Wodna wersja Pięknej i Bestii podbija festiwal w Wenecji

  Wodna wersja Pięknej i Bestii podbija festiwal w Wenecji

  Urszula Wolak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  „Shape of the Water” na pewno podbije publiczność na całym świecie

  „Shape of the Water” na pewno podbije publiczność na całym świecie ©archiwum

  Wydarzenie. Prestiżowe Złote Lwy powędrowały do widowiskowego „The Shape of the Water”. Doceniono też Polaków za „Księcia i dybuka” - dokument o Michale Waszyńskim.
  „Shape of the Water” na pewno podbije publiczność na całym świecie

  „Shape of the Water” na pewno podbije publiczność na całym świecie ©archiwum

  Opowieść o życiu polskiego filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965) wygrała konkurs w sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema, w której przedstawiono filmy na temat kina i sztuki filmowej. Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami Waszyńskiego, tajemniczej postaci światowego kina, twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.


  Jury w konkursie głównym 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji zachwycił natomiast film „Shape of the Water” w reżyserii Guillermo del Toro („Labirynt Fauna”). Widowiskowe dzieło Amerykanina zgarnęło prestiżowe Złote Lwy.

  - Film był jednym z faworytów w rankingach międzynarodowych krytyków. Cieszył się również uznaniem zwykłych widzów, którzy również mają okazję wyrażać swoją opinię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czy zasłużenie zdobył Złote Lwy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, gdyż z jednej strony to film zrealizowany w imponujący sposób przez niezwykle sprawnego reżysera, który z pewnością podbije masową publiczność. Z drugiej zaś strony, zastanawiam się, czy jury weneckiego festiwalu nie powinno nagrodzić filmu, który stroniąc od widowiskowości, porusza ważny społecznie temat i dlatego na długo pozostaje w naszej pamięci - ocenia Ewa Szponar, filmoznawczyni, która obserwowała konkurs w Wenecji.

  „The Shape of the Water” jest fantastycznym thrillerem rozgrywającym się w Stanach Zjednoczonych w czasie zimnej wojny. To historia ekscentrycznej Elisy, która zakochuje się w morskim potworze.

  - W tej wodnej wersji Pięknej i Bestii nie ma podziału na ślicznych i brzydkich, ale jest siła uczucia, która sprawia, że oboje uwalniają się mentalnie ze swoich niedoskonałych ciał. I jest coś jeszcze. Potęga wyobraźni - ocenia Mariola Wiktor, krytyczka filmowa.

  Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznało drugą nagrodę bardzo interesującemu formalnie „Foxtrotowi” izraelskiego twórcy Samuela Maoza. Dzieło, które niejednego widza festiwalu wprawiło w konsternację, porusza problem traumy po stracie najbliższych i temat obowiązkowej służby wojskowej w Izraelu. Reżyser „Foxtrota” ma już na swoim koncie weneckie Złote Lwy za „Liban”.

  Z pewnością głośno będzie też o wyróżnionych - za sprawą aktorskich kreacji - „The Insult” i „Hannah”. W tym pierwszym zobaczyliśmy Palestyńczyka Kamela El Basha, a w drugim Charlotte Rampling. Trzymający w napięciu „The Insult” opowiada o tym, jak przypadkowa kłótnia może przerodzić się w konflikt o charakterze międzynarodowym; o tym jak nienawiść i męska duma zaburzają prawdziwy obraz rzeczywistości i uniemożliwiają porozumienie między ludźmi. Reżyser filmu Ziad Doueiri zdradził, że casting do nagrodzonej roli Yassera przeprowadził przez internetowy komunikator Skype. - Nie miałem wątpliwości, że El Basha będzie idealny - powiedział Doueiri.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 9. Co oznacza słowo "ducka?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama