Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Mamy dwa wyróżnienia dla muzeów z Lublina

Małgorzata Szlachetka
Fragmenty nagrodzonych wystaw. Po lewej: jedno z okupacyjnych zdjęć Lublina, widok na ulicę Grodzką (część wystawy „Dzielnice zagłady”). Po prawej: eksponaty z wystawy "Złotnictwo lubelskie"
Fragmenty nagrodzonych wystaw. Po lewej: jedno z okupacyjnych zdjęć Lublina, widok na ulicę Grodzką (część wystawy „Dzielnice zagłady”). Po prawej: eksponaty z wystawy "Złotnictwo lubelskie" Kolekcja Łukasza Biedki/Małgorzata Genca
W poniedziałek w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Wśród laureatów są Muzeum Lubelskie oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Lubelscy muzealnicy zdobyli wyróżnienia za dwie wystawy, jakie odbywały się w Lublinie w minionym roku.

- Od blisko czterdziestu lat wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie - piszą jego organizatorzy.

Gala odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. W tym roku nagrody przyznawane były w 11 kategoriach. Grand Prix XXXVIII Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi za "100 lat Awangardy w Polsce - cykl wystawienniczy Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 roku".

Wśród laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 są też dwa muzea z Lublina.

Skarby złotnictwa na Zamku Lubelskim

Wyróżnienie w kategorii "Wystawy sztuki" otrzymało Muzeum Lubelskie za prezentację "Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych".

To była pierwsza wystawa złotnictwa w historii Muzeum Lubelskiego. Znalazło się na niej 201 eksponatów, m.in. gotycki kielich z archikatedry lubelskiej, piękne monstrancje i srebra stołowe.

Na wystawie można było podziwiać dzieła sztuki sakralnej i użytkowej, które wyszły z zakładów słynnych lubelskich złotników. Niektóre z obiektów zostały poddane renowacji specjalnie na tę ekspozycję. Ustawione w gablotach i pięknie oświetlone robiły wrażenie na zwiedzających.

Otwarcie wystawy "Złotnictwo lubelskie", która odbywa się na Zamku Lubelskim.

Złotnictwo lubelskie. Wernisaż wystawy na Zamku Lubelskim (ZDJĘCIA)

Wystawa plenerowa, która zapada w pamięć

Państwowe Muzeum na Majdanku zdobyło wyróżnienie w kategorii "Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej". Jury konkursu Sybilla 2017 doceniło wystawę "Dzielnice Zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie".

Plenerowa wystawa została zorganizowana z ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji dwóch gett, jakie Niemcy utworzyli dla Żydów w Lublinie: najpierw na Podzamczu, a potem na Majdanie Tatarskim.

Powstała konsekwentna opowieść o tragicznym losie, jaki spotkał lubelskich Żydów: historia ich stygmatyzacji, zamknięcia na ograniczonej przestrzeni, przymusowej pracy, głodu i szykan ze strony okupanta. Wreszcie likwidacji getta i śmierci w obozie zagłady.

Plansze stanęły w przestrzeni, w której w czasie okupacji niemieckiej istniała zamknięta dzielnica żydowska. Duże wrażenie robiły archiwalne fotografie, często szerzej nieznane, bo pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, albo muzeów i archiwów w Polsce i w Niemczech. Zdjęciom towarzyszyły starannie dobrane fragmenty relacji z epoki i skany dokumentów.

Poszczególne kadry zapadały w pamięć. Fotografia żydowskich chłopców na brukowanej ulicy Szerokiej, w tle mężczyzna patrzący z obawą w stronę niemieckiego żołnierza przed którym trzeba zdjąć czapkę. Mały żebrak w łachmanach i na bosaka. Wreszcie widok pustej ulicy i opuszczonych domów po likwidacji getta i przedmiotów, jakie zostały po pomordowanych.

Wystawie "Dzielnice Zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie" towarzyszył album ze zdjęciami, a w czasie jej trwania można było wybrać się na jej zwiedzanie z przewodnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Mamy dwa wyróżnienia dla muzeów z Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl