Krakowskie szpitale po wyroku TK nadal wykonują aborcje. "Cieszę się, że na pierwszym miejscu szpitale stawiają dobro pacjentek"

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Dziennik Lodzki
Największe krakowskie szpitale nadal wykonują aborcję w przypadkach ciężkich wad płodu. Pomimo październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznała, że taka aborcja jest niezgodna z konstytucją, wyrok do dzisiaj nie został opublikowany.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

O tym, czy wyrok TK oznacza, że w praktyce już teraz nie można wykonywać zabiegów aborcji ze względu na nieodwracalną wadę płodu i czy krakowskie szpitale odwołują zabiegi, pisaliśmy już pod koniec października. Już wtedy krakowski szpital Żeromskiego stał na stanowisku, że na razie szpitale nie mogą wprowadzać zmian i odwoływać zabiegów.

Do tej pory wyrok TK nie został opublikowany, więc nadal nie jest on obowiązującym prawem. Niemniej poseł Lewicy Maciej Gdula (wybrany z Krakowa) zwrócił się do krakowskich szpitali z wnioskiem o informację o przeprowadzaniu zabiegów przerywania ciąży z powodu przesłanki embriopatologicznej, tj. ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

- Dochodziły do nas głosy, także do naszego biura poselskiego, że niektóre szpitale nie chcą przeprowadzać aborcji z powodu wad płodu. Chcieliśmy powiedzieć "sprawdzam" i jako krakowska Lewica przypomnieć, że stoimy na stanowisku, iż wciąż nie ma prawnych przesłanek delegalizujących tego rodzaju zabiegi. Wspieramy kobiety, które chcą zajść w ciążę, a w obecnej sytuacji są pełne strachu i niepewności! - komentował poseł Gdula.

Jak zatem sytuacja wygląda w krakowskich szpitalach? Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego i Szpital Uniwersytecki potwierdziły, że zabiegi były i będą wykonywane.

- Cieszę się, że w Krakowie na pierwszym miejscu szpitale stawiają dobro, zdrowie i prawa pacjentek. Dziękuję serdecznie zespołom tych szpitali. Nigdy nie będziecie szły same! - reasumuje poseł Gdula.

Co dalej z wyrokiem TK ws. aborcji?

W Konstytucji RP w art. 190. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mówi się w pkt. 3, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (w tym przypadku to czwartek, 22.10.2020 r.), jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.

W przypadku wyroku ws. aborcji TK nie określił daty utraty obowiązującego do czasu wyroku spornego zapisu w ustawie o "dopuszczalności przerywania ciąży".

W pkt. 2 art. 190 Konstytucji RP napisano, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 właściwość Trybunału Konstytucyjnego, podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie szpitale po wyroku TK nadal wykonują aborcje. "Cieszę się, że na pierwszym miejscu szpitale stawiają dobro pacjentek" - Gazeta Krakowska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

jak to mówią.... ***** ***

G
Gość

Mężczyźni ustalili sobie prawo do ucieczki przed ojcostwem....spychają problem ciąży na kobiety..zepsuty pierwszy oddech edukacji seksualnej w konfesjonale pozbawia ludzi prawa do swobody planowania rodziny...płód to tylko nietrwale jajo płodowe...gdyby np. osoba która mówiła o tym publicznie np.pani Skrzynecka kopała grób każdej poronionej ciąży to miałaby sporo grobów, to niehumanitarne dla niewinnej kobiety...bo płód to nie człowiek, zwłaszcza ten tuż po poczeciu...ani kształtu, ani cech ludzkich..to zrębek ludzkich tkanek w bezkształtnej masie

Wróć na i.pl Portal i.pl