Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok trzech fok znalezionych na plaży

Piotr Kallalas
Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi.
Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi. WWW_Polska
Uraz mechaniczny głowy spowodowany tępym narzędziem był najprawdopodobniej przyczyną śmierci trzech fok znalezionych nad Bałtykiem. Sekcje zwłok jednoznacznie wskazują na działania człowieka.

Ujawniono wyniki sekcji zwłok trzech fok, które jednoznacznie wskazują działania człowieka. Analizę przeprowadził Zakład Higieny Weterynaryjnej działający w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

- Biegli po badaniach jako przyczynę śmierci podali silny i rozległy uraz mechaniczny głowy w każdym przypadku, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości mózgowia i rdzenia przedłużonego oraz zmiażdżenia tkanek głowy. Według biegłych uraz został najprawdopodobniej spowodowany tępym, płaskim narzędziem - poinformował prokurator Mariusz Duszyński.

Dochodzenie prowadzi Miejska Komenda Policji w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Jak się okazuje, dwie z trzech fok miały rany cięte powłok brzusznych, a te zostały zadane prawdopodobnie już po śmierci zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:Kto zabija foki? Sprawę badają śledczy z Trójmiasta. Prokuratura w Gdyni zajmie się sprawą martwych fok

Dwa ciała były dodatkowo związane sznurem, który jest obecnie poddawany analizie. Specjaliści ustalają czy na przedmiocie pozostał materiał biologiczny umożliwiający identyfikację sprawcy bądź sprawców. Równolegle są także prowadzone działania mające na celu ustalenie ewentualnych świadków zdarzeń.

Obecnie dochodzeniem jest objęta sprawa sześciu fok, które zostały wyrzucone przez morskie fale na przełomie maja i czerwca. Jednak w przypadku co najmniej dwóch fok rozkład ciała uniemożliwił przeprowadzenie analizy. Zbiorcze śledztwo jest prowadzone pod kątem artykułu ustawy o ochronie zwierząt jest cały czas w toku.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Foka na plaży. Jak się zachować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok trzech fok znalezionych na plaży - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pomorzanin
Rybołówstwo przybrzeżne jest obecnie poważnie zagrożonym sektorem gospodarki morskiej w Polsce. Jednym z powodów tego stanu jest plan zasiedlenia południowego Bałtyku gatunkiem foki szarej.

Należy nadmienić, iż gatunek ten nie należy do zagrożonych, na co dowodem jest fakt, iż jego populacja na rok 2011 wynosiła 24 000 osobników i wzrasta w przedziale rocznym o 8,5 %-10 %. Foki wprowadzone do Słowińskiego Parku Narodowego przez pracowników SMIOUG (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) w ramach programu restytucji foki szarej w południowym Bałtyku wyrządzają tak duże straty, że rybacy są zmuszeni zmienić sprzęt połowowy i zająć się połowami dorsza w dużej odległości od brzegu i przebywających tam fok.

Ponadto foka szara jest uznawana za jednego z głównych żywicieli ostatecznych C.osculatum4, co powoduje wielkie zagrożenie ryb pasożytami. Należy zwrócić szczególną uwagę na patogenne dla ludzi nicienie należące do rodziny Anisakidae. Jest to wielki problem zarówno dla rybaków, jak i przetwórców, ponieważ spożycie ryb zawierających żywe larwy może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Dowodem na to, iż dalsza odbudowa, czy też rozbudowa, populacji foki szarej na Bałtyku jest wyrazem nieodpowiedzialności, są spustoszenia dokonane w populacji łososi w Zatoce św. Wawrzyńca przez foki szare.

1. Z związku z powyższym zwracam się do Komisji z pytaniem, czy może ona podjąć jakieś działania mające na celu zakazanie dalszego rozmnażania w niewoli fok szarych oraz zasiedlania ich w południowym Bałtyku?

2. Dodatkowo czy Komisja możne podjąć kroki w celu doprowadzenia do redukcji jej populacji do zrównoważonego poziomu?
~gdańszczanin
Jakiś czas temu pani poseł z PIS powiedziała, że foki to szkodniki i powinny zniknąć z Bałtyku. Rybakom to się bardzo spodobało (nie usłyszałam od nich ani jednej innej opinii!!!) i robią wrażenie jakby czyli się bezkarnie. A więc rzeź tych zwierząt będzie trwała. Oto Polska właśnie…
Wróć na i.pl Portal i.pl