Festiwal Filmowy w Wenecji. Kolonializm przez różowe okulary

  Festiwal Filmowy w Wenecji. Kolonializm przez różowe okulary

  Urszula Wolak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Za nami 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, podczas którego Stephen Frears zaprezentował światu swój najnowszy film „Powiernik królowej”. Brytyjski twórca co prawda nie wyjechał z umierającego miasta (jak mówi się o Wenecji) ze Złotymi Lwami, ale zapewnił widzom dobrą zabawę. Jego film ogląda się bardzo dobrze. Do czasu..., gdy dotrze do nas, że to obrzydliwie tendencyjna, pozbawiona krytycznej refleksji opowieść o kolonialnych zapędach Brytyjczyków.
  J. Dench jako królowa Wiktoria

  J. Dench jako królowa Wiktoria ©archiwum

  „Powiernik królowej” to historia przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie piętnaście lat panowania.

  Wiktoria nadała mu tytuł „munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się nawet, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

  Trudno zgodzić się z polskim dystrybutorem filmu, że słynący z wyrafinowanego kina Stephen Frears („Boska Florence”) łączy humor z uniwersalnymi prawdami oraz głębią psychologiczną bohaterów.
  Jego „Powiernik królowej” nie ma nawet takich aspiracji. Humor słowny, jak i sytuacyjny, wyrasta bowiem z prymitywnych uproszczeń i wyobrażeń o orientalnych Indiach - popularnych być może w kinie kilka dekad temu, ale nie w XXI wieku. Świat przedstawiony ujęty został bowiem w piękną formę, tak by polityka imperialna prowadzona przez Wielką Brytanię za czasów królowej Wiktorii nie wzbudzała żadnych moralnych wątpliwości i nie wywoływała trudnych pytań o jej zasadność.

  Frearsa nie interesują rzeczywiste działania brytyjskiego monarchy na terenie Indii - najcenniejszej i najludniejszej posiadłość brytyjskiej - które wiązały się choćby z zawłaszczaniem i naruszeniem dziedzictwa tego kraju. To tzw. feel good movie, który nie ma na celu wyrywania europejskiego widza z jego bezpiecznej strefy komfortu, dobrego samopoczucia i skierowania europocentrycznego myślenia na inne, bardziej refleksyjne tory.

  Na brak refleksji cierpią też w filmie pozbawieni niepodległości Hindusi. Świetnie czują się w roli oddanych sług, pozwalają kształtować swą tożsamość i chętnie spełniają się na królewskim dworze jako egzotyczne maskotki.

  „Powiernik królowej”
  Reżyseria: Stephen Frears
  Produkcja: Wielka Brytania, USA
  Występują: Judi Dench, Michael Gambon, Olivia Williams, Eddie Izzard. Film wejdzie oficjalnie do kin 15 września.


  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 9. Co oznacza słowo "ducka?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama