Kto decyduje o urlopie pracownik czy pracodawca? Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Sprawdź kiedy grozi ci zwolnienie dyscyplinarne

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Termin urlopu wypoczynkowego nie jest jedynie decyzją pracownika, ponieważ pracodawca musi wrazić zgodę. Skorzystanie z urlopu bez zgody pracodawcy może się wiązać nawet z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. W jakim przypadku pracodawca może nie zgodzić się na udzielenie urlopu? Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Kiedy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z przerwanym urlopem? Wyjaśniamy.

Spis treści

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

Pracownicy, którzy chcą skorzystać z urlopu w okresie wakacyjnym, a mają jeszcze niewykorzystany urlop z poprzedniego roku, mogą starać się o wybranie zaległego urlopu do końca września. Na udzieleniu zaległego urlopu powinno zależeć także pracodawcom, ponieważ nieuzasadnione nieudzielenie urlopu wypoczynkowego do końca września kolejnego roku może wiązać się z karą nałożoną przez inspekcję pracy.

Pracownicy, którzy mają jeszcze niewykorzystany urlop z poprzedniego roku, mogą starać się o jego wybranie do końca września.
Pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na skorzystanie z urlopu, może także odmówić jego udzielenia i zaproponować wypoczynek w innym terminie. Jakub Steinborn/ Polska Press

Pracodawcy z kolei muszą pamiętać o tym, że wybór terminu urlopu wypoczynkowego nie jest jednostronną decyzją pracownika, a pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na skorzystanie z urlopu. Dlatego jeśli pracownik planuje urlop w konkretnym terminie, a pracodawca ma ważne, obiektywne powody aby zatrzymać w tym czasie pracownika w pracy, może odmówić udzielenia urlopu i zaproponować wypoczynek w innym terminie – wyjaśnia adwokat CMS Maciej Andrzejewski, specjalizujący się w prawie pracy.

Skorzystanie z urlopu bez zgody pracodawcy. Co za to grozi?

Andrzejewski podkreśla, że skorzystanie przez pracownika z urlopu bez zgody pracodawcy będzie nieusprawiedliwioną nieobecnością i może się wiązać nawet z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę.

– W uzasadnionych przypadkach pracodawca może także przywołać do pracy pracownika przebywającego na urlopie. Musi to jednak być sytuacja wyjątkowa, w której zagrożony jest ważny interes firmy, a pracownik nie może być zastąpiony przez innego zatrudnionego. W takim przypadku pracownik może domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych w związku z przerwanym urlopem oraz udzielenia urlopu w innym terminie – wyjaśnia adwokat.

Urlop dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie?

Chociaż zleceniobiorcy nie mają zagwarantowanego prawa do urlopu wypoczynkowego, w praktyce firmy często udzielają takim osobom dni wolnych. Jednak warto tutaj podkreślić, że to, czy za czas urlopu zatrudniony zachowa prawa do wynagrodzenia jest decyzją firmy. Należy jednak pamiętać, że płatne urlopy są elementem typowym dla stosunku pracy i w określonych okolicznościach mogą zwiększać ryzyko ustalenia stosunku pracy.

Urlop w domu? Jak dużo osób wybiera taką opcję?

Czas standardowego polskiego urlopu nie przekracza dwóch tygodni. 8,4 proc. ankietowanych najnowszej edycji Barometru Providenta może pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd dłuższy niż 14 dni. Niemal 28 proc. badanych urlopowe podróżnicze plany zamierza zrealizować w czasie co najwyżej tygodnia. Niemal co czwarty badany (23,1 proc.) planuje podróż trwającą od 8 do 14 dni. Jednocześnie blisko 1/4 Polaków w ogóle nie wyjedzie w tym roku na wakacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto decyduje o urlopie pracownik czy pracodawca? Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Sprawdź kiedy grozi ci zwolnienie dyscyplinarne - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl