Menu Region

The Rolling Stones po raz pierwszy zagrają na Kubie

The Rolling Stones po raz pierwszy zagrają na Kubie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski

Prześlij Drukuj
Kubańska publika na pewno ciepło przyjmie Micka Jaggera i jego kolegów z zespołu Kubańska publika na pewno ciepło przyjmie Micka Jaggera i jego kolegów z zespołu

Kubańska publika na pewno ciepło przyjmie Micka Jaggera i jego kolegów z zespołu (© Leo Correa/AP)

Trzy dni po historycznej wizycie amerykańskiego prezydenta na Wyspie Młodości kolejna sensacja. Będzie nim darmowy koncert pod chmurką legendy rocka, The Rolling Stones.
To już pewne, 25 marca legendarna grupa rockowa The Rolling Stones zagra koncert na komunistycznej Kubie. Będzie to darmowy występ dla fanów zespołu, który do tej pory uznawany był za przejaw „zachodniej dewiacji” i nie miał szans wystąpić na Wyspie Młodości.

Koncert Stonesów odbędzie się w Ciudad Deportiva de la Habana, ogromnego kompleksu sportowego w Hawanie. Rzecznicy brytyjskiej grupy poinformowali, że w ostatniej chwili wydłużono wiosenną trasę koncertowa po Ameryce Łacińskiej, która zgodnie z pierwotnym planem miała się zakończyć koncertem w stolicy Meksyku 17 marca.
Podczas obecnej trasy koncertowej nazwanej America Latina Ole spotkała się z ogromnym zainteresowaniem fanów w Santiago, Buenos Aires, Montevideo, Rio De Janeiro, São Paulo , Porto Alegre, Lima, Bogotá oraz wspomniane Mexico City.

Będzie to największy koncert rockowy w historii tego komunistycznego kraju. Będzie miał nie tylko wymiar muzyczny, ale tak że polityczny, bo choć oficjalne Stonesi stali niejako z boku podczas swoich występów wobec wydarzeń politycznych, to nie można wykluczyć, że lider grupy Mick Jagger powie coś, co zadowoli fanów, a niekoniecznie przypadnie do gustu rządzącym.

Tak było podczas Praskiej Wiosny, kiedy Stonesi skomponowali utwór wspierający autorów słynnego listu protestacyjnego przeciwko działaniom komuny w Czechosłowacji czym zaskarbili sobie sympatię, potem przyjaźń pierwszego prezydenta wolnych Czech Vaclava Havla.
17 marca miała się zakończyć wiosenna trasa Stonesów po krajach Ameryki Południowej. Ku uciesze kubańskich fanów legendarna grupa The Rolling Stones da jeszcze jeden koncert, w Hawanie 25 marca
W komunikacie opublikowanym przed pierwszym koncertem pod gołym niebem w historii Kuby członkowie grupy napisali. „Występowaliśmy w bardzo różnych, szczególnych miejscach w trakcie naszej długiej kariery, ale show w Hawanie będzie przełomowym wydarzeniem dla nas - i mamy nadzieję - również dla naszych przyjaciół na Kubie” .

Już dziś mówi się, że końcówka marca będzie bardzo gorącym czasem w historii Kuby. Trzy dni przed występem The Rolling Stones odbędzie się historyczna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy na Wyspie Młodości. Będzie to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na wyspie od 1928 roku.

Prezydent Obama razem z prezydentem Kuby, Raulem Castro, ogłosili w grudniu ubiegłego roku, chęć doprowadzenia do normalizacji stosunków między obu krajami po ponad sześciu dekadach wrogości i sankcji gospodarczych nałożonych przez USA na Kubę.

Po komunistycznej rewolucji w 1959 roku muzyka takich zespołów i piosenkarzy, jak The Rolling Stones, Elvisa Presleya czy The Beatles była surowo zakazana. Pierwsze zmiany nastąpiły jeszcze za rządów poprzednika Raula, Fidela Castro. W 20. rocznicę zamordowania Johna Lennona w Nowym Jorku Castro uczestniczył w odsłonięciu pomnika byłego lidera brytyjskiej grupy w Hawanie. Podczas ceremonii kubańskie przywódca żałował, że wcześniej cię nie poznałem Lennona. Tłumaczył się, że zbyt był zajęty rewolucją i słabo znał język angielski. Nie wiadomo czy na koncercie pojawi się sędziwy wódz rewolucji czy przywita się ze Jaggerem i jego kumplami.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się