18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ładuniuk: Chrystus posilał się świnką morską. Kto tak uważa?

Dziwny ten świat
Ostatnia Wieczerza. Markos Zapata. Katedra w Cuzco, Peru
Ostatnia Wieczerza. Markos Zapata. Katedra w Cuzco, Peru bp.blogspot.com
Ostatnia Wieczerza ze świnką morską na półmisku przed Chrystusem. Dziwne? Nie w Peru.

Jutro Wielki Czwartek. Przypomniała mi się Ostatnia Wieczerza. Dokładniej - dwa obrazy pod tym tytułem, które oglądałam w Peru. Pierwszy w klasztorze ojców franciszkanów w Limie, drugi w katedrze w Cuzco. Obydwa oprócz oczywistego motywu (Chrystus i 12 apostołów przy stole) mają jeden wspólny element, na który uwagę zwracają nam, turystom spoza Ameryki Południowej, wszyscy przewodnicy. Przed Chrystusem na półmisku leży świnka morska. Pozostałe dania w menu też są mało europejskie: to ziemniaki i chili, w czasie kiedy malowano obrazy, jeszcze nie rozpowszechnione na Starym Kontynencie.

Świnka morska to sztandarowa potrawa w Peru. Najczęściej pieczona, podawana w całości, razem z główką i nóżkami. Świnka morska to po hiszpańsku cuy. Jeśli nie chcecie dostać jej na obiad, z ryżem, ziemniakami albo kukurydzą, czytajcie dokładnie menu, żeby się nie zdziwić.

Ja ochoty na cuy nie miałam, więc starałam się menu dokładnie czytać i jeszcze dopytywałam na wszelki wypadek, "z czego to mięso". Udawało się, do czasu, aż trafiłam w gościnę do polskiego misjonarza w Arequipie. Powiem tylko: łatwo nie było.
Na każdym targowisku, w każdym miasteczku większym czy mniejszym w Peru widziałam całe sektory z żywymi świnkami, różnej wielkości i maści, w skrzynkach i kartonach, z przeznaczeniem oczywiście na stół.

W internecie opisów podróżników i turystów, którzy podobnie jak ja stanęli przed problemem; jeść czy nie jeść znajdziecie mnóstwo. Przy okazji niektórzy podają przepisy kulinarne na potrawy ze świnki morskiej- faszerowanej, pieczonej, smażonej, gotowanej, do wyboru. Jeśli chcecie dokładniej zgłębić ten temat, polecam TEN LINK

Na koniec dla porządku fakty o obrazach ze świnkami. Ten z Cuzco jest dziełem bardzo znanym, autorstwa Markosa Zapaty (1710/20 - 1773, artysty urodzonego w tym mieście, należącego do szkoły malarskiej, założonej przez Diego Quispe T'ito w czasach, kiedy Hiszpanie masowo nawracali Indian na katolicyzm. Obrazy do powstających kościołów przygotowywali artyści miejscowi, tacy jak Zapata, ale wzorowali się na malarstwie europejskim (Ostatnia Wieczerza Zapaty naśladuje obraz Leonarda da Vinci). Mimo to na obrazach pojawiały się elementy miejscowe, jak np. menu czy indiańskie rysy twarzy u apostołów.

Więcej na temat obrazu Zapaty
NA TEJ STRONIE

Drugi obraz, też ze świnką morską, znajdujący się w klasztorze franciszkańskim w Limie, jest autorstwa Diego de la Puente. Barokowy kościół i klasztor są częścią historycznego centrum Limy, które od roku 1991 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz kościoła i klasztoru warta zobaczenia jest tu biblioteka i katakumby.

O moim podróżowaniu autobusami po Peru czytaj**TU**

Czytaj koniecznie:
BLOG ANNY ŁADUNIUK


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ładuniuk: Chrystus posilał się świnką morską. Kto tak uważa? - Dziennik Zachodni

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
a.laduniuk
Dziękuję za miłe słowa. Dziękuję wszystkim za merytoryczne komentarze. I życzę Pani, pani Ewo i wszystkim Czytelnikom mojego bloga spokojnych Świąt.
E
Ewa
Czytam pani bloga od pewnego czasu tak po prostu, żeby się czegoś nowego dowiedzieć. I tego nowego się dowiaduję, do tego fajnie zilustrowanego. Dzisiaj chcę tylko życzyć fajnych świąt autorce fajnego (nie kopiowanego z netu, lecz autorskiego) bloga:)
a
a.laduniuk
W Gwatemali jest czczony czarny Chrystus. W Esquipulas jest sanktuarium z krucyfiksem z czarnym Chrystusem. Odwiedził je JP 2 podczas pielgrzymki w ten rejon świata.
A kiedy byłam w Peru, trafiłam akurat na okres (druga połowa października), kiedy po ulicach miast maszerują bardzo widowiskowe procesje (widziałam taką w Limie, Puno, Arequipie) z obrazem Chrystusa Pana Cudów (Senor de los Milagros). Zetknęłam się z opisem, że to też czarny Chrystus. Tylko że na obrazach wg mnie Chrystus nie ma rysów murzyńskich (a może to ja ich nie widzę). A nazwa "czarny" chyba bierze się stąd, że obraz był namalowany pierwotnie przez murzyńskiego niewolnika na ścianie domu, który (dzięki temu?) ocalał po trzesieniu ziemi. Po tym wydarzeniu wizerunek zaczął być czczony, na początku przez murzyńską społeczność właśnie.
Dziękuję za komentarz
a
a.laduniuk
I pozdrawiam
i
imc
Maria--Matka Boska jest malowana jako murzynka,skosnooka itd.To działało i nadal działa.Ks. prof.J.Tischner na spotkaniu u JP2 razem z innym filozofem,zapytał JP2 o rozumowym sposobie działania BOGA OJCA i usłyszał ANALOGICZNIE.,jak rozum ludzki.
B
Bywalec w Peru
Male sprostowanie wprawdzie te slowo cuy uzywa sie powszenie w Peru dla okreslenia swinki morskiej,ale to nie jest slowo hiszpanskie tylko z jezyka tubylcow.
Swinka morska po hiszpansku to conejillo los indios czyli indianski krulik
z uszanowaniem
a
a.laduniuk
Witam i dziękuję za komentarz. Chciałam nieśmiało zwrócić uwagę, że ten wpis na blogu nie ma na celu rozczulania się nad morskimi świnkami, które są w Peru normalnym daniem kulinarnym. Potraktowałam to jak ciekawostkę dla nas Europejczyków, którzy raczej świnek morskich nie jadają. Tak samo jak Peruwiańczycy pewnie zdziwiliby się, gdyby poznali niektóre potrawy naszej kuchni. Jakie? W tej chwili nic mi nie przychodzi do głowy, ale gdyby poszukać w pamięci...
Chciałam też zwrócić uwagę na obrazy Ostatniej Wieczerzy.
Pozdrawiam
n
niejedząca mięsa
a co za różnica jakie mięso - każde oznacza niepotrzebną śmierć niewinnego zwierzęcia. Trzeba być hipokrytą, żeby bez mrugnięcia okiem zajadać ze smakiem krowę lub świnię, a płakać nad świnką morską na talerzu..
Wróć na i.pl Portal i.pl