Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szalom na Szerokiej 2016, czyli wielkie święto muzyki [PROGRAM]

Angelika Nęcka
Szalom na Szerokiej 2016 [PROGRAM]
Szalom na Szerokiej 2016 [PROGRAM] Anna Kaczmarz
Szalom na Szerokiej 2016. Trwa 26. Festiwal Kultury Żydowskiej. Tegoroczna edycja FKŻ zdominowana została przez dwa tematy: Diaspora i Szabat. Przed nami ostatnie dni festiwalu, podczas których nie zabraknie warsztatów, spacerów, a nawet rajdu rowerowego i oczywiście... "Szalomu na Szerokiej".

Wielkie święto muzyki na ulicy Szerokiej rozpocznie się w sobotę o godz. 18. Z największej sceny muzyki żydowskiej w Europie przez kolejnych siedem godzin będą się wydobywać najlepsze dźwięki z kulturowego tygla. Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda FKŻ. Tym razem powędruje ona do Karoliny Jakoweńko, szefowej nowo otwartego Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, założycielki Fundacji Brama Cukiermana w Będzinie.

Podobnie, jak w poprzednich latach, koncerty odbywające się w synagodze Tempel oraz koncert Szalom na Szerokiej będzie można obejrzeć również na żywo w internecie.

Ale to nie koniec atrakcji. W niedzielę, w ostatni dzień KFŻ odwiedzimy miejsca związane z jidyszową historią Kazimierza - m.in. z ruchem Bejs Jakow, Sarą Sznirer, teatrem żydowskim, oraz światowej sławy krakowskim poetą jidysz Mordechajem Gebirtigiem (godz. 16.30, Synagoga Poppera,wstęp wolny). O godz. 18 w Synagodze Tempel wystąpi Leopold Kozłowski - pianista, kompozytor i dyrygent, nazywany ostatnim klezmerem Galicji. W ICE Kraków czeka na nas natomiast “If At All” - poruszający spektakl w wykonaniu zespołu Kibbutz Contemporary Dance Company, zbudowany wokół figuratywnych i abstrakcyjnych kręgów, zamkniętych form i otwartych struktur. To fizyczna przestrzeń w ruchu, w centrum której znajdują się różnorodne i zmieniające się relacje między ludźmi. W spektaklu została wykorzystana muzyka m.in. Volcano Choir, Nine Inch Nails, Massive Attack czy Olafura Arnaldsa.

26. Festiwal Kultury Żydowskiej: muzyka, warsztaty, spotkania... Sprawdź wybrane punkty programu

Koncerty

Diwan Saz feat. Lubna Salameh, Rabbi David Menahem, Muhammad Gadir (1 lipca, godz. 18, Tempel, bilety: 60/100 zł)

Muzyka Diwan Saz łączy dwie wielkie tradycje - judeochrześcijańską i arabską. Zespół czerpie z artystycznego dorobku Azji Środkowej, Turcji, Persji oraz Izraela, propagując poprzez muzykę idee wzajemnego szacunku i pokoju. Tradycyjne pieśni oparte na antycznych skalach łączą się w ich repertuarze z oryginalnymi kompozycjami i improwizacjami.

MLDVA Feat. Çınar Timur (1 lipca, godz. 20, Barka przy bulwarze Kurlandzkim obok kładki Bernatka , wstęp wolny)

Najnowsza odsłona projektu MLDVA to przede wszystkim skromny hołd złożony gigantkom i gigantom popularnej muzyki tureckiej takim jak Barış Manço, Selda Bağcan, Zafer Dilek, Neşe Karaböcek, Fikret Kızılok, Arif Sağ, Özdemir Erdoğan. Do składu tym razem dołączy Çınar Timur - turecki muzyk i kompozytor, doktorant krakowskiej Akademii Muzycznej

Szalom na Szerokiej (2 lipca, początek koncertu o godz. 18, ul. Szeroka, wstęp wolny)

Mistrz Leopold i jego uczniowie (3 lipca, godz. 18, Tempel, bilety: 80/150 z
ł)

Leopold Kozłowski - pianista, kompozytor i dyrygent, nazywany ostatnim klezmerem Galicji - jest wnukiem Pejsacha Brandwiena, założyciela najsłynniejszej w Galicji kapeli klezmerskiej. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i zespołu Roma. Opracował wszystkie polskie wersje musicalu Skrzypek na dachu. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej. Jak co roku, jego aranżacje piosenek żydowskich zabrzmią ostatniego dnia FKŻ.

Wydarzenia i warsztaty

Spinning - Rajd Rowerowy (2 lipca, godz. 12, JCC, ul. Miodowa 24, wstęp wolny)

Rajd dla Żywych to coroczna inicjatywa JCC Krakow. Jest to 90-cio kilometrowy rajd rowerowy, który upamiętnia żydowską historię i celebruje żydowskie odrodzenie. Rajd odbywa się na początku czerwca, więc ci, którzy nie mieli szansy wziąć w nim udziału, mogą wesprzec działalność JCC na spinningowych rowerach, które znajdą się przed JCC.

Kibbutz Contemporary Dance Company: If At All (3 lipca, godz. 20, ICE, bilety: od 40 do 100 zł)

Kibbutz Contemporary Dance Company, któremu przewodzi Rami Be’er, to jeden z najbardziej uznanych zespołów tańca współczesnego na świecie. Wyjątkowe choreografie Be’era stały się znakiem rozpoznawczym zespołu zarówno w Izraelu, jak i poza jego granicami. If At All to poruszający spektakl, zbudowany wokół figuratywnych i abstrakcyjnych kręgów, zamkniętych form i otwartych struktur. To fizyczna przestrzeń w ruchu, w centrum której znajdują się różnorodne i zmieniające się relacje między ludźmi. W spektaklu została wykorzystana muzyka m.in. Volcano Choir, Nine Inch Nails, Massive Attack czy Olafura Arnaldsa.

Totemo (3 lipca, godz. 20, Cheder, ul. Józefa 36 , bilety: 30 zł)

Producentka muzyczna i piosenkarka Totemo jest obecna na telawiwskiej scenie muzycznej od najmłodszych lat. W 2015 r. wydała swoją pierwszą EP-kę Heavy As My Dreams, ciepło przyjętą zarówno przez krytykę, jak i słuchaczy. Kolejny album Desire Path, wydany wiosną tego roku, to kombinacja futurystycznych beatów i precyzyjnych, dopracowanych dźwięków. Utwory na płytę powstawały podczas zmagań artystki z nowotworem, co znajduje odzwierciedlenie w tekstach - melancholijnych, bogatych w przemyślenia. Totemo zamknie 26. FKŻ, zabierając nas w podróż kosmiczną w rytmie downtempo.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.krakowfilmfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska