Lekarze zapowiadają bunt. Nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień

Marta Żbikowska
Lekarze zapowiadają bunt. Nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień
Lekarze zapowiadają bunt. Nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień Piotr Krzyżanowski
Lekarze nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień. Choć od 1 grudnia będą mieli taki obowiązek, zapowiadają bunt. Wyznaczony termin uważają za nierealny i domagają się wyznaczenia nowego.

Możliwość wystawiania e-zwolnień istnieje od stycznia 2016 roku. W całym kraju z tego rozwiązania korzysta coraz więcej lekarzy, obecnie w wersji elektronicznej wystawianych jest ponad 50 proc. zwolnień. W Wielkopolsce medycy e-zwolnienia wystawiają mniej chętnie. Stanowią one 42 proc. wszystkich zwolnień lekarskich.

Czytaj też: Zwolnienia lekarskie: Podczas choroby nie będziesz musiał dostarczać pracodawcy L4

Obowiązek wystawiania wyłącznie elektronicznych zwolnień nakłada na lekarzy nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Zarówno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonują, że przejście z formy papierowej na elektroniczna przy wystawianiu zwolnień lekarskich to dobre rozwiązanie, które ma usprawnić działanie systemu oraz ograniczyć biurokrację.

Nie zgadzają się z tym lekarze, chociażby ci, skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Uważamy, że wystawianie zwolnień powinno być fakultatywne, tak jak do tej pory, czyli ci, którzy są na to gotowi wystawiają je w wersji elektronicznej, a ci, którzy nie maja takiej możliwości w papierowej – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Na ten moment, wprowadzenie obowiązku od 1 grudnia jest nie do zrealizowania. Dotyczy to szczególnie mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony. Sam mam filie w takich miejscach, gdzie trzy razy dziennie urywa się internet, jak w takich warunkach można oczekiwać wystawiania e-zwolnień?
– Będzie dokładnie odwrotnie – odpowiada Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia na zapewnienia o usprawnieniu systemu za pomocą e-zwolnień. – Po pierwsze, lekarz będzie musiał poświęcić więcej czasu na wprowadzenie danych pacjenta do systemu i to kosztem innego pacjenta czekającego na wizytę. Przy czym należy pamiętać, że system ZUS działa nadal bardzo ułomnie, powodując liczne błędy i problemy dla lekarzy, często się zawiesza lub jest całkowicie niedostępny przez wiele godzin. Po drugie, wiele przychodni nie będzie miało takiej możliwości, ponieważ nie ma odpowiedniej sieci informatycznej, w wielu miejscach ona nie działa. Po trzecie, wiekowa kadra, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej (65-70 lat) nie mająca dotychczas kontaktu z rozwiązaniami informatycznymi, nie poradzi sobie z nowym zadaniem i dodatkowymi obowiązkami.

Argumenty lekarzy nie przekonują ZUS-u. – Przede wszystkim, obowiązek wystawiania e-zwolnień nakładają przepisy ustawy, a nie my – mówi Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

– Lekarze mieli czas od stycznia 2016 roku, aby dostosować się do nowych przepisów. Zakładamy, że od 1 grudnia będą wystawiane tylko e-zwolnienia, ale mamy przygotowane scenariusze na wypadek, gdyby tak się nie stało. Jakie? Decyzję o dalszych działaniach podejmiemy 3 grudnia, kiedy przekonamy się, jak wygląda sytuacja.

Wystawianie e-zwolnień dotyczy nie tylko lekarzy rodzinnych. Swoje niezadowolenie wyrażają także specjaliści. – Lekarze POZ mogli starać się o zwrot środków na przystosowanie gabinetów do nowych przepisów, ale te pieniądze nie były przeznaczone dla nas, specjalistów, a my także jesteśmy zobowiązani wystawiać e-zwolnienia – mówi jedna z lekarek. – W poradniach specjalistycznych również zamierzamy nadal wypisywać zwolnienia w formie papierowej. Chyba że zmienią się przepisy.

POLECAMY:

Zobacz też: Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

(Źródło: TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Lekarze zapowiadają bunt. Nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień - Głos Wielkopolski

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
compute

Moim zdaniem to szukanie przez lekarzy dziury w całym. Od 2016 roku było wiadomym, że wcześniej czy później e-zwolnienia będą. Nawet jeżeli informacja o nich ukazała się w grudniu 2016 to było praktycznie 2 lata na dostosowanie przychodzi nawet w małych miejscowościach wraz z infrastrukturą informatyczną, a nawet jeżeli trzeba to i personelem. Obecnie problemów z dostępem do internetu nie ma, bo zawsze gdzieś jest jakiś provider, który to łącze dostarcza - może nie jakieś super, ale jest... Wobec tego szanowni lekarze przestać się upominać o zwiększenie wynagrodzeń tylko zabrać się również do pracy około medycznej!

PS. Dane pacjenta powinny być wprowadzone przez sekretarki, a nie lekarzy!

a
aber
I to w części kontynentalnej! A nie na Alasce czy Hawajach... Tak samo jest z Indiami. Satelita na orbcie marsa indyjski jest a hindusi dalej srają na ulicach... Także nie pieprz waść!
a
aabb
Kto za internet satelitarny Ci zapłaci? Samorząd Gminy pipidówa dolna?
o
outlaw
ale ma 100% racji
o
outlaw
nauczycielom w ciagu jednego posiedzenia sejmu zdjeto polowe przywilejow, potem na tez jednym zadecydowwano o likwidacji gimnazjow, nie bylo okresow przejsciowych (a tutaj 2 lata zeby nauczyc sie klikac)... mogli spokojnie probowac sa smieszni... isnieje internet satelitarny panie lekarzu. tam zasieg jest nawet w piwnicy tylko trzeba poczytac troche lub sie spytac kogos madrzejszego
A
Alojz
@ mon
Niby jesteś taki bystry a piszesz głupoty, bo gdybyś trochę pomyślał to nie pisałbyś bzdur
A
Alojz
"przejście z formy papierowej na elektroniczna przy wystawianiu zwolnień lekarskich to dobre rozwiązanie, które ma usprawnić działanie systemu oraz ograniczyć biurokrację."

Przejście z papierowej formy L4 na elektroniczną na pewno nie ograniczy biurokracji bo zwolnienia i tak będą wystawiane tylko, że w innej formie,

Jeżeli elektroniczne zwolnienia cokolwiek zmienią to tylko przyśpieszą obieg dokumentacji co zmniejszy ilość "naciąganych L4" i na tym głównie ZUS-owi zależy chociaż tego głośno nie mówi,
Elektroniczna forma L4 zmniejszy ilość "naciąganych L4" jednak ich całkowicie nie wyeliminuje ponieważ na zwolnieniach zamiast "chory musi leżeć" będzie "chory może chodzić" i ZUS-owskie kontrole zasadności wystawienie L4 do tego faktu nie będą mogły się "przyczepić"
F
Fox
Następcy Karola Marcinkowskiego byli najbardziej zachowawczym, nieprzystosowanym i niedouczonym elementem tej układanki ? Za to megalomania level master
m
mon
2019 rok, w USA Elon Musk wysyła rakiety w kosmos a w polskim zaścianku sami emeryci bez dostępu do internetu i podstawowej znajomości obsługi komputera. O litości!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl