Marek Krajewski - Mock. Ludzkie zoo

  Marek Krajewski - Mock. Ludzkie zoo

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  „Mock. Ludzkie zoo” to najnowsza książka, jaką wydał Marek Krajewski. Twórca postaci Eberharda Mocka napisał kolejny kryminał retro.
  Filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu

  Filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. ©Wydawnictwo Znak

  To, że Ebi jest młodszy – mamy rok 1914 i nikt się nie spodziewa, że za chwilę wybuchnie wojna, nie oznacza, że wybijający się policjant nie ma swoich tak dobre znanych z innych książek wad i zalet. Lubi wypić, dobrze się zabawić, dać komuś po gębie. Często też nadstawia karku, a kiedy czuje że dzieje się krzywda niewinnym, nie waha się zaryzykować życiem.

  W „Ludzkim zoo” trafia na groźnych przeciwników. Jedni chcą manipulować przy tworzeniu nadczłowieka, inni chcieliby mieć na wyłączność środek, który sprawi, że będą mogli walczyć bez lęku i znużenia. Żeby było jeszcze ciekawiej, w tle mamy walkę wywiadów i jedną blagę, którą Marek Krajewski rzetelnie rozszyfrowuje w posłowiu. Iżby uchylić rąbka tajemnicy, pozwolę sobie napisać, że pozwala to zastanowić się, czy bardziej zbrodniczy system za chwilę mieli stworzyć Rosjanie czy Niemcy.

  Tym razem czytelnik nie tyle śledzi zagadkę czysto kryminalną, co raczej daje się wciągnąć w poszukiwania prawdy o haniebnych procederach, za którymi stoi kolonializm i przeświadczenie o wyższości rasy białej nad innymi.

  Marek Krajewski pod płaszczykiem historii początku XX wieku zadaje fundamentalne pytania o prawo nauki do eksperymentów i prawo każdego człowieka do godnego życia. I te pytania są, moim zdaniem, ważniejsze niż sama konstrukcja powieści. Ebi jest facetem z krwi i kości, ale scenariusz – mimo starań autora – u mnie nie wywołał dreszczy.


  Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama