Widzieć w innych dobro

  Widzieć w innych dobro

  Urszula Wolak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  W jednym z wywiadów Maud Lewis powiedziała: „Dopóki mam w ręce pędzel, a przed sobą okno, jest po prostu dobrze”.
  Sally Hawkins jako Maudie

  Sally Hawkins jako Maudie ©Fot. archiwum

  Kanadyjska malarka wiodła piękne w swej prostocie życie, które nigdy jednak jej nie rozpieszczało. Kobieta chorująca na reumatoidalne zapalnie stawów, które nieubłaganie deformowało jej ciało, zepchnięta na społeczny margines, porzucona przez rodzinę, poniżana przez swego chlebodawcę, znosiła wszelkie spadające na nią upokorzenia.

  Dlaczego? Bo kochała ludzi, przyjmując postawę osoby, która idzie przez życie z podniesioną głową i nigdy się nie poddaje. Pięknej - zewnętrznie i wewnętrznie - malarce reżyserka Aisling Walsh poświęciła swój film „Maudie”. Obsadzona w głównej roli charakterystyczna aktorka - Sally Hawkins (znana m.in. z „Happy Go Lucky” Mike’a Leigh, gdzie kreowała postać urodzonej optymistki Poppy) udowadnia, że siła kobiecości tkwi w autentycznej wierze w drugiego człowieka oraz w prostej szlachetności gestów i spojrzeń. „Maudie” działa jak odtrutka na życie w czasach, w których króluje znieczulica i zapalczywość.

  Bohaterka postanawia wziąć ster życia we własne ręce i pragnie uniezależnić się od zaborczej ciotki. Odpowiada na ofertę Everetta, lokalnego dziwaka i outsidera, zostając jego gospodynią domową, przeprowadzając się do zrujnowanego domku, w którym ledwo wystarczy miejsca dla jednej osoby. Nieokrzesany mężczyzna traktuje Maudie - jak sam mówi - jak psa. Kanonada poniżeń w jego wykonaniu zdaje się nie mieć końca…

  W filmie Aisling Walsh nie chodzi jednak wyłącznie o to, by ukazać portret maltretowanej kobiety, budzącej naszą litość z oczywistych powodów. Nie jest to również opowieść - sensu stricto - o pasji tworzenia. To przede wszystkim historia o poszukiwaniu istoty szczęścia skrytej pod powierzchnią zwyczajnej codzienności, dostrzeżonej, z radością doświadczanej i kontemplowanej przez Maudie. Jej fragmenty uwieczniła także na swoich urzekających obrazach, komponowanych z wyobraźni i wspomnień z dzieciństwa.

  Twierdząc, że do szczęścia potrzebowała wyłącznie pędzla i okna, nie była jednak dostatecznie precyzyjna. Gdyby nie miłość, na którą otworzyła swojego męża, nigdy przecież nie poczułaby się w pełni szczęśliwa.

  „Maudie”
  Reżyseria: Aisling Walsh
  Produkcja: Irlandia, Kanada
  Występują: Sally Hawkins,
  Ethan Hawke


  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 9. Co oznacza słowo "ducka?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  \

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo