Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cierpienie ma sens

Grażyna Starzak
Wyposażenie odtworzonego pokoju stanowią autentyczne meble z rzymskiej lecznicy
Wyposażenie odtworzonego pokoju stanowią autentyczne meble z rzymskiej lecznicy fot. adam wojnar
Religia. W Wadowicach można oglądać replikę pokoju Jana Pawła II z rzymskiej Polikliniki Gemelli.

Łóżko, materac, szklana szafka na leki i krzesła - to przedmioty, które znajdowały się w pokoju Jana Pawła II w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Od soboty są one w Wadowicach. Papieska sala szpitalna z rzymskiej lecznicy jest częścią ekspozycji Muzeum Dom Ro- dzinny Jana Pawła II. Po raz pierwszy można ją było zobaczyć w minioną sobotę wieczorem, w ramach Nocy Muzeów. Od dzisiaj można ją zwiedzać codziennie.

Ekspozycję pod tytułem „Cierpienie ma sens” urządzono z okazji 35. rocznicy zamachu na papieża, w sali dawnego Domu Katolickiego sąsiadującego z bazyliką wadowicką. To ta sama sala, w której kilkunastoletni Karol Wojtyła stawiał pierwsze kroki na scenie. Jest ona uzupełnieniem wystawy stałej w znajdującym się nieopodal domu rodzinnym Jana Pawła II.

W zrekonstruowanym pokoju znalazły się części oryginalnego wyposażenia papieskiej sali z Polikliniki Gemelli, podarowane przez kierownictwo tej instytucji. Są to: łóżko, materac, pościel z herbem kliniki, szafka nocna, dwa krzesła oraz szklana szafka na leki. - Te przedmioty to niemi świadkowie cierpienia Jana Pawła II, świadkowie jego świętości. Dlatego uznałem, że warto je sprowadzić właśnie tutaj - powiedział w czasie otwarcia wystawy dr Francesco Bucarelli, członek zespołu specjalistów z całego świata, którzy pomagali włoskim medykom w leczeniu Jana Pawła II po zamachu. Jednym z członków tego zespołu był krakowianin - przyjaciel papieża prof. Gabriel Turowski. W sobotę, w Wadowicach, wspominał swoje ówczesne rozmowy z papieżem m.in. o tym, że istniała zbieżność daty i godziny zamachu z data i godziną objawień fatimskich sprzed lat.

Odtworzenie papieskiej sali szpitalnej nie było łatwe. Dr Bucarelli opowiadał, że najpierw trzeba było te przedmioty odszukać. Po śmierci Jana Pawła II zostały, bowiem zniesione do piwnic polikliniki. Jak się okazało, nikt z personelu nie wiedział, gdzie ich szukać. Dopiero po dwóch miesiącach poszukiwań odnaleziono je.

Papież Polak był w Poliklinice Gemelli dziewięć razy. W sumie spędził tam 153 dni, 152 noce. Klinika była pierwszym miejscem poza Watykanem, do którego Karol Wojtyła udał się zaraz po wyborze - 18 października 1978 r. Odwiedził tam swego przyjaciela kardynała Andrzeja Deskura. Po raz ostatni trafił do tej lecznicy w marcu 2005 r., krótko przed smiercią. Przeszedł wówczas operację tracheotomii.

Trzeba wspomnieć, że częścią głównej wystawy w wa-dowickim muzeum jest też sala nawiązująca do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981. Jest tam pistolet, z którego strzelał Ali Agca. Broń - browning kaliber 9 mm - wzbudzająca ogromne zainteresowanie zwiedzających, została umieszczona w podłodze, w szklanej gablocie.

Są tu też zdjęcia filmowe i fotograficzne oraz nagrania radiowe przybliżające okoliczności dramatycznych wydarzeń sprzed 35 lat. Można tam też zobaczyć garnitur Francesco Pasanisiego, ochroniarza Jana Pawła II, z widocznymi śladami krwi papieża, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który polscy pielgrzymi mieli tego dnia wręczyć papieżowi. Przed tym obrazem, ustawionym na pustym papieskim fotelu, tuż po zamachu modlili się wierni, zgromadzeni na placu św. Piotra. W sali są także fotografie ze spotkania Jana Pawła II z Ali Agcą w rzymskim więzieniu 27 grudnia 1983 r. W wadowickim muzeum można również zobaczyć replikę kuli, która zraniła papieża.

Otwarte w kwietniu 2014 r. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, zaprojektowane zostało przez Barbarę i Jarosława Kłaputów - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Papieskie pamiątki co roku ogląda prawie 2 mln osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski