Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje prawo udziału w Targach Książki? [WIDEO]

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Rafał Ziemkiewicz
Rafał Ziemkiewicz Szymon Laszewski
Kontrowersje. Uczestnictwo w imprezie Rafała Ziemkiewicza wywołało sprzeciw 3,5 tys. osób. Uważają, że za wygłaszane poglądy nie ma on prawa spotykać się z czytelnikami

Prawicowy publicysta i prozaik Rafał Ziemkiewicz nie powinien być gościem Targów Książki w Krakowie, które rozpoczynają się jutro. Tego domaga się ponad 3,5 tys. osób, które podpisały internetową petycję. Przeciwnicy Ziemkiewicza nie zgadzają się z jego poglądami na temat kobiet, które wygłaszał, komentując „czarny protest”.

Targi Książki w Krakowie 2015r.

- Targi Książki są miejscem spotkania i pluralistycznej wymiany myśli. Nie będziemy decydować o tym, kogo zapraszają nasi wystawcy reprezentowani przez szefów wydawnictw - rozwiewa wątpliwości Grażyna Grabowska, dyrektor firmy Targi w Krakowie. Sam Ziemkiewicz twierdzi, że argumenty jego adwersarzy są absurdalne. W hali Expo przy ul. Galicyjskiej 9 będzie go można spotkać w niedzielę.

Przed Targami Książki spór, ale nie o książki

Jutro rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które nigdy nie wzbudzały politycznych kontrowersji. Mówiliśmy o intensywnej promocji czytelnictwa i zachwycaliśmy się rosnącą - z roku na rok - liczbą uczestników. Tym razem jednak impreza budzi dyskusję na temat pisarzy. O rozpoczynających się jutro Targach zrobiło się głośno w związku z petycją skierowaną do zespołu organizacyjnego oraz Honorowej Rady Patronackiej, by nie zapraszać na Targi Rafała Ziemkiewicza - publicysty, ale także prozaika, autora książek, związanego z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Jak piszą inicjatorzy pisemnego protestu, autor „znany jest ze swoich obrażających kobiety (i nie tylko) wypowiedzi”, w związku z czym „nie zasługuje na honor uczestnictwa w debatach toczących się w ramach Targów”.

- Targi Książki są miejscem spotkania i pluralistycznej wymiany myśli. Nie będziemy decydować o tym, kogo zapraszają nasi wystawcy reprezentowani przez szefów wydawnictw - powiedziała Grażyna Grabowska, prezes firmy „Targi w Krakowie”, która jest organizatorem MTK.

Autorem petycji jest filozof dr Leszek Wroński, wykładowca Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powiedział, że to jego oddolna inicjatywa. Chciał wyrazić swój sprzeciw wobec poglądów Ziemkiewicza, obrażających kobiety. Dodaje, że taka osoba nie powinna być zapraszana na Targi Książki.

Przypomnijmy, że petycja, pod którą podpisują się przeciwnicy Ziemkiewicza, jest pokłosiem jego wypowiedzi w kontekście „Czarnego protestu” kobiet - przeciwniczek zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych w Polsce. Wtedy to publicysta pisał m.in. na Twitterze: „Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską (aktywistkę - przyp. red.). To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro (Jarosława Kaczyńskiego - przyp. red.), sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła”.

- Nie mogę wygłaszać swoich opinii w kwestii zewnętrznego wyglądu uczestniczek protestu, ale mamy w pełni akceptować epitety rzucane pod adresem Jarosława Kaczyńskiego, którego nazywa się kurduplem - broni się Ziemkiewicz.

Zarzuty twórców petycji i składających pod nią podpisy uważa za absurdalne. - Podejmująca temat „Gazeta Wyborcza” chwyta się czego może, by zamknąć usta tym, którzy nie podzielają poglądów wygłaszanych na jej łamach. Teraz upiera się, by nie dopuścić do mojego spotkania z czytelnikami, bo ich zdaniem jestem największym przeciwnikiem kobiet. To absurdalne - komentuje Ziemkiewicz.

Zapowiada, że stawi się na Targach niezawodnie i spotka się z czytelnikami, którzy przyjdą tam dobrowolnie . - Jestem przekonany, ze frekwencja dopisze jak nigdy - mówi publicysta.

Niedzielna debata z udziałem Rafała Ziemkiewicza nie będzie dotyczyła kwestii kobiet w Polsce. Została zatytułowana „Żydzi, Polacy, komunizm i religia Holokaustu”, a zorganizowana przez wydawnictwa Fabryka Słów oraz Dom Wydawniczy „Rebis” (który jednak pod wpływem wydarzeń wycofał się ostatecznie z organizacji, wiceprezes wydawnictwa Grażyna Szponder napisała, że "zaistniała atmosfera niesprzyjająca dyskusji") w związku z publikacją dwóch książek: „Krew na naszych rękach?” Pawła Lisickiego oraz „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” Piotra Zychowicza.

Targi Książki to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Krakowie, które rozpocznie się we czwartek i potrwa do niedzieli. W hali Expo przy ul. Galicyjskiej 9 pojawi się blisko 700 wystawców z 25 krajów. Gościem specjalnym tegorocznych Targów Książki jest Izrael. W imprezie weźmie udział prawie 700 autorów. Szczegóły dotyczące spotkań ze wszystkim autorami znajdziemy na stronie www.targi.krakow.pl. Szerzej o wydarzeniu piszemy w jutrzejszym magazynie „Magnes”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski