstawówek, dogasających gimnazjów oraz ogólniaków i szkół zawodowych. Z naszą redakcją skontaktował się m.in. katecheta, który nie mógł uwierzyć, że ogółem tylko 27,2 tys. łódzkich uczniów zapisało się na religię - spośród 60,8 tys.

Przypomnijmy, jak napisaliśmy w sobotę, w podstawówkach w katechezie bierze udział 17,7 tys. na 40,2 tys. uczniów, natomiast w LO i w szkołach zawodowych – 6,3 tys. na 16,3 tys. Przywiązany do lekcji religii okazał się tylko ostatni rocznik w historii wygasających gimnazjów (3,2 tys. na 4,3 tys.).

W Łodzi większość uczniów nie chodzi na religię. Rezygnują z niej nie tylko w ogólniakach, ale i w podstawówkach. A jak jest w Łódzkiem?

Dane do naszej sobotniej publikacji pochodziły z Urzędu Miasta Łodzi, jednak jego urzędnicy po najbardziej aktualne liczby dotyczące uczestników zajęć nieobowiązkowych w LO odsyłają do ich dyrektorów (liczby te zmieniają się w trakcie roku szkolnego, chociaż uczniowie – lub ich rodzice w przypadku niepełnoletnich – odpowiednie deklaracje złożyli we wrześniu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Licea w Łodzi. Ilu uczniów wybrało religię w łódzkich ogólniakach? Zobacz dane z 19 łódzkich LO - Dziennik Łódzki

Komentarze 50

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał
Rozmówca się myli. Były przeprowadzone sondaże z pytaniem czy państwo powinno płacić za zajęcia z religii. Przeważająca większość była przeciwko. Chyba, że ma na myśli pytanie z możliwością decydowania. Tej możliwości nam nie dano.
r
rOMAN
odwagi, daj tę pierdołe do prokuratora co się szczypiesz? nie ma ważniejszej sprawy od twojej bzdury w temacie plebaństwa zachłannego!
d
dz
jestem wzruszony tym zatroskaniem antykatolików, ale procent uczniów na etyce musiałem już sam obliczać
a
amnik
Brawo za przywołanie najbardziej współczesnego,postępowego argumnetu, jaką jest fizyka kwantowa. Tak, niedowiarki spotkały się tylko z nazywą, nie zadają sobie trudu, a przede wszystkim nie są w stanie wyobrazić sobie, jakie to może mieć konsekwencje dla koncepcji Boga.
a
amnik
Tu nie ma miejsca na próżnię . "Indoktrynację" jak ją nazywasz, wypełni inna nachalna ideologia, rzeczywiście indoktrynująca, jak marksizm. Nawet w krajach laickich, jak UK, działają szkoły otwarcie religijne,osiągające dużo lepsze wyniki nauczania niż państwowe. niełatwo jest się do nich dostać, a dzień zaczyna się od paciorka. Marksizm nie może poszczycić się podobnymi rezultami.
a
amnik
Wybór wyznania dokonywany jest przez rodziców dziecka. Obrzezanie, którego już nie da się odwrócić, też następuje u niczego nie świadomego niemowlaka.
a
amnik
Akurat w tym gonić Europę? To słaby powód do gonienia. Paciorek jeszcze nikomu krzywdy nie zrobił, a marksizm tak. Za komuny nie byli w stanie religii zniszczyć, a liberałowie robią to z powodzeniem.
J
Jako
Cała nadzieja w przyszłych pokoleniach, że wyzbędą sie tego zabobonu, i przegonią sukienkowych do krajów 3 świata... Mamy XXI wiek bajeczki o diable i piekle są coraz słabsze. Musimy gonić europe i uczyć sie tego co potrzebne a nie zaliczać paciorki na ocene i sprawdzać czy prawidłowo sie modlimy...
J
January
poza tym dzieci się same do kościoła nie zawiozą.
A
Aju
Jak potluczony.Zanim zaczniesz obrażać i kłamstwa wypisywać,to pogłębić swoją wiedzę wypada.To nie boli.W całej Europie to uczą RELIGiOZNAWSTWA,a to nie to samo co dogmaty wciskane do głów.Więc przyglupie z katolickiej kruchty,do książek.
...
i ich pomiot podszczekuje na forum...
G
GC
Z pewnością ten i inny obywatel (w tym mój szwagier chojrak wobec Kościoła, obecnie nieżywy) już wiedzą, czy prawdy wiary miały sens czy nie.
r
rek
budynek w którym miałem religię w salce katechetycznej, księżulek wynajął na sklep meblowy.
G
GOSTEK766
Gwarantuję że większa frekwencja na lekcjach religii byłaby gdyby była poza szkołą i nie była dobrowolnym przymusem.
...
Wracaj do gnoju...
Wróć na i.pl Portal i.pl