Lekkoatleci z Afryki najlepsi podczas mistrzostw świata w biegach przełajowych

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Beatrice Chebet celebruje zwycięstwo w MŚ w biegach przełajowych.
Beatrice Chebet celebruje zwycięstwo w MŚ w biegach przełajowych. Fot. PAP/EPA/Andrej Cukic
Lekkoatleci z Afryki zdominowali 45. mistrzostwa świata w biegach przełajowych. W Belgradzie zdobyli wszystkie indywidualne medale seniorskie. Wśród mężczyzn wygrał Jacob Kiplimo z Ugandy, a trasę wytyczoną dla kobiet najszybciej pokonała Beatrice Chebet z Kenii. Polacy nie startowali.

Jacob Kiplimo obronił tytuł

Jacob Kiplimo dołączył do znakomitej listy sportowców, którzy obronili tytuł mistrza świata w biegach przełajowych. Ugandyjczyk finiszował w czasie 28.09, wyprzedając o 3 s Etiopczyka Berihu Aregawiego i o 5 s Kenijczyka Bensona Kiplangatę.

Lekkoatleta z Ugandy powtórzył wyczyn takich biegaczy jak Etiopczyk Kenenisa Bekele i Kenijczycy Geoffrey Kamworor i Paul Tergat.

Złoty medal Beatrice Chebet

Wśród kobiet całe podium zajęły zawodniczki z Kenii. Zwyciężyła Beatrice Chebet (31.05), finiszując o 3 s przed Lilian Kasait Rengeruk. Trzecia, z ponad minutą straty, bieg ukończyła Margaret Chelimo Kipkemboi. Na podstawie uzyskanych indywidualnych wyników sztafety mężczyzn i kobiet wygrali reprezentanci Kenii.

Sztafetę mieszaną, które startowały w czteroosobowych składach, wygrała Kenia przed Etiopią i Wielką Brytanią.

Pierwotnie planowane na połowę lutego mistrzostwa w lekkoatletycznym crossie miała zorganizować Chorwacja. World Athletics nie była zadowolona z prac przygotowawczych i prawa gospodarza przekazała do stolicy Serbii. Trasa mistrzostw została zaaranżowana na terenie miejscowego Parku Przyjaźni, gdzie 11 lat temu w mistrzostwach Europy srebrny medal w rywalizacji juniorek zdobyła Sofia Ennaoui.