Psychologia kryminalistyczna. Poznaj umysł sprawców przestępstw

Leszek Rudziński
Motywacje sprawców najcięższych zbrodni, predyspozycje do zostania ich ofiarą oraz metody wykrywania przestępców – te i wiele innych zagadnień porusza książka Brunona Hołysta „Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka”.

Psychologia kryminalistyczna jest nową dziedziną psychologii stosowanej. Jej zakres obejmuje psychologiczne aspekty kryminalistyki. Dysponuje ona własnym obszarem badan oraz jest ściśle związana z tradycyjnymi działaniami psychologii.

Obecnie jednym z najbardziej obszernych i zgłębiających tę dziedzinę wiedzy tytułów, przeznaczonych dla osób myślących o karierze psychologa sądowego lub chcących poszerzyć swoją wiedzę o metodach pracy psychologów i kryminalistyków, jest „Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka” wyd. Difin – drugi człon tytułu pojawił się w obecnym (czwartym już) wydaniu książki, aby wskazać na zakres podręcznika.

Na niespełna dwóch tysiącach stron znany polski prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii Brunon Hołyst przedstawia szczegółowo różne aspekty kryminalistyczne w ujęciu psychologicznym.

I tak studiując książkę możemy poznać m.in. motywację sprawców przestępstw - zarówno tych popełnianych przez nieletnich, jak i przez seryjnych zbójców. Autor bierze pod lupę także problem przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.

Poruszane są również problemy, które częściej dotykają przeciętnego Kowalskiego, takie jak mobbing w pracy, molestowanie seksualne, czy przestępstwa gospodarcze, ale i tematy wyjątkowo trudne – pedofilia i gwałty.

Ciekawym zagadnieniem jest oddziaływanie na potencjalnego sprawcę przestępstwa za pomocą hipnozy.

Jako, że autor „Psychologii kryminalistycznej” jest w naszym kraju pionierem w dziedzinie wiktymologii, czyli nauki o ofiarach przestępstw i ich roli w przyczynach tego zjawiska, poświęcił temu zagadnieniu pokaźna część książki. Hołyst omawia m.in. podatność na stanie się ofiarą przestępstwa – w aspektach indywidualnych i środowiskowych - oraz metody zapobiegania temu.

Książka może być skuteczną pomocą dla osób interesujących się kryminalistyką i pracowników wymiaru sprawiedliwości. Omówione w niej zostały np. metody przesłuchiwania świadków, sposoby zbierania materiału dowodowego, czy ocena fałszywych zeznań.

Część rozdziałów poświęconych jest samym funkcjonariuszom służb mundurowych, ka np. „Stres policyjny”, czy „Psychologiczne i prawne aspekty działania tajnych agentów policji”.

W obecnym wydaniu zrezygnowano z omówienia problemów metodologii badań, ale za to wprowadzono dodatkową część, w której omówiono wybrane zjawiska społeczne stanowiące potencjalne zagrożenia – np. problem agresji w ruchu drogowym.

W nowym wydaniu książki pojawia się również zagadnienie moralności podatkowej. Analizie poddano takie zjawiska jak: obowiązek podatkowy, uchylanie się od opodatkowania, poziom moralności podatkowej, subiektywna sprawiedliwość podatkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl