Karolina Cicha i Spółka Jidyszland (zdjęcia, wideo)

  Karolina Cicha i Spółka Jidyszland (zdjęcia, wideo)

  (dor)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Karolina Cicha na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, w odległości około 100 metrów od pomnika upamiętniającego spalenie Wielkiej Synagogi zaśpiewała piosenki oparte na tekstach żydowskich poetów z Podlasia.
  Karolina Cicha i Spółka Jidyszland
  1/13
  przejdź do galerii

  Karolina Cicha i Spółka Jidyszland ©Jerzy Doroszkiewicz

  Koncert rozpoczęła dobre już znana i dzisiejszym białostoczanom piosenka "Bialystok main heim”. Później do śpiewającej i grającej na akordeonie Cichej dołączyli Piotr Domagalski grający na gimbri i kontrabasie oraz perkusista Witek Wilk. Sama Cicha dodawała energii kompozycjom wystukując rytmy na drum padzie.

  Przygotowując "Jidyszland" Karolina Cicha wykorzystała teksty Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Jest też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisany w archaicznym jidysz.

  Niemniej ważne od etnicznych kompozycji tria były refleksje wokalistki, która przyznała, że jej dziadek ukrywał podczas okupacji hitlerowskiej dwoje Żydów, ale kiedy kupował jej pierwszy syntezator od Sowieta na bazarze przy Bema, nie powiedział jej, że stąpają po dawnym żydowskim cmentarzu. Dziś Cicha rozumie, że to komuna zacierała ślady obecności Żydów w Białymstoku.

  27 czerwca to według Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, symboliczny początek Holokaustu w Polsce.

  Czytaj: Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy pomniku Wielkiej Synagogi (zdjęcia, wideo)

  Podczas II wojny światowej, 27 czerwca 1941 hitlerowskie bataliony policyjne 309 i 316 spaliły synagogę wraz z około 700 uwięzionymi w niej osobami. Około tysiąca hitlerowcy zastrzelili w okolicach Suraskiej, w drodze do Wielkiej Synagogi.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama